Josephus van Dam (1766-1843), lector in de heel- en verloskunde in Alkmaar. (Ivoor, miniatuur, le helft 19e eeuw. Collectie Stedelijk Museum Alkmaar). Defecte instrumenten en een zoekge raakt diploma De nieuwe idealen van de Bataafse Republiek zorgden voor veranderingen in de gezondheidszorg. Deze resulteerden voornamelijk in een centraal geregeld toe zicht op chirurgijns en vroedvrouwen en in strengere eisen. Zo hoopte men kwak zalvers kwijt te raken. Verder werd er gestreefd naar een betere scholing. In 1808 arriveerden in Bergen twee leden van de Departementale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoor- zigt, de al genoemde De Sonnaville en een zekere Van Dam. Bij hun bezoek aan de chirurgijn constateerden beide heren dat Walraven van den Bergh in het bezit was van een diploma van het Chirurgijns College in Hoorn, gedateerd 26 februari 1796. Hij had zijn apotheek echter niet ingericht volgens de nieuwe eisen van de 'Pharmacopoea Batava', al werden de medicijnen zeer goed bevonden. De chi rurgische instrumenten, waarbij we moe ten denken een breukbanden, catheters en ook brillen, draineerbuizen, penselen en glazen spuiten, waren ook niet helemaal in orde, omdat vele defect bleken. Van den Bergh beloofde de commissie dat hij hierin met spoed zou voorzien. Tot slot noteerde de commissie dat de chirurgijn de armen 'op rekening' bediende. Bergen stak hiermee gunstig af bij vele andere dorpen, waar het gemeentebestuur de medische zorg aan de behoeftigen voor een vast bedrag aan de goedkoopste chi rurgijn gunde. Die chirurgijn probeerde daarna natuurlijk zoveel mogelijk te bezuinigen, waarvan de armlastigen de dupe werden. Toen de commissie bij Suzanna Klaver langs ging, kon zij geen diploma tonen. Suzanna legde uit dat zij in 1783 bij het Vrouwkundig Collegie te Alkmaar was afgestudeerd, maar dat ze het diploma tij dens de invasie van 1799 was kwijt geraakt. De Sonnaville en Van Dam waren hier niet tevreden mee en lieten haar op 11 mei 1808 nog eens examen afleggen in Haarlem om haar beroep als vroedvrouw te mogen blijven uitoefenen. Aanpassen aan nieuwe regels Uit het voorgaande blijkt dat er vóór 1795 op het platteland geen toezicht was op de chirurgijnen en vroedvrouwen. De aanstelling van de chirurgijn en vroed vrouw werd door het dorpsbestuur ver richt, dat natuurlijk niet over voldoende medische kennis beschikte. Eén van de grote verworvenheden van de Bataafse Republiek is dat hierin verandering werd gebracht. De Commissies van Genees kundig Onderzoek en Toezicht begonnen de ergste uitwassen van onkunde en kwakzalverij uit te bannen. De Bergense chirurgijn en vroedvrouw ontkwamen met aan deze ontwikkeling: ook aan hen werden steeds hogere eisen gesteld. Na het einde van de Franse tijd in 1813 werd dit beleid met kracht voortge zet. Zo werden bij Koninklijk Besluit van 6 juni 1823 Geneeskundige Scholen tot stand gebracht tot voorziening in de behoefte aan genees- en heelkundige hulp van heelmeesters en vroedvrouwen vooral ten platteland en tot doelmatige regelin gen van het onderwijs tot ontwikkeling van zulke vakliedenDeze scholen wer den volgens vaste regels ingericht. Ook in Alkmaar werd een Geneeskundige School geopend en wel op 6 februari 1827. Bronnen Regionaal Archief Alkmaar: Oud Archief van de gemeente Bergen NH, inv.nrs. 10, 11, 33, 45-48, 69, 71, 99, 229. Notarieel Archief Bergen NH, inv.nr. 221. Oud- Rechterlijk Archief van de gemeente Bergen NH, inv.nrs. 2103, 2147, 2183. Archief Nederlands Hervormde Gemeente Bergen, inv.nr. 29. Stadsarchief Alkmaar, inv.nr. 1965. Rijksarchief in Noord-Holland, Haarlem: Archief Geneeskundig Staatstoezicht in Noord-Holland, inv.nr. 87. Literatuur H.M. Dupuis e.a., Een kind onder het hart, Verloskunde, volksgeloof, gezin, seksualiteit en moraal vroeger en nu, Amsterdam. M. van Lamoen, Oude kraamgebruiken, Helmond 1981. G.J. Schutte, Een Hollandse dorpssamen leving in de late achttiende eeuw: de banne Graft 1770-1810, Franeker 1989. G.N.M. Vis, 650 jaar Ziekenzorg in Alkmaar, 1341-1991, Alkmaar 1991. Dr.D.A. Wittop Koning, Compendium voor de Geschiedenis van de Pharmacie van Nederland, Lochem 1986. ■r-~> sjöSggg|j§ 39

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 39