Wie weet...? Correcties en aanvullingen Wandeling Bcrgerboscl». Gaarno vorloonon wij eon plaats aan oudorstaando modedeeliug van don hoor J. van Reonon Daar hot goblokou is, dat menigeen in do meeniug vorkoert, dat allo wogen on paden in do Borgorbosscheu door eon fataal bordjo mot verboden toogang art. 401 Wetbook van strafrecht" voor hot publiok ontoogauko- lijk zijn, vermoon ik dat hot uiot oudicustig is, hot )>n- bliok hioromtrent nader in to Heb ton. toen do bosschon on dninon voor eon iedor tocg.iukc- lijk waren kwamen op feestdagen on voornamelijk in don brood tijd oono menigte jongens in do dninon. die door allo bosschon bniton do padou liepen om nostcu te zooken eu door hot verstoren daarvan en hot roovou van fazantoneieron onz. vool schado aan dc jaehtvoroor- zaaktou. Maar hot bleof daarbij niet, maar ook dikwijls worden iu do bosschon on dninon brandjos gesticht., dio dan mot zeor veel moeite eu kosten wordon goblascht, nadat veol schado door het vaur aangoricht was. Door hot op- en afklimmoti nabij »I)uinvormaak' werd hot zand zoodanig naar beneden goloopen, dat menige benkeboom tot 2 Motor hoogte ondor hot zand bodolveu geraakto, botgoen spoedig don dood van don buora tou- gevolgo hadwaro men met het op- en afklimmen voortge gaan, dan zonde spoedig het schoone plekje met zijne mooie bonkenboomon goheol verdwenen zijn. Om hot duinzand dat zóó arm is aan plantonvoodsol en dat zóó licht door don wind voortgeblazen wordt vast te leggen, worden door don oigenaar grooto som men bosteed, waarvoor hij goono vorgoeding krijgt; dit astleggon geschiedt door beplanting met helm hoido- gowas en donncn. Door hot loopoc in do duiuon lijden dszo kostbare beplankingen grooto schade. Het is dnn ook om dozo redenen, dat do toogaug tot do dninon verboden is, alloon in hot zoogenaamde zand- gat bij >Dninvermaak" is gologonhoid voor do kindoron om to spolon on het doin to toklimmen tot hot punt- draad. Do wandeling in de lanen on wogen van het Bergorbosch is vrij, uitgezonderd in de 4 lanen, die vau bordjes mot verboden toogang'" voorzien zijn, onder voorwaarde dat men in do lanen blijft on goeue houden modenoomt. Na 15 Jnni is de ondergetoekondo genogen, oen bo- porkt aantal jaarkaarten ait to govon aan hen, die in do dninon wonschen to wandelen. Bergop, Juni 1897.J. van Reen en. 4 juni «Den 2 werd hier op de gebruikelijke wijze het deelbroodsfeest gevierd. Aan 240 kinderen werd een brood uitgereikt.» «Voor eene niet zeer talrijke vergadering ten huize van den heer P. Hilbrand den 3 belegd, besprak de heer A. Jansen, onder wijzer te Egmond aan den Hoef, het doel en streven van den 'Boerenbond'. Staande de vergadering werd als gevolg dezer bespreking eene afdeling van dien bond opgericht, aanvankelijk met 13 leden. Het voorloopig bestuur bestond uit de heeren D. de Waard, voorzitter, P. Hilbrand, secretaris, C. Plomper, penningmeester, J. van Zeeland en J. Stuij, commissaris sen.» Wederom was het geen gemakkelijk 'zoek- plaatje' dat we in het jongstleden novem bernummer (op biadz. 33) opnamen. Maar een aantal lezers wist er wel raad mee: het is het 'Elim' kapelletje van de Diakonessen dat gedurende een aantal jaren aan de Notweg dichtbij Grootland stond, aan de achterzijde van het huis Breelaan 56. Opmerkelijk is dat van de vier (goede) antwoorden er drie van oud-Bergenaren waren. Voor hen is onze Kroniek de vaste band met het verleden. Het zijn: Corrie Doornekamp-Pik in Amersfoort, Harald Vlugt in Naarden-Vesting en Arie C.J. Bijpost in Geldermalsen. In Bergen ten slotte Jet van Wonderen-Spandaw. Twee van hen wisten belangrijke bij zonderheden over 'Elim' te vermelden. Gevoegd bij gegevens uit andere bronnen was dit aanleiding een afzonderlijk artikel over het huis en de kapel samen te stel len. Het zal in het aanstaande november nummer worden opgenomen. En dan nu de volgende opgave. Graag wil de redactie vernemen wat op de bij staande foto is afgebeeld. Uw antwoord graag aan het redactieadres, zie voorin het blad. - Nr. 2, november 1996, biadz. 34, teke ning van het 'Spekhok'. Piet Mooij en mr. F.Zeiler maakten de redactie attent op een rare vergissing. Niet Corrie Vader-Meijer, dochter van bakker Meijer, maakte de tekening, maar Corrie Meijer-Vader, doch ter van bakker Vader. Hetgeen wel op elkaar lijkt maar niet bepaald hetzelfde is! Mr. Zeiler voegt er nog aan toe: Corrie's naam komt ook nog voor op de gedenk steen in het pand Oude Prinsweg 1, vroe ger bakkerij Vader, later achtereenvolgens bakkerij Meijer, bakkerij Kleyberg, bakkerij Schrama en Kroon, restaurant van Schrama en nu de winkel van Hoogland. - Dezelfde bladzijde, 'het snoepwinkeltje van Dieuwertje Groet'. We ontvingen een leuke brief van mevrouw Dieuwertje Haasdijk-Groet in IJmuiden, die schrijft: 'inderdaad vestigde mijn vader Gerrit Groet in 1922 zijn kruidenierszaak in dit pand (Hoopweg 1), nadat de bloemist A.D. Marseille zijn huurrecht aan mijn vader had overgedragen'. Voor deze afstand, die in een acte werd vastgelegd, ontving Marseille een bedrag van 150. Mevrouw Haasdijk schrijft verder dat de herinnerin gen van de heer Zwakman wellicht als gevolg van de flessen snoepgoed en andere begeerlijkheden afwijken van de feiten: 'er is geen sprake geweest van het snoepwinkeltje van de weduwe Dieuwertje Groet in de twintiger jaren. Mijn moeder was in die tijd nog geen weduwe en haar voornamen zijn Maria Neeltje. Maar ze zal wel eens snoepgoed hebben verkocht dat zo'n grote indruk heeft nagelaten bij de heer Zwakman'. 4

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 6