Van de voorzitter In januari jongstleden is voor een aantal Bergense instellingen een 'jubeljaar' van start gegaan. Zo is er het heuglijke feit dat de brandweer herdenkt hoe in 1947, dus vijftig jaar geleden, een ingrijpende reor ganisatie werd doorgevoerd look al hou den wij het voor 1997 liever op het 102- jarig bestaan van de Bergense brand weer). Zowel in dit nummer als het num mer van komend najaar wordt in ons blad aandacht besteed aan het fenomeen van het brandweerwezen in de loop der tijden in ons dorp. In de tweede plaats viert Bergens Harmonie dat zij honderd jaar geleden voor het eerst muziek ten gehore bracht. De oprichting - als fanfarekorps - was een gebeuren dat goed paste in het tijdsbeeld van toen, waarin behoefte bestond aan gezamenlijk muziek maken voor het 'gewone volk'. Dit jubileum toont aan dat daar blijkbaar nog steeds behoefte aan bestaat. Het derde jubileum op rij wordt gevierd door de VVV (Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer) Bergen NH. Negentig jaar geleden kwam een aantal lieden bij elkaar om een antwoord te geven op vragen vanuit een schuchter opkomend toerisme. Getuige de opgeno men bijdrage van de hand van VVV-voor- zitter Jellema, blijft ook dit jubileum niet onopgemerkt. Dan is er nog de Oranjevereniging, opgericht bij de geboorte van koningin Beatrix en dus nu al zestig jaar jong. Als hekkesluiter vermelden we het Kunstenaars Centrum Bergen (KCB) dat in 1947 ontstond en sindsdien niet meer is weg te denken uit ons kunstenaarsdorp. Met elkaar hebben ze twee dingen gemeen: het zijn eerbiedwaardige jubilea èn het is moeilijk ons Bergen voor te stel len zonder deze instellingen. Daarom wordt in de Bergense Kroniek voor 1997 op verschillende manieren aandacht gege ven aan deze festiviteiten. Tot slot melden we nog een wijziging in de redactiebezetting. Hedda Kalshoven heeft weliswaar voor dit nummer een eer ste bijdrage verzorgd, maar moest zich als gevolg van drukke bezigheden op andere terreinen uit ons team terugtrekken. Steven de Wit heeft haar plaats ingeno men en is al aan zijn eerste project begon nen. De redactie Vóór u ligt nr. 1 van de vierde!I) jaargang. Nog een jaar en we kunnen ons eerste lustrum vieren. We bestaan dan al weer vijf jaar. Ik kan mij nog heel goed herinneren hoe we in die eerste dagen van ons bestaan met nog weinig leden - en dus weinig inkomsten - een echt verenigings blad van de grond probeerden te tillen. Want met een blad konden we weer leden werven. De spiraal moest doorbroken worden. Geweldig zoals iedereen ons toen geholpen heeft. We hebben nu bijna 1100 leden en twee Kronieken en een thema nummer per jaar. Daarnaast uiteraard nog onze excursies, lezingen en nieuwsbrieven en niet te vergeten onze werkgroepen. Omdat we alles met vrijwilligers moe ten doen, die ook hun eigen besognes hebben, is het begrijpelijk dat je daarmee soms vast kunt lopen. De drie tijdschriften per jaar zijn voor onze redactie toch wel een hele zware opgave. Soms moeten we bepaalde zaken uitbesteden aan professio nals en dat is dan natuurlijk een aanslag op onze begroting. Binnen het bestuur buigen we ons over deze problemen en proberen er een zo goedkoop mogelijke oplossing voor te vinden, zonder dat de kwaliteit er onder te lijden heeft. We wil len graag de kwaliteit van onze Kronieken en themanummers zo hoog mogelijk hou den, want we zijn ervan overtuigd dat u als lid van onze vereniging dit ook belang rijk vindt. Het bestuur doet haar best en zal, zoals gebruikelijk, in de algemene ledenverga dering in november weer verslag aan u uitbrengen, maar het bovengenoemde probleem neemt hoe langer hoe meer veel energie in beslag. Er zijn ook leuke dingen waar we als bestuur mee bezig zijn. Per nieuwsbrief wordt u bijvoorbeeld op de hoogte gehou den van onze mogelijkheden om het Oude Kerkhof weer te fatsoeneren. Hiervoor hebben we, zoals we u eerder verteld heb ben, hulp nodig. Onder leiding van de gemeente gaan we met vrijwilligers van onze vereniging en de Rotary Club Bergen proberen deze klus van de grond te tillen en daarbij is het absoluut noodzakelijk dat we niet tevergeefs een beroep op u doen. Nogmaals, via de nieuwsbrief hoort u meer hierover. Ook zullen we u in de loop van dit jaar informeren hoe we ons als vereniging gaan bezig houden met de 200-jarige her denking van de slag om Bergen (septem ber 1799). Als laatste nog dit: in onze nieuwsbrie ven publiceren we altijd onze activiteiten agenda. Dit laatste betreft voornamelijk de lezingen en de excursies. Regelmatig krij gen we telefoontjes waarom we niet vlak voor een excursie of lezing een nieuws brief daarover sturen. Helaas is dit niet mogelijk omdat we niet alleen zuinig wil len zijn op onze werkgroepleden die zich bezig houden met het rondbrengen van alle verenigingspost naar u, maar ook omdat het produceren van een nieuws brief weer kosten met zich meebrengt. Wel kunt u in De Duinstreek altijd van te voren een aankondiging van onze activi teiten lezen. Job Hardeman

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 4