BERGEN (N.H.) Landhuis „KARPERTON" nmnril /It LI Tel.44. Dagen nacht. Pens.-Restnurnnl In 1937 Ingericht als vacantleoord. Alle mod. comfort, str. water, badkamer. Centr. verw. Groot park met moestuinen en boomgaard. Pensiongasten vrij gebruik van Natuurbad. Volledig pens. v.af r 4. gebouwde parkeergarage Karpcrton in Alkmaar is genoemd naar de kaasfabriek die op dezelfde plaats stond, en is dus afgeleid van de naam van het landgoed in Bergen. Landgoed de Karperton Moritz Judell overleed op 20 april 1937. Op 14 februari 1938 verkochten zijn erf genamen 35 van de oorspronkelijke 46 hectaren aan de Staat der Nederlanden (de Domeinen) voor de som van 104.500. Een en ander komt overeen met het cen trale en het zuidelijke gedeelte van het Vliegveld Bergen. In juni 1940 kocht de Rotterdamse chocoladefabrikant Hendrik Ringers het afgesplitste en resterende gedeelte, dat wil zeggen het gehele landgoed de Karperton, voor de som van 18.000. Gedurende de oorlog huisvestte de Karperton de 'Kommandantur' van het vliegveld, die het huis volledig uitwoonde. Op en rondom het landgoed waren diver se Duitse mitrailleursnesten opgesteld en een aantal tankgrachten gegraven. Het landgoed lag vlak achter de zes meter brede prikkeldraadversperring rondom het Vliegveld Bergen, een versperring waarvan heden ten dage de aan de Groeneweg nog aanwezige schuinge- plaatste stalen balken deel uitmaakten. Toen de oorlog voorbij was trok Henk Ringers, na het nodige herstelwerk aan de woning, opnieuw in de Karperton. Deze markante figuur reed tot op zeer hoge leeftijd statig op zijn paard Maaike naar zijn chocoladefabriek aan de Noorderkade in Alkmaar. De Karperton werd in juni 1962 door de Rotterdamse ondernemer J.P. Bruyn- zeel gekocht. Zijn zoon is sinds 1977 eigenaar van het 3,3 hectaren grote land goed, dat tot een van de meest opmerke lijke plekken in Bergen gerekend mag worden. Slotbeschouwing Volgens medewerkers van het kadaster in Alkmaar is het uitzonderlijk dat een ver- kavclingspatroon, in dit geval dat van de Advertentie van de Karperton uit de ANWB Kampioen 1937. De Karperton met Pesie's Familiebad in 1935. Bergermeer, sinds 1568 niet of nauwelijks gewijzigd is. De huidige kadastrale kaart (1996) wijkt nauwelijks af van het Minuutplan uit 1832, dat in grote lijnen overeenkomt met de kadastrale kaart van Luchtfoto van het westelijk deel van de Bergermeer genomen in het begin van 1938, op het moment van het begin van de aanleg van het Vliegveld Bergen (foto: Topografische Dienst, Emmen). Aanleg vliegveld •Landhuis de Karperton met vijver en varkensfokkerij Karperton Boerderij De Vogelkooi 23

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 25