Van Vogel Coy tot Karperton Boven: De oorspronkelijke 17e eeuwse boerderij De Vogelkooi in de tijd van Jan Besse (1898) (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). Daaronder: De Varkensfokkerij Karperton met Moritz Judell Schouwenburch en Sterrenburch de nieu we eigenaar wordt genoemd van 'de Corperton' in de Bergermeer. Evenmin als van de 'Staat en Inventaris' van de goederen nagelaten door Anthonis Studler van Zurck, gedateerd 30 juni 1692, waarin sprake is van 'Item 4 Corpertoomen in de Bergermeer groot 14 morgen'. Op 8 september 1917 werd de bouw van het huis de Karperton feestelijk inge luid. Varkensfokkerij Karperton In 1922, vijf jaren na de bouw van de Karperton, liet Moritz Judell vlak achter het landhuis een tweede, grote boerderij bouwen, de Varkensfokkerij Karperton. De eerste pachter (en bewoner tot 1925) was dezelfde J. Kramer die De Vogelkooi had gepacht. Tussen 1925 en 1938 woonde N.M. Groen er met zijn echtgenote en hun twee zonen Cor en Piet. De Varkensfokkerij Karperton zou in 1938 na een bestaan van slechts 16 jaren gesloopt worden, aangezien hij ruim baan moest maken voor de aanleg van het Vliegveld Bergen. De boerderij lag im mers precies in de noordoostelijke aan vliegroute. Gedurende de grondwerk zaamheden werd er volgens mr. Frits Zeiler een groot aantal stoffelijke resten van varkens aangetroffen die aan de var kenspest overleden en ter plekke begraven waren. Pesie's familiebad In de jaren dertig ging het de Judells niet meer voor de wind. Veel van hun vermo gen, belegd in waardeloos geworden bui tenlandse effecten, ging verloren. Nood gedwongen werd de vijver van de Karper ton in 1934 en 1935 aan de familie Pesie verpacht die er slechts twee seizoenen hun Pesie's Familiebad exploiteerden, waaraan menig Bergenaar nog goede jeugdherinneringen bewaart. In 1936 richtte de heer Pesie zijn eigen zwembad aan de Bergerweg op. In 1937 nam Herman Judell de exploitatie zelf ter hand en stichtte het Pension en Natuurbad Karperton Naam Karperton Albert Judell richtte in het begin van de jaren twintig een kaassmelterij in Limmen op, en noemde deze, in navolging van het huis van zijn vader, ook Karperton. De smeerkaasfabriek Karperton werd in 1932 door Gerrit Grondsma gekocht en naar de Kanaalkade en de Dijk in Alkmaar verplaatst. De naam van de in 1983 (waarvan het tracé parallel maar ten wes ten van de huidige, geasfalteerde toe gangsweg vanaf de Hoeverweg naar het Militaire Depot liep), op circa 700 meter ten noordwesten van de huidige Bos molen aan de zuider ringvaart. Het adres was echter wel Groeneweg 20. De Vogel kooi werd in 1921 door J. Kramer van Moritz Judell gepacht en in 1937 door P. Conijn. Karperton Vijf april 1917 kocht de vermogende Amsterdamse koffiemakelaar Moritz Judell De Vogelkooi voor 80.000. Datzelfde jaar liet hij in de noordoostelij ke punt van het volkomen open weiland behorend bij boerderij De Vogelkooi het landhuis Karperton bouwen, als zomer huis voor zijn echtgenote Rosina Elias. Eerst werd de 0,6 hectaren grote vijver gegraven, daarna werden twee woningen gebouwd: een arbeiderswoning en het landhuis. Noemenswaardig zijn de architecten van de Karperton: Jan Wils en Theo van Doesburg van de zogenaamde Stijlgroep. Jan Wils zou later in de jaren twintig het Olympisch Stadion in Amsterdam bou wen. De Alkmaarse aannemer van de Karperton was de vader van Jan Wils. Bekendheid met de oude namen 'het Corperswiel' en 'de Corperton' en de analogie tussen de namen Vogel Kooi en Karper Ton, of zijn wens om in de Vogel Coy karpers te gaan kweken, zal Moritz Judell vermoedelijk hebben doen beslui ten om het landgoed in 1917 de Karper ton te noemen. Het is evenwel onwaar schijnlijk dat hij op de hoogte was van een aankoopakte van 19 juni 1621 verle den bij notaris Huijbert Jacobsz van der Lijn te Alkmaar, waarin de Heer van Bergen, Joost Harmen Grave van 22

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 24