De pioniers van de post in Bergen een bedrag van 2,50 voor vrachtlonen. Ook declareert ze dat jaar nog 8,50 voor het transporteren der brieven en 3,60 voor vervoerde vracht. 1848 is dan het laatste jaar waarover ze 8,50 ont vangt. Het jaar daarna treedt Jan de Zwaan naar voren. Jan de Zwaan, brievengaarder Na de dood van Cornelis Vrasdonk neemt Jan de Zwaan, wonende Kerk buurt 34, oud 27 jaar en arbeider van beroep, het briefporten én vrachtrijden van zijn buurman over. Twee jaar later ook de weduwe van Cornelis en haar kroost. Kort daarna, in 1850, komt de eerste Postwet van het Koninkrijk tot stand. In deze wet staat dat in de kleinere gemeen ten 'bestelhuizen' kunnen worden geves tigd. In 1852 gebeurt dat in Bergen. Jan de Zwaan wordt bestelhuishouder en moet zorgen dat de in- en uitgaande brie- Brievengaarder Er werd in die dagen flink wat gevraagd voor de functie van brievengaarder. Een omschrijving daarvan vinden we in een brief van de inspecteur der posterijen te Amsterdam, gedateerd 9 januari 1885, aan de toenmalige burgemeester J. Helder: Tot brievengaarder wordt zooveel moge lijk benoemd een persoon uit de meerder jarige inwoners der plaats waar het hulp kantoor is gevestigd en bij voorkeur uit hen die eenige middelen bezitten, een beroep uitoefenen of een ambt bekleeden waarvan de vereeniging met de betrek king van brievengaarder geen bezwaar oplevert.)...) De brievengaarders behooren voorts de noodige administratieve kennis te bezitten.)...) Het is wenschelijk dat de woning zooveel mogelijk in het midden van de kom der gemeente gelegen is, ter wijl de brievengaarders gehouden zijn om een op den beganen grond en aan den openbaren weg gelegen lokaal hunner woning tot kantoor in te richten.' 'Aan de betrekking te Bergen', zo ver volgt de brief, 'is eene belooning van 400 verbonden, terwijl hij belast is met de bestelling in de kom (twee maal) en in de onmiddellijk daaraan grenzende bui tenwijken Duinweg, Oudburg en in de ge- heele Oudburgerpolder éénmaal daags, welke hij echter op zijn verantwoording kan opdragen aan een daartoe geschikt en vertrouwd persoon, minstens 16 jaar oud'. ven - zowel die van de gemeente als van particulieren - worden verzameld, getransporteerd en besteld. Hij is geen ambtenaar, maar ontvangt van het minis terie van financiën (waarbij de postdienst sinds 1807 was ondergebracht) een jaar lijkse toelage van 25 gulden. Deze gold ook voor het 'daarstellen' en het onder houd van de brievenbus die aan zijn woning was aangebracht. Op 18 april 1856 wordt het bestelhuis een hulppostkantoor van Alkmaar. Er worden ook andere diensten aan het publiek verleend, zoals de verkoop van postzegels (de eerste Nederlandse zegels, van 5, 10 en 15 cent, verschenen in 1852) en de verzending van postwissels. Jan de Zwaan wordt op die datum de eerste Bergense 'brievengaarder' (zie het bij staande kader), nog steeds met behoud van zijn beroep als vrachtrijder. Het bestellen van de post strekte zich voor Jan als brievengaarder behalve in de Kerkbuurt ook uit tot Oost- en West dorp, 't Woud, de Bergermeer, Zanegeest en voor een deel langs het Noordhollands Kanaal. Vóór 1852 moesten de geadres seerden in een kleine plaats als Bergen het zogenaamde distributieloon betalen voor de bestelling van de post aan huis; vanaf 1863 had Jan de verplichting alle (reeds gefrankeerde) brieven en drukwerken kosteloos te bestellen. Zijn tractement uit 1856 van honderd gulden per jaar was in 1874 opgelopen tot driehonderd gulden. Vrasdonk en Kaandorp Jan de Zwaan overlijdt 4 januari 1885. Zijn bodedienst wordt overgenomen door Nicolaas Vrasdonk, dan 46 jaar, zoon van de hiervóór genoemde Cornelis Vrasdonk en Maartje Kos, en stiefzoon van Jan de Zwaan. Deze Vrasdonk wordt echter geen brievengaarder, ofschoon men hem 'Klaas de Post' noemt, want hij vervoerde wel de postzakken tussen Alkmaar en Bergen. Wie wel op 1 april 1885 brievengaar der wordt is Cornelis Kaandorp, geen Bergenaar, maar in 1858 in Castricum geboren. Hij is van beroep timmerman en trouwt in 1880 in Bergen met Pietertje de Zwaan, dochter uit het huwelijk van Maartje Kos en Jan de Zwaan en woont op het adres Kom 90. Het werken voor de post moest toch in de familie blijven! Maar Cornelis werd aangesteld ondanks de mening van de inspecteur der posterij en te Amsterdam dat hij 'voor de admini stratieve zaken niet genoeg ontwikkeld' was. Cornelis Kaandorp heeft zijn functie Bergen (N.-H.) ressorteert onder Amster dam, inspectie Amsterdam. Brievengaarder 16 Maart eervol ontslagen, werd in 1892 aangesteld en genoot laatstelijk 735 trac tement, vrij van bestelling. Diensturen op werkd. 7,40—11,40, 1,40— 2,40, 4,40—5,40; op Zon- en fcestd. 7,10—8,10. Posten te bcliandelen op werkd. 7,50, 8 m., 12,50, 1, 5,50, 6 a.; op Zon- en fcesd. 7.50, 8, 9 m. De brievengaarder is belast met den loop 2dcn tramdienst, ten 12.50 a. 3 postboden. De brievengaarder is geen kantoorhouder. Huurprijs van woningen 3 S/4 per week. Op een jaarlijksch inkomen van 625 met een kind, moet men circa 22 hoofdei ij ken omslag betalen. Kerken voor Ned. Hcrv. en R.-Kath. Gemeenteschool gewoon lager onderwijs en bijzonder lager onderwijs. Veeteelt, bloembollencultuur, pensionhou ders. In februari 1908 plaatste de postdienst deze personeelsadvertentie in 'De Post- en Telegraafwereld'. De tekst geeft een goed beeld van hetgeen men in die tijd aan de sollicitant wilde vertellen. slechts zeven jaar kunnen uitoefenen. Er is iets misgegaan, want op 9 april 1892 wordt hij vanwege een ambtsmisdrijf tot twee jaar gevangenisstraf in Utrecht ver oordeeld. Weer op vrije voeten verlaat hij de gemeente definitief en vertrekt in april 1894 naar Den Haag. Jan Berends de Jonge Na het vertrek van Cornelis Kaandorp wordt per 1 mei 1892 Jan Berends de Jonge, in 1858 te Nieuwe Pekela geboren, door de inspectie Amsterdam als brieven gaarder aangesteld. Op 7 mei koopt De Jonge van Cornelis Swakman, winkelier aan de Dorpsstraat, 'een stuk erf of bouwterrein' op de hoek van de Schoolstraat (nu Ruïnelaan) en de Dorpsstraat. Hij laat er een huis bouwen en richt een van de kamers in tot hulppostkantoor. De ingang was aan de Dorpsstraat, maar het adres was Schoolstraat 5. Jan de Jonge, die overigens als brie vengaarder en niet als kantoorhouder was aangesteld, en die altijd als 'meneer De Jonge' werd aangesproken, had in 1892 drie postbodes tot zijn beschikking voor drie bestellingen per dag. Toen in 1905 de tramlijn Alkmaar-Bergen was geopend, moest hij ook de poststukken uit de tweede tramdienst van 12.50 uur ophalen. In april 1907 werd hij in de psychia trische inrichting Meerenberg opgenomen en op 16 maart 1908 eervol door de gemeente ontslagen. Hij overleed in 1912. Aanvankelijk werd nog landelijk geadver teerd voor een nieuwe brievengaarder, maar de plannen voor een nieuw post- 18

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 20