Toen Nu Toen Bétgen (M. H.) wBrcëiaan Van het hier afgebeelde woonhuis, dat op de Breelaan 28 hoek Russenweg stond, is nog bekend dat ene H. Lind er in 1912 een tuinkamer liet aanbouwen en dat het tussen 1937 en 1968 door de twee broers Jan en Cor Peetoom bewoond werd. Zij en hun gezinsleden woonden nu eens in Zuid-Afrika, dan weer in Indonesië en dan weer in Curagao of Suriname. Voor deze 'tropengangers' (en ook voor pensiongas ten) was het huis een vaste rustplek. Ooit droeg het de naam 'Rusthof'. In 1972 kreeg H.J. Tholen toestemming van de gemeente voor de sloop van het pand en het stichten van een woon/winkelhuis. Hij vestigde er een galerie. Sinds 1981 is J. Hendriksma eigenaar van het pand. De winkel draagt de naam 'De Gouden Zon'. In 1909 werd op de hoek Komlaan/ Eeuwigelaan, schuin tegenover de Ronde Kom een muziektent gebouwd. Bergens Harmonie heeft er in de loop der jaren menige uitvoering gegeven. In 1919 klaag de het bestuur erover dat de verenigings eigendommen, die onder het podium wer den opgeborgen, door kwaadwilligen wer den vernield. Burgemeester en Wethou ders droegen architect J.C. Leijen op daar een af te sluiten bergplaats te ontwerpen. Tegelijkertijd werd het dak verlaagd. Daarna kon tevens de VVV er de banken en klapstoelen opbergen. Omdat de muziektent begin jaren '60 sporadisch werd gebruikt en de baldadige jeugd er het een en ander had vernield, werd de bouwval gesloopt (op de betonpoeren na). In 1972/1973 werd begonnen met de aanleg van een heemtuin op het 3 ha grote terrein, dat inmiddels bijna was dichtgegroeid. Er werd klei-achtige grond ingebracht en op een aantal geruimde plekken werden zeldzame varens en bloemdragende heemplanten uitgezet. De oude zwaar-ijzeren poort gaat soms open voor excursies van gemeentewege. Vooral in het voorjaar is er belangstelling voor de rijkdom aan wilde bloemen. Bergen (N. H.) Muziektent Eeuwigelaan 15

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 17