1907: de Bergense VVV opgericht zier en belangeloos hun beste krachten aan de WV. Aan de inspanningen van deze mensen en aan de onmisbare steun van de trouwe leden is het te danken dat de Bergense VW dit jubileumjaar voorspoedig is ingegaan. Bronnen Bello; vijftig jaar railverbinding Alkmaar- Bergen-Bergen aan Zee, S.Selleger, Schoorl 1979. Bergen aan Zee, badplaats sinds 1906, redactie H. Jellema, Schoorl 1981. Bouwkunst in Bergen en Bergen aan Zee, 1900-1940, in: Kranenburgh Cahiers nr.3, Bergen 1997. Badbode, VVV-Bergen 70 jaar, redactie H. Jellema, Bergen 1977. Notulen VVV-Bergen, VVV-Bergen aan Zee, VVV Bergen - Bergen aan Zee. (vervolg van bladzijde 11) gebruikte. Hij warmde het dan zelf op. Maar hij raakte zo gehecht aan dat pan netje, dat hij zijn maaltijden nooit meer in andere pannen wilde hebben. In de wan deling heette het voortaan: "Waar is de Roland Holst-pan?" Behalve hij hebben wel meer bekende mensen bij ons gewoond, zoals de histori cus Jacques Presser en de Amsterdamse kunsthandelaar Hoogendijk. Eén van de eerste was ook mevrouw Wolf-Gerzon van de Gerzon-winkels. Met haar heb ik ooit linnengoed voor Frankenstate inge kocht. In het begin deden we nog niet zoveel aan recreatie, het waren toen vooral de bewoners zelf die initiatieven namen, zoals bijvoorbeeld de familie Dutilh uit Rotterdam. Hij speelde uitstekend piano en bij speciale gelegenheden deed hij de deur van zijn flat open. Dat klonk toen door de hele toren. Uit mijn hotelervaring was ik gewend dat je in de weekends het hardste werkte en dus thuis bleef. Ook in Frankenstate was ik praktisch ieder weekend op mijn post. Maar dat heb ik vijftien jaar lang met veel plezier gedaan! Het is curieus om te lezen wat het comité van actie op het programma had staan: 'Verbetering en verfraaïng bij de aan komst van de tram, oprichting van een informatiebureau, het plaatsen van ban ken en manden in de bossen, het bevorde ren van meer rationele bebouwing van de gemeente, het verbeteren van de wegen, het versieren en doen aanleggen van parti culiere tuinen en de aanvraag van een gemeentelijke subsidie.' Het is allemaal actueel gebleven. Het lidmaatschap kostte indertijd f 1; donateurs betaalden f 2,50. In 1908 waren er 67 VW-leden en 14 donateurs. In dat jaar verbleven er in de topweek van het seizoen 300 'vreemdelingen' in beide dor pen; in een vergelijkbare week in 1939 waren dat bijna 5500 'gasten'. Naast de vele VW-initiatieven zoals een openluchttheater, bloemencorso, for- tenbouwwedstrijden, de uitgave van De Badbode, de verlichtingsavond enzovoorts kende men slechte tijden tijdens de beide Wereldoorlogen 1914-18 en 1939-'45. Na jarenlang verenigd te zijn geweest in één WV, ging men van 1953 tot 1993 in Bergen aan Zee een eigen weg, waarbij de contacten overigens vriendschappelijk bleven. In 1993 kwam de lokale fusie tot stand en sindsdien kan men spreken van de VVV Bergen-Bergen aan Zee met twee informatiekantoren. Naast de opeenvolgende directeuren en de talrijke, aanvankelijk nog onbezol digde medewerksters (informatrices) gaven en geven veel Bergenaren met ple gereed (1906) en de eerste steen van het latere café-restaurant Prins Maurits was gelegd (28 juli 1906). Daarmee was dc stichting van dc badplaats Bergen aan Zee een feit. In juli 1906 gingen de eerste bad koetsen het zeewater in; het strandleven op Bergens grondgebied was begonnen. De oprichtingsvergadering van de VVV vond plaats op 7 november 1907 in het café van W. Veenhuijsen (nu De Rustende Jager). Er waren 29 personen bij aanwe zig. Na enig delibereren kwam het vol gende WV-bestuur tot stand: Jaap Veld heer, voorzitter, J. Modderman, secreta ris, L. Top, pennningmeester, H. Siebert Costcr, vice-president en J.C. Leijen, vice-secretaris. Burgemeester Van Reenen werd benoemd tot erevoorzitter. Een van de projecten waarmee de VVV de trek naar Bergen stimuleerde, was de aanleg in 1935 van een nieuw openlucht theater, gelegen in een duinpan vlakbij restaurant Duinvermaak. Het was de opvolger van een dergelijk theater in de Maesdammerhof. De foto, genomen in juli 1959, laat zien in welke getale ook de schooljeugd naar voorstellingen kwam kijken. Op de plaats van het theater is nu de kunstskibaan II Primo (foto Adriaan Schoen). 14

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 16