Bergens brandweerwezen van de vroegste tijd tot 1947 Ploeg uit Apeldoorn voor 5.610,14 een Ford automobiel met brandspuit (centri- fugaalpomp 650-850 liter/min.), uitschuif- ladder enz. Advies over deze aankoop is uitgebracht door de Amsterdamse brand weercommandant C. Gordijn Jr. In 1938 levert dezelfde firma opnieuw een Ford V8 met motorbrandspuit (kenteken GZ 44978) die op 22 oktober feestelijk wordt overgedragen aan het korps, waarna demonstraties volgen met o.a. het schuim- kanon op het terrein van de Berger Sportvereniging aan de Kerkedijk. Even daarvoor heeft burgemeester Van Reenen de brandweerkazerne aan de Karei de Grootelaan officieel geopend en overge dragen aan brandweercommandant Smit. Helaas is de brandweerwagen geen lange staat van dienst vergund. Tijdens de Tweede Wereldoorlog wordt hij met alle toebehoren op 15 december 1944 gevor derd door de Duitse Wehrmacht en ver dwijnt spoorloos. Na afloop van de oor log lukt het met veel moeite om via via een Fordson 'bellenwagen' G9 met twee wielige motorspuit (een Rode Kruiswagen van het geallieerde leger) te bemachtigen, ter vervanging van de Ford. slag van 1852: 'De brandbluschmiddelen voor zooveel die hier bestaan, zijn in vol doende bruikbare toestand, doch slechts in enkele gevallen zal daarvan kunnen wor den gebruik gemaakt, daar de meeste gebouwen van het water verwijderd zijn, en er aan geen blusschen te denken valt Daar ben je dan mooi klaar mee: er is wel blusmateriaal, maar het is vaak niet te gebruiken door gebrek aan water.Daarom was het een grote verbetering toen met de komst van de drinkwaterleiding ook brandkranen konden worden geplaatst. Het corps circa 1935, staande voor de Ford automobiel met brandspuit en uit- schuifladder. Het zijn de volgende heren. Vooraan (vlnr): Jan Smit (commandant), Willem Blaauwboer (ondercommandant), Jan Prins, Cor Noort (ondercommandant), Piet Oldenburg, Nicolaas Min, Jan Krijgs man, Arie Morsch en de chauffeur Arie Nieuw/and. Achteraan: Chris Meijer, Dirk de Goede, Gerard Meijer, Gerrit Blanken- daal, Niek Hoebe, Jaap Boots en Cor Smit. De wagen werd gestald in de garage van Piet Smit (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). Rangen en functies in het vrijwillig brandweercorps van omstreeks 1925 opperbrandmeester brandmeesters pijpleiders slangleiders kraanmeesters zeilleggers slanghersteller lantaarndrager kringsluiters bediening motorspuit magazijnmeester Het jaarverslag over 1885 meldt over de staat van het brandweerwezen: 'Twee brandspuiten met slangen en twee brand zeilen. In de bebouwde kom zijn door de Alkmaarsche Waterleiding twee brand kranen opgesteld en daarbij zijn slangen aangeschaft ter lengte van ca. 200 meter. Op 10 augustus 1924 levert Van der 8

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 10