Slotbeschouwing Bergen trad in de periode 1890-1930 de moderne tijd binnen, dat wordt heel dui delijk weergegeven in de verschillende artikelen. Er vonden veel fundamentele veranderingen plaats en er ontstonden veel zaken die vandaag de dag zo vanzelf sprekend zijn, dat we ons een leven zon der nauwelijks meer kunnen voorstellen. Het gaat dan om dingen als een elektrici teitsnet, waterleiding, riolering, gasvoor- ziening en verharde wegen. Bergen werd beter bereikbaar en kwam meer met de buitenwereld in contact. Het dorp kreeg een andere economische basis. Het groei ende toerisme en onder meer de zuivelfa brieken zorgden voor nieuwe bronnen van inkomsten. De forenzen en de rente niers en later ook de kunstenaars droegen bij aan een andere samenstelling van de bevolking. Bergen ontgroeide haar voor namelijk agrarisch bestaan. Het dorp breidde zich uit en binnen de gemeente kwam er zelfs een hele nieuwe kern bij: Bergen aan Zee. De bouw van een com pleet nieuw dorp op particulier initiatief was uniek in Nederland. Uiteraard profi teerde ook Bergen van de toeristische ontsluiting van het duingebied die op deze wijze plaatsvond. We zien in Bergen zo veel ontwikkelingen die op dat moment op meer plaatsen in Nederland actueel waren. Het 'buiten' gaan wonen trad ook veel op in Het Gooi en op de Utrechtse Heuvelrug. Het toerisme ont wikkelde zich ook op andere plaatsen langs de kust. De leerplicht voor lagere- schoolkinderen was uiteraard een natio nale aangelegenheid, evenals de verbete ring van de onderwijzersopleidingen. Het duinbeheer werd op verschillende plaat sen door de overheid (Staatsbosbeheer) ter hand genomen. Nederland moderni seerde en Bergen moderniseerde mee. J.P. Verkaik 39

Bergense kroniek | 1997 | | pagina 39