vooroever en een verhoogde stormvloed- frequentie dit proces veroorzaakten. In de duinen bij Haarlem en op het Hoogoven terrein bij IJmuiden zijn aanwijzingen gevonden dat de 'zandzee' van de Jonge Duinen in verschillende perioden plaats vond. De jongste stuivingsfase in dit ge bied vond vóór de 17e eeuw plaats. Deze zogenaamde paraboolduinenfase is door begroeiing vastgelegd; op de huidige topografische kaarten is deze morfologie goed zichtbaar. In de kalkarme duinen, zoals het Schoorlse duingebied, was de vegetatie zeer arm, waardoor het verplaatsen van zand door middel van verstuiving pas in de 20e eeuw tot staan werd gebracht door de aanplant van dennen. Wat de zeegaten betreft kan het vol gende gezegd worden: kort na de Romeinse tijd begon het oer-IJ te verlan- den; in de Vikingtijd (700 - 1000) was er vermoedelijk nog een klein ondiep zeegat dat in ieder geval na de 10e eeuw dicht- stoof met jong duinzand. De oude Rijnmond functioneerde nog tot ongeveer 1150 na Christus, kort daar na sloot de stuiving van het Jonge Duin ook deze riviermond af. In de kop van Noord-Holland ontstaan echter nieuwe zeegaten. In de 9e en 10e eeuw werd het zeegat van de Zijpe gevormd en in de 12e eeuw het Heersdiep en het Marsdiep. Kustafslag Vanaf de vroege middeleeuwen (500 - 800) treedt langs de gehele kust erosie op. Zoals vermeld sluit het zeegat van het oer-IJ, verzandt de Oude Rijnmond, ter wijl in de kop van Noord-Holland drie nieuwe zeegaten ontstaan. Hoeveel de kust in deze periode landinwaarts is ver plaatst is slechts fragmentarisch bekend. Pas na 1850 heeft Rijkswaterstaat bij elke km strandpaal de kustaanwas en -afslag gemeten, waaruit blijkt dat de kustafslag in onze regio zeer hoog is. Vóór die tijd zijn slechts enkele gegevens uit onze regio bekend. Door H. Schoorl (2) is de afslag van het dorp Egmond aan Zee in een studie weergegeven. Hieruit blijkt de grote kust- teruggang tussen 1664 en 1940 {afb.4). Een ander voorbeeld van kusterosie in onze regio is de locatie Hondsbossche Zeewering. De huidige locatie kwam in 1792 tot stand en was landinwaarts gele gen. Heden steekt de Hondsbossche Zee dijk als een bult zeewaarts uit, noordelijk en zuidelijk van de dijk is de kustlijn door grote erosie landwaarts verplaatst. Afb. 4. Het voormalig dorp Egmond aan Zee en de kustafslag. Kustlijnen: A. 1664/ 1665, B. 1679, C. 1714, D. 1717, E. 1864, F. circa 1940. Afb. 5. Kustafslag in Bergen aan Zee tot aan het trottoir van de C.F. Zeilerboulevard na de storm van februari 1990. Op het strand is een veenlaag met een ouderdom van 500 jaar vóór Christus bloot komen te liggen (foto Rijkswaterstaat, afd. Noordzee). 31

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 9