Geologische ontwikkelingen van ons kustgebied geeft aanwijzing dat deze duinzandafzet tingen worden afgewisseld met veenlagen en -bodems. Hieruit kan men conclude ren dat droge perioden - stuiving van duinzand - onderbroken worden door natte perioden - veenlagen en -bodems. Op het strand bij Schoorl zijn door A. Schermer op een veenlaag op het strand bewoningsresten uit de 5e eeuw vóór Christus waargenomen. Een veen laag op het strand bij Bergen aan Zee heeft dezelfde ouderdom. Hieruit blijkt dat de verlanding van het grote zeegat Bergen dat omstreeks 3300 jaar geleden plaats vond, dichtgestoven werd met duinzanden afgewisseld met veenlagen en bodems. Afb. 2. Kaart van strandwallen, oude duinen en jonge duinen en de zeegaten. 1. Alkmaar/ Bergen (3300BP); 2. Uitgeest (4500BP); 3. Oer-IJ 2000BP4. Hoofddorp 4000BP); 5. Oude Rijn (1100AD); 6. Rijs wijk (5500BP). 30 3. Jonge Duinen. Nadat de uitbouw van de kust omstreeks de Romeinse tijd (500 vóór tot circa 500 na Christus) tot stilstand kwam begon in de 8e - 10e eeuw na Christus de kust te eroderen, dat wil zeggen de kustlijn werd landwaarts verschoven. In deze histori sche periode ontstonden de Jonge Duinen die als een zandzee in enkele honderden jaren het westwaartse gedeelte van de Oude Duinen bedekten; het is aanneme lijk dat deze belangrijke hoeveelheid zand door kust-erosie beschikbaar kwam om vervolgens door de wind landinwaarts te worden verplaatst. Het is niet duidelijk wat de oorzaak van deze kust-erosie is en het hieraan ge relateerde ontstaan van de Jonge Duinen. Het is mogelijk dat een versteiling van de Zeegaten voor 5000 BP met sluitingsjaar Strandwal Strandvlakte Afzettingen rond riviermondingen Oostrand Jonge Duinen

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 8