Geologische ontwikkelingen van ons kustgebied Dr. S. Jelgersma Op 16 april 1996 werd door mevrouw Jelgersma voor de Historische Vereniging Bergen NH een lezing gehouden over de kustontwikkeling. Een samenvatting van deze voordracht wordt in het nu volgende artikel gepresenteerd. Het is ondoenlijk om al de dia's en kaar ten die bij de lezing werden getoond, hier af te beelden. Daarom is een selectie gemaakt van de belangrijkste figuren ter ondersteuning van het verhaal. Aan het eind van het arti kel worden enkele vaktermen en afkortingen verklaard. Geologie van de 'Lage Landen' Tijdens de laatste ijstijd (100.000 tot vóór 18.000 jaar geleden) werd door de op bouw van de landijskappen zoveel water aan de oceanen onttrokken, dat het zee niveau 100 meter lager lag. Gezien de hui dige diepteligging van de Noordzee bodem, ondieper dan 50 meter, moet deze gedurende de ijstijd droog zijn gevallen. Engeland was gedurende deze koude- periode verbonden met het Europese Con tinent. Na de ijstijd smolten door de stijging van de temperatuur de ijskappen af waar door het zeeniveau ging stijgen. Vanuit het zuiden en het noorden werd de droogliggende Noordzee door het stij gende zeeniveau overstroomd. Omstreeks 7200 jaar vóór heden bereikte de kustlijn die van de huidige Hollandse kust. De zeespiegelstijging was gedurende deze periode zeer groot: vermoedelijk meer dan 1 meter per eeuw. In West-Nederland vinden we in de ondergrond een zeewaarts hellend zandig Pleistoceen oppervlak met depressies van circa 24 meter beneden N.A.P. bij Hoek van Holland en Alkmaar. Het is duidelijk dat in deze laagten het stijgend zeewater het eerst zijn invloed manifesteerde zie afb.1). Door de sterke zeespiegelstijging bewoog de kust zich landwaarts, pas toen de stijging afnam kon de kustlijn stabilise ren en daarna zeewaarts uitbouwen door middel van een serie strandwallen. Dit laatste gebeurde in de periode 5000 tot 2000 jaar vóór heden, toen de zeespiegel stijging afnam tot 20 cm per eeuw. De achter de strandwallen gelegen lagune verzoette en werd opgevuld met veenla gen. De Kustzone 7. De Strandwallen Door de sterk afnemende zeespiegelstij ging 5000 jaar geleden vinden er belang rijke veranderingen in de kustontwikke ling plaats. De open kust met een zestal grote zeegaten gaat zich sluiten door mid del van een serie strandwallen. Dit strand- wallencomplex bestaat uit een serie rug gen die ongeveer evenwijdig aan de huidi ge kustlijn lopen. De ouderdom neemt in westelijke richting af; de maximale breed te van het complex is ongeveer 8 km. Hieruit blijkt dat zelfs met een stijgende zeespiegel een grote uitbouw in de kust zone kan plaatsvinden. Dit fenomeen kan mogelijk verklaard worden door het beschikbaar zijn van grote hoeveelheden zand beneden de laagwaterlijn. Ongeveer 2000 jaar geleden kwam de uitbouw van de kustlijn tot staan. Op afb. 2 zijn de zeegaten weergegeven met hun tijdstip van sluiting, de strand wallen met de Oude Duinen en de Jonge Duinen. Een meer gedetailleerde kaart van de regio Bergen - Alkmaar met de positie van het grote zeegat van Bergen is weergegeven op afb.3. 2. De Oude Duinen Zodra de gevormde strandwal buiten de invloed van het hoogwater komt vindt verstuiving van zand plaats. Door dit pro ces worden de strandwallen bedekt door een laag duinzand dat de naam Oude Duinen heeft gekregen. Onderzoek van duinprofielen in de omgeving van Den Haag, Haarlem, Hoogovens en Schoorl Afb. 1. Diepteligging van het Pleistocene zandopperviak in meters beneden N.A.P. Den Helder Hoek van Holland 29

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 7