Correcties en aanvullingen <J«. otter <a«_ Wo e t 'L lozkz Kaart 2. De (eerste) kadastrale kaart uit 1832, sectie C en D, waarop door schrijver in een grijstoon de pikklei-afzetting is aan gegeven volgens de publicatie uit 1953 van H.C. de Roo 'De bodemgesteldheid van Noord-Kennemeriand'. Tevens zijn door schrijver de via oude akten getra ceerde veldnamen ingetekend. Het Schipleedswegje eindigt ook precies bij deze kleiafzetting. Voor 1212 is hier een open verbinding geweest vanaf de Bergermeer via de Rekere noordwaarts naar de zee. Hier kan ook sprake zijn van een restant van het zeegat. Ons Schip leedswegje zou dan gebruikt kunnen zijn om bij dit water te komen waar schepen afgemeerd lagen. Of liep het wegje gewoon tot aan de op de kaart getoonde percelen genaamd Schipleed, waar vroeger het 'genot' (de opbrengst van het land en al wat voor het gebruik van dat land nodig is) werd af- en aangevoerd richting Bergermeer naar de markt te Alkmaar? Een nog niet beant woorde vraag. Al met al een intrigerend stukje van Bergen, waarover veel nog niet duidelijk is. Hopelijk geeft dit verhaal aanleiding tot discussie. Bronnen Regionaal Archief Alkmaar: Oud Rechterlijk Archief Bergen; Molenboekjes; Verzamelinventaris 1, Gasthuizen regest nr. 394, drs. W.A. Fasel. H. C. de Roo, De bodemgesteldheid van Noord-Kennemerland, Wageningen, 1953. M. Schönfeld, Nederlandse Waternamen, Amsterdam, 1955. J. Westenberg, Kennemer dijkgeschiede- nis, Amsterdam, 1974. J.K. de Cock, Bijdrage tot de historische geografie van Kennemerland in de Middeleeuwen op fysisch-geografische grondslag, Arnhem, 1980 (herdruk). Frits David Zeiler, Hoog en Vrij, Schoorl, 1986. Perfect Gemeten, Uitgave van tentoon stelling Stedelijk Museum Alkmaar, 1994. Met dank aan dr. R. Rentenaar (van het P.J. Meertensinstituut te Amsterdam), die het artikel kritisch heeft doorgelezen en van zijn opmerkingen voorzien. - Nr. 1, mei 1996, bladz. 9, foto met bestuur van 'Diana'. C.J.M.Leijen te Heerlen schrijft dat de kleine man rechts naast het vaandel niet zijn vader Jan C.Leijen is. Totdat een lezer met een slui tende identificatie komt, zwijgt de redac tie. Er werden wel drie namen genoemd! - Hetzelfde nummer, bladz. 21, foto huis Dorpsstraat 9. Kasper Niehaus woonde er van februari 1937 tot augustus 1968; Bert Hooning, zijn schoonzoon, vanaf septem ber 1953 tot maart 1969. - Themanummer 2, juni 1996, bladz. 13, foto uit 1981 met Cor Schotten. Niet hij maar zijn vader Cornelis (Kees) was - sinds 1906 - in dienst van de bem. Hij was er arbeider, badman en opzichter. Bovendien was hij hulpstrandvonder en onbezoldigd rijksveldwachter. Cornelis (Cor) was metselaar-aannemer. (Dank aan W. Schotten en Piet Mooij). 47

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 25