De weg weer vrij en schoonmaken in de voortuin van Kranenburgh. Er zijn twee hekken: door het ene hek kwamen de rij tuigen binnen om vervolgens door het andere hek te vertrekken. Als voorzitter van de stichting 'Vrienden van de stolp' zou ik graag willen zien dat alle stolp boerderijen in Bergen en omgeving in kaart gebracht worden. Als laatste wil ik u vragen:"Wat wilt u onze historische vereniging als boodschap meegeven?" De handreiking naar het ver leden niet verloren laten gaan. "Sta pal tegen verval. De dorpssmidse van Hoebe aan de Kerkstraat 3, met de travalje. Onder het afdakje werden de paarden beslagen. Vóór Hoebe oefende - tot 1887 - Bernardus Peperkamp er zijn ambacht uit. De travalje werd in 1919 afgebroken; in 1920 vestigde Piet Hopman er zijn kunsthandel (fotoar chief Piet Mooij, Bergen NH). voorts. In de werkgroep 'Behoud Aanzicht Ruïnekerk' zit ik nog steeds evenals in de Stichting Bergerbosch. Het is jammer dat verschil van mening op zake lijk gebied soms ontaardt in emotionele tegenstellingen. Dit kan littekens achterla ten. In Bergen worden veel festiviteiten georganiseerd. Welke spreken u het mees te aan? De dodenherdenking in de Ruïnekerk grijpt mij altijd aan. Daarnaast vind ik de sportieve evenementenzoals de halve marathon en de wielerronde boeiend. Het ringsteken met die prachtige paarden en rijtuigen vind ik ook heel mooi. Koninginnedag en Bevrijdingsdag zijn ieder jaar weer gezellige dagen. Wat vindt u het belangrijkste in de Bergense geschiedenis? Alles wat zich in en rond de Ruïnekerk heeft afgespeeld in de Spaanse en Franse tijd. Het jaar 1999 wordt een jaar met veel herdenkingen en publicaties. Wat zijn de meest in het oog sprin gende verschillen tussen het Bergen van vroeger en nu? Bergen is nu veel meer volgebouwd. Er zijn geen toeristenpieken meer. Het is nu altijd druk in Bergen. De gemoedelijkheid is een stuk verdwenen. Alles is grootschaliger geworden. Wat ik positief vind is de strijdbaarheid van ver schillende groeperingen. De oude Bergenaren laten zich hier gelden. Ze laten zich niet overvleugelen door de nieuwe dorpelingen. Het is ook fijn dat je hier in Bergen op je zelf woont; je hebt hierdoor een grote mate van vrijheidwat wel als nadeel heeft dat je sneller langs elkaar leeft. Wat zou u graag in de toekomst in Bergen veranderd willen zien? Ik zou graag zien dat het hek van de oude begraafplaats en de oprijlaan vanaf de Ruïnelaan in ere worden hersteld. Het is, met het hek van het 'Oude Hof' het oud ste hek van Bergen. Hiervoor bestaat een plan. Ook de bomen en de vegetatie van vroeger zouden terug moeten komen. De rondelen bij het 'Oude Hof' en de oprij laan er naar toe zouden weer in oude staat gebracht moeten worden. Ook hier voor bestaat een plan, maar vanwege geldgebrek is het nog niet verwezenlijkt. Johan Schilstra bij het hek van de oude begraafplaats. De zandlopers met vleugels aan beide zijden van het hek symboliseren de vliegende tijd (foto Trees Staarink- Bruinsma). 45

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 23