Grenspalen tussen Bergen en Alkmaar Bronnen Mr. Belonje, Grenspalen in Hollands Noorderkwartierin: De Speelwagen, 1951, blz. 271, 274, 306 en 308. T. Brouwer, Grenspalen in Nederland, blz. 43, Zutphen, 1978. A.M. Schoonderwoerd, Grenspalen in de gemeente Bergen, ongeplubiceerd manu script gedateerd 20 april 1971, blz. 1 t/m 5. Met aanvulling over verwijdering grenspalen van de gemeente Bergen NH uit het gebied bij Alkmaar, gedateerd 1 maart 1972). Frits David Zeiler, Bergen dorp vol monumenten, blz. 168, Amsterdam 1975. Frits David Zeiler, De Viaan, een Sijpschen molen anno 1579 op den Bergermeer opgericht, uitgave Alkmaarse Molenvereniging, 1976. ':j Barnebrug: volgens Van Dalen is 'bar- nen een oude vorm van branden. De naam zou daaruit zijn ontstaan. Zeker heid hieromtrent geeft een melding uit 1590 dat de 'affgebrande brug' over de scheisloot tussen de Berger- en Egmonder- meer werd hersteld. De zuidzijde van de grenspaal aan de Bergerweg toont het wapenschild van Alkmaar: de burcht (foto Henk Jellema). De noordzijde van de grenspaal aan de Groeneweg met het wapenschild van de toenmalige heer der vrije Heerlijkheid Bergen, Willem Lodewijk, graaf van Nassau-Bergen, 1727-1792. Als hartschild in het wapen van Bergen aangebracht. Dit is waarschijnlijk de paal die scheef bij de Barnebrug stond. Waarom anders zou hij hier scheef neergezet zijn? (foto Henk Jellema). het zuiden de Bergermeerwijk invoert. Deze paal zullen velen zich nog wel her inneren. Hij stond scheef tussen wat knotwilgen, tegenover de toenmalige boerderij van Jan Hoedjes. Dit is waar schijnlijk de plek waar omstreeks 1564 Hendrik van Brederode een houten ban paal plaatste, nadat door zijn toedoen het grondgebied van Bergen door de droog legging van de Bergermeer vergroot was. Twee verplaatste palen De palen nr. 4 en 5 werden in 1972 ver plaatst naar de locaties 6 en 7. In dat jaar vond een grenswijziging tussen Bergen en Alkmaar plaats, waarbij laatstgenoemde gemeente grote delen van de Bergermeer en de Sluispolder in bezit kreeg. Al sinds de drooglegging van de Bergermeer had Alkmaar aanspraken gemaakt op delen van deze polder. Openbare Werken van Alkmaar heeft in 1972 de twee hardstenen palen gerestaureerd en voorzien van een inscriptie 'wegens grenswijziging ver plaatst 1 okt. 1972'. Beide palen zijn van Namense steen. - Locatie 6\ aan de Bergerweg ter hoogte van de uitgaansgelegenheid 'Meermin Beach Club'. - Locatie 7: aan de Groeneweg bij de brug over de Molensloot. 42

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 20