Grenspalen tussen Bergen en Alkmaar W.S.Janssen H.J.Min In de Bergense Kroniek van november 1995 werden veertien palen beschreven die op de grens van Bergen met Schoort staan. In dit artikel gaan we onderzoeken waar in de zuid oost hoek van onze gemeente grenspalen stonden en staan. De lokatie van de palen zijn op twee kaarten aangegeven, een hedendaagse kaart en eenzelfde segment uit de kaart van Blaeu. Bij het vergelijken ervar, blijkt welke grote delen van de Bergermeer en de Sluispolder in 1972 aan Alkmaar werden afgestaan. Detail van de kaart van Blaeu. De don kere lijn geeft de grens weer na droogleg ging en verkaveling van de Bergermeer. Allereerst moet nog een onlangs verdwe nen (hier niet weergegeven) paal worden genoemd die in de noordoost hoek van de gemeente stond aan het water dat destijds de Rekere heette. Waarschijnlijk aan het einde van de Banscheidingsloot met Schoorl. Op de kaart uit 1950 van de Topografische Dienst staat hij nog met de gebruikelijke afkorting GP (grenspaal) aangegeven. De grens met Alkmaar Bijstaande kaarten tonen zeven cijfers. De cijfers 1, 2 en 3 hebben betrekking op verdwenen palen; de nummers 4 en 5 geven de vroegere locaties aan van de nummers 6 en 7. (De palen 1, 3, 4 en 5 zijn in 1951 waargenomen door mr. J.Belonje). - Paal nr. 1 stond circa 250 meter ten noorden van de Viaanse molen aan de voet van de oostelijke dijk van de Berger vaart. In 1951 stond alleen het onderste stuk er nog; het bovenstuk ligt vermoede lijk in de genoemde vaart. De plek op zich is een zeer oude: ze ligt namelijk aan de grens tussen Bergen en Alkmaar van vóór de drooglegging van de Bergermeer. Blaeu heeft het oostelijke deel van deze grens - tussen de Ring Sloot en de Coedijcker Vaert - als een stippellijn op zijn kaart overgenomen, met de vermel ding 'Scheijt' tussen de 'Bergher Ban' en de 'Alckmaer Ban' (ban rechtsgebied). Bij latere grenswijzigingen werd deze paal nooit verplaatst. - Paal nr. 2 stond volgens de topografi sche kaart van 1970 op de plek waar dezelfde 'Scheijt' bij 'De Coedijcker Vaart' (thans Noordhollands Kanaal) uit kwam. Thans is juist ten zuiden van deze plek aan de Helderseweg het PEN-hoofd- kantoor gevestigd. - Paal nr. 3 stond - in 1951 - langs het Noordhollands Kanaal, ter plaatse waar de Melksloot, de zuidelijke ringvaart van de Sluispolder, naar het zuidwesten loopt. Uit de jaren '70 weten ooggetuigen zich deze paal nog als een mooie en gave hard stenen grenspaal te herinneren. Hij droeg aan de zijde van de stad het wapen van Alkmaar (een schildje beladen met de burcht) en aan de keerzijde het wapen van graaf Willem Lodewijk van Nassau- Bergen. Tijdens werkzaamheden door Rijkswaterstaat in het najaar van 1970 voor het talud van de Huiswaarderbrug is deze grenspaal spoorloos verdwenen. - Paal nr. 4, een hardstenen paal, stond aanvankelijk aan de westzijde van de Bergervaart, tegenover de molen 'Eendracht', die vroeger een watermolen van de Oosterweezenpolder was. De plek ligt nabij dg kruising Jan van Scorelkade/ Kruseman van Eltenweg in de zuidoost hoek van de Bergermeerwijk van Alkmaar (ooit de zuidoost hoek van de Berger meer). - Paal nr. 5, eveneens van hardsteen, stond nabij de Barnebrug (bij Blaeu: Barndebregge)*, de brug die thans vanuit 40

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 18