De vrouwe van Bergen en pastoor Nanning De gasten van pastoor Nanning Over de drie heren die op 8 mei 1723 bij pastoor Nanning op bezoek waren, kan nog iets worden vermeld. - Abraham Rademaker (Lisse 1675 - Haarlem 12 januari 1735) was schilder en graveur. Hij werd bekend door zijn vele plaatwerken, waarvan genoemd kunnen worden de in 1736 verschenen 21 gravu res 'Alle de voornaamste Gesigten van de Wijdberoemde Stad Alkmaar' (getekend door Rademaker, in het koper gebracht door Leonard Schenk), en Dertig Hollandse Gesigten. Over Rademaker verhaalt Thijm nog 'dat het weinig had gescheeld of hij zou door de gereformeerde boeren uit de omstreken van Haarlem, toen hij op St. Jansdag van het jaar 1734 in het veld landschapjes zat te tekenen, zonder vorm van proces noch permissie zijn doodgesla gen'. Dat Rademaker op een van zijn toch ten in onze streek ook het huis 'Rampen bosch' heeft getekend, werd in de Bergense Kroniek van november 1994 op bladzijde 27 vermeld. - Jan Baptista Wellekens (Aalst 13 februari 1658 - Amsterdam 14 mei 1726). Vertrok al jong naar Amsterdam om het goudsmids vak te leren. Werd echter schilder en ver bleef 11 jaar in Italië. Beoefende met grote verdienste de poëzie. Voerde het 'herders dicht' (idealiserend gedicht op het landle ven; pastorale) in. Daarnaast had hij enige betekenis als godsdienstig dichter. Op 8 mei 1723 was hij, 65 jaar oud, 'met statie pruik' aanwezig als gast van pastoor Nanning. - Gerret Braamcamp (Amsterdam 1699- 1771) was een rijke katholieke houthande laar. Hij was een van de weinigen die in de achttiende eeuw een omvangrijke col lectie kunstwerken verzamelden. Vooral schilderijen, maar ook tekeningen en kunstvoorwerpen. In 1758 kocht hij het huis 'In Sweedenrijck' aan de Herengracht 462. Hij ging er wonen en richtte er een kunstgalerij in. Uit binnen- en buitenland kwam men naar zijn verzameling kijken. In 1752 en 1766 verschenen catalogi van zijn hand. Bij zijn bezoek aan Bergen in 1723 had hij zich - aldus Thijm - kennelijk van een artistieke opdracht van Adriana van Teijlingen gekweten. Na zijn overlijden in 1771 verscheen een derde catalogus van zijn verzameling, deze keer een veilingca talogus, onder de titel "Le temple des arts ou le cabinet de M. Braamcamp" (6). Links: Abraham Rademaker, schilder en graveur (foto Iconografisch Bureau, Den Haag). Rechts: Gerret Braamcamp, kunst verzamelaar (gravure uit 1766 van Rei nier Vinkeles). 38

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 16