de heerlijkste lekkernijen die de school kinderen voor een cent konden kopen, zoals een grote zoute drop, een konings broodje, een stok zoethout, een plakplaat je waarmee je de mooiste plaatjes op de rug van je hand kon plakken, of een toverbal waarvan je een hele tijd plezier kon hebben, zuigend in je mond en tel kens opnieuw in je hand als de nieuwe kleur langzaam begon door te komen. Het pand is later gerenoveerd en is nu een woonhuis. Aan dezelfde kant even verderop kon je het 'Spekhok' vinden waarin de dorps veldwachter (in die tijd de veldwachters Van der Kerk en Tamminga) landlopers of zwervers opsloot die zich met een slok teveel op in het dorp waagden. Voor de deur was een zware ijzeren beugel aange bracht, aan de ene kant een vast punt, op de stijl aan de andere kant een ring waarin de beugel paste. Met een groot hangslot daarop was de deur stevig af te sluiten. Dit spekhok kende geen enkele luxe: vloer van zand, kale muren, ongemeubi leerd behoudens een 'stilletje' en een in de muur aangebrachte houten plank met wat stro, waarop de nacht, naar believen zit tend of liggend, kon worden doorge bracht. Er was geen elektra, het daglicht kwam binnen door een klein raam hoog in de voorgevel. Naast het spekhok stond een eenvou dige, later gerenoveerde arbeiderswoning waarin het gezin van de grondwerker/ losse arbeider Schaaper woonde. Ertegenover, hoek Dorpsstraat/ Hoopweg, was de woning van huisschil der Meijer die met drie zoons de huizen Café Uitspanning Hilbrand, zoals het er in 1926 uitzag. Als de boeren 's zondags naar de (r.k.) kerk in de Dorpsstraat gingen, lieten ze daar de paarden en karren staan. Na de dienst waren er prima consumpties. Aanbevelend: H.C. Smit, exploitant (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). Even op een rij Hoopweg 1: Hoopweg 3: Hoopweg 5: Dorpsstraat 25: Dorpsstraat 27: Dorpsstraat 50: Dorpsstraat 52: Dorpsstraat 54: gezet wie zoal in de jaren 1920/1930 aan het 'Hoopwegpleintje' woonden: In 1921 de bloemist D.A.jDavid Alexander) Marseille. Daarna had de weduwe Diewertje Groet er een snoepwinkeltje. Het arrestantenlokaal 'Het Spekhok', afgebroken in 1952. In 1921 woonde er Heert Roobeek. Daarna het gezin van Jan Schaaper. In 1937 had Nico Tesselaar er een woonhuis met een vrachtwagen garage. Café 'Hilbrand' (kastelein Picter Hilbrand overleed in 1904). In 1918 was H.C. (Hendrik Cornelis) Smit de exploitant. Circa 1930 Dirk Grolman. Koopman. Gerard Nieuwendijk. Christiaan F.M. Meijer, schilder. Bas Dekker, schoenmaker. In 1921: (Adrianus) Louwe, slager/kippenfokker. Daarna Dirk Koning, slager. Willem van der Steen, kleermaker. in het dorp van nieuwe verf voorzag. Achter het huis, aan de kant van de Hoopweg, was de schilderswerkplaats. Vóór aan de Dorpsstraat werd een winkel gehouden waar je allerhande voor het ver ven en behangen nuttige zaken kon kopen en verder luxe- en huishoudelijke artike len. Schilder Meijer fungeerde ook als 'afslager' bij de boelhuizen in het café aan de overkant, later opgevolgd door één van zijn zoons. Na opheffing van het bedrijf werd ook hier de vroegere winkel bij het woongedeelte getrokken. 35

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 13