Het 'Hoopwegpleintje' van vroeger D. KONING, Dorpstraat 52, D. Zwakman Er zijn van die kleine wijken in Bergen waar sinds het begin van deze eeuw in de bebou wing niet zo veel is veranderd. De vroegere situatie en het toenmalige dorpsgebeuren op die plaatsen kan men zich nu, aan het einde van de twintigste eeuw, nog goed voorstel len. Een van die kleine wijken is de plek waar de Hoopweg de Dorpsstraat ontmoet. Daarover is veel te vertellen, De oudere Bergcnarcn zijn nog schoolge gaan op de dorpsschool die aan de Dorpsstraat (hoek Schoolstraat, thans Ruïnelaan) stond en in de jaren dertig werd afgebroken. De daarvoor in de plaats gekomen Van Reenenschool dateert van 1930-'31Ook schrijver dezes heeft zijn lagere-schooltijd op de oude school doorgebracht samen met zijn vriend. Beiden woonden we aan de Dorpsstraat en in die eerste schooljaren strekte ons speelterrein zich dan ook meestal uit tus sen de St. Antoniusstraat/Kleine Dorps straat en de Kruisweg/Natteweg met hal verwege de Hoopweg. In die tijd reed de bus naar Alkmaar I Vlak achter de boom het zogenaamde 'Spekhok'. Van oorsprong de benaming voor een donkere koele kast om spek te bewaren. Later een (even klein) cachot, vaak onder een raadhuis, voor twee, hooguit drie arrestanten tekening Corrie Vader-Meijer, dochter van bakker Meijer). nog door de Dorpsstraat. Een van de klei nere bussen van het eerste uur, enigszins vierkant en met brede randen langs de onderzijde, placht de passagiers dan ook te vervoeren in de ietwat bedaagde gang van een 'bejaard zijnde' bus. Het gebeur de daardoor wel eens dat één of twee schooljongens, staande op de brede rand, van de ene naar de volgende halte meere den. Halverwege is dus de Hoopweg, waarvan het begin een soort pleintje vormt. Van dit pleintje met omgeving kan gezegd worden, dat gedurende de twin tigste eeuw de bebouwing daar maar wei nig van aanzien is veranderd. Veranderd is uiteraard wèl het dorpskarakter van toen met zijn typische kenmerken van voor 1940. Wat ging daar in de jaren twintig en dertig zoal om en wat waren in die tijd de bezigheden van de bewoners van de rond dit pleintje staande huizen? Bezige buren Tegenover het pleintje, aan de Dorps straat, bevond zich de slagerij van Koning, met naast de winkel de worstma kerij en daarin het rookhok. Vroeger, vóór de bouw van het slachthuis aan de Lijtweg, zal wellicht daarin ook het slach ten van vee hebben plaatsgevonden. Dankzij de slagerij hebben de jongens uit de buurt als eerste training meermalen op het pleintje kunnen voetballen met een opgeblazen varkensblaas. In het pand is nu de kledingzaak van Wil Goemans gevestigd. Naast de slagerswinkel was het manu- facturenwinkeltje van kleermaker Van der Steen en zijn vrouw 'Trijn-buur', zoals zij door de buurtbewoners werd genoemd. Het aanspreken van een volwassen man of vrouw met de voornaam gevolgd door 'buur', ook door kinderen, was toen nog heel gewoon. Aan de Dorpsstraat meer naar het oosten woonde 'Jan-buur', zoals Jan Blankendaal werd genoemd. Hij was jarenlang de trommelslager van Bergens Harmonie. Een ander voorbeeld: 'Ma- buur', de vrouw van Dirk Min aan de Kruisweg. Hij was één van de zeven zonen van Klaas Min; een foto van dit achttal staat afgebeeld op bladzijde 4 van de Bergense Kroniek nr. 1 van mei 1995. Dirk Min was stratenmaker en werkte samen met vier zoons, waaruit later het plaatselijke aannemersbedrijf Wegenbouw Min is voortgekomen. Nu terug naar 'Trijn-buur'. Zij hielp in het winkeltje, terwijl zich achter in de tuin de kleermakerij bevond waar Van der Steen met zijn drie zoons, vaak in 'kleermakerszit' op een grote tafel, aan TELEFOON 80. Vleeschhouwerij en Spekslagerij. Levert uitsluitend Ie kwaliteit RUND-, KALFS- en VARKENSVLEESCH. Bezorgt gratis te Bergen en Bergen aan Zee. het naaien waren en de kostuums in elkaar zetten. De jongste zoon was één van de Bergenaren die in 1945 vrijwel direct na afloop van de oorlog dodelijk zijn verongelukt doordat ze op een in de duinen ingegraven Duitse landmijn stap ten of met in Duitse bunkers gevonden explosieven experimenteerden. Het bedrijf is opgeheven en de winkel is nu bij het woongedeelte getrokken. De Hoopweg ingaande kreeg je links een café dat achtereenvolgens werd geëxploiteerd door Hilbrand (omstreeks 1900), Smit, Grolman, Koopman en Nieuwendijk. Sinds enige jaren is het pand een dependance van Hotel Marijke. In het café werd jarenlang 'boelhuis' gehouden, verkoop van tweedehands meubels en goederen, onder leiding van een zogeheten afslager. Vooraf waren er bezichtigingsdagen. De verkoopdag zelf werd altijd zeer druk bezocht door op koopjes beluste boeren, burgers en bui tenlui. Op zondagmorgen werden bij Hilbrand de paarden en rijtuigen gestald van de buiten het dorp wonende boeren die met hun gezin ter kerke gingen. Op die ochtend kende de Dorpsstraat het geratel van vele rijtuigwielen. Vroeger stonden voor het café twee hoge kastanje bomen met een dicht bladerdak; daaron der het terras waar het 's zomers voor toeristen na een wandel- of fietstocht goed toeven was. In het haaks ten opzichte van het café staande huis hield de weduwe Groet een snoepwinkeltje. In grote stopflessen zaten 34

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 12