Wie weet...? De kaart van Hollands Noorder-kwartier omstreeks 1300, uitgegeven in samenwer king met de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek, geeft de kustlijn aan in bovengenoemde perioden, waaruit duide lijk de grote kustteruggang blijkt afb.6 In het kustgebied van Egmond - Bergen - Schoorl treedt vooral bij Noord westerstorm erosie van het strand en het aangrenzende duin op. Erosie van zandige kusten is echter een normaal proces maar het wordt pas onderkend als een pro bleem wanneer er mensen gaan wonen. Sinds 1990 vindt in ons gebied zandsup- pletie op het strand en aan de vooroever plaats om het door stormgeweld wegge slagen zand aan te vullen. Bij een volgen de stormperiode is echter het meeste sup- pletiezand weer verdwenen. Om de kust lijn hier in stand te houden zal dus zeer frequent zandsuppletie moeten plaatsvin den. Klimaat Een probleem dat ons mogelijk in de toe komst te wachten staat is het zogenaamde broeikaseffect. De door wetenschappers berekende temperatuurstijging zal aan het einde van de 21e eeuw een zeespiegelstij ging van ongeveer 50 cm veroorzaken. Deze stijging van het zeeniveau, waarbij nog de daling van Nederland van 15 cm per eeuw moet worden opgeteld, zal voor grote problemen in de waterhuishouding zorgen. Bijvoorbeeld de drainage van het opgepompte polderwater naar zee zal nog slechts mogelijk zijn door pompgemalen. Een ander probleem is of de storm vloedfrequentie door de klimaatsverande ring zal toenemen. Het is zonder meer duidelijk dat stormen de grootste schade aan onze kustlijn veroorzaken. Tenslotte nog een opmerking over de hoogte en de frequentie van stormvloeden langs de Nederlandse kust. Door Rijks waterstaat wordt aangenomen dat een superstorm, vergelijkbaar met februari 1953, slechts ééns in de 100.000 jaar voor komt (artikel Alkmaarsche Courant 30 sept. 1995). Historisch onderzoek heeft echter duidelijk gemaakt dat het niveau van de Allerheiligen stormvloed, circa 5 m boven N.A.P., veel hoger was dan de 3,50 m verhoging tijdens de stormvloed van 1953. We moeten concluderen dat een superstormvloed mogelijk niet ééns per 100.000 jaar voorkomt, maar dat deze fre quentie in honderd jaren kan gebeuren. Het optimisme van Rijkswaterstaat over deze grote tijdspanne zal moeten worden herzien. Literatuur 1. A. Schermer, Vondst van Fries aarde werk uit het begin van de jaartelling teBergen NH, Alkmaars Jaarboekje jrg. 3 (1967), bladz.129-132. A. Schermer, Sporen van prehistorische grondbewerking aan de kust bij Schoorl, Westerheem jrg. VI (1957), bladz. 2-5. 2. H. Schoorl, Het kladboek van een adspirant-landmeter en de kustafslag bij Egmond aan Zee sedert 1665, Alkmaars Jaarboekje jrg. 4 (1968), bladz. 128-136. Verklaring van enkele vaktermen en afkortingen Pleistoceen en Holoceen. Het zogenaamde Kwartair is het vierde en laatste tijdvak waarin de lagen van de aardkorts zijn gevormd. Het omvat twee perioden van aanspoeling en aanslibbing: 1. het Pleistoceen (vroeger diluvium geheten), lopend van 2.000.000 tot 10.000 jaar gele den. 2. het Holoceen (vroeger alluvium genoemd), het jongste geologische tijdperk lopend van 10.000 jaar geleden tot heden. Paraboolduinenfase is de fase waarin de de duinen hun paraboolvorm (toppen) kregen. Morfologie is de leer en beschrijving van de vormen van het aardoppervlak. N.A.P. Normaal Amsterdams Peil, de gemiddelde waterhoogte bij Amsterdam, ten aanzien waarvan men in Nederland de hoogte bepaalt. BP before present (vóór het huidige tijdvak). Toegegeven: de boerderij die in het jongstleden meinummer op blz. 23 werd afgebeeld, was niet zo gemakkelijk te her kennen. Geen van onze lezers kon melden waar deze stolp staat. Daarom nu het ant woord: Wiertdijkje 10. in september 1916 kreeg J. Modder vergunning van de gemeente 'tot het stichten van een Boerderij waarin woning en stalling'. In 1921 droeg de stolp de sier lijke naam 'Huize De Wiert'. Op de foto zien we Jan Modder met zijn vrouw Elisabeth Hoek en dochtertje Al ie. De kap is sinds 1916 niet veranderd, wel zijn onderbouw en indeling drastisch gewijzigd. In 1969 kreeg de kunstenaar Jaap Min, die er sinds 1947 woonde, ver gunning tot verbouwing van de boerderij tot atelier/woonhuis. De nieuwe opgave is wederom niet eenvoudig, maar de redactie twijfelt niet aan de scherpzinnigheid van vooral de oudere lezers. Wat is dit voor een gebouwtje en waar stond hetUw ant woord graag aan het redactieadres, zie voorin het blad. 33

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 11