aan de Boulevard en de Theekoepel van de dames Sterken. Deze zijn alle verdwe nen. Van de nog bestaande vooroorlogse met lei gedekte gebouwen kunnen we alleen nog 't Sterntje en Russenduin noe men. Het rieten dak kwam iets meer voor, al was het ook niet erg populair. Aan de Zonzij aan de Boulevard en Corbenkee- bar aan de Julianalaan zijn in 1943 afge broken. Van de nog bestaande vooroor logse bebouwing waren - en zijn ten dele nog - de volgende huizen met riet gedekt: Onder 't Stroodak, De Casemat, Sandy Corner, (oude benamingen) en 't Roefje, alle aan de zuidzijde van de Paulinestraat. Verder nog enkele huizen aan de Elzenlaan en uiteraard het Vredeskerkje. Een veel in zwang zijnde vorm was de stolp- of pyramidewoning, met een naar vier zijden hellend dak. Hier kunnen we van de verdwenen bebouwing noe men: Hotel Trianon, Westerlicht, Molen- beeke, De Wijde Blik, Aan de Zonzij en eigenlijk ook 't Hoge Duin, dat in zijn langgerekte vorm ook een soort stolpwo- ning was. Deze huizen waren aan de Boulevard gelegen. Van de nog bestaande woningen in deze categorie kunnen we noemen: 't Sterntje aan de Zeeweg, Sandy Corner, Windy Ridge en 't Roefje aan de Paulineweg. Verder De Dennen, dat inmiddels plaats heeft gemaakt voor een appartementenhotel, en Duinzicht, dat ook door verbouwingen niet meer als zodanig herkenbaar is. Verder waren er nog met deze dakvorm verspreid aan andere straten liggend: de hotels 'Oud' Bakhuis, 'Nieuw' Bakhuis en 'Dubbel' Bakhuis, Huize Mare, Shanti, het post kantoor, De Flat, Marijke, villa 't Paviljoen, De Duintop en De Dolfijn: alle verdwenen. De Scholekster, gelegen aan de Boule vard, viel op door enkele bijzonderheden. Ten eerste door het platte dak met het enorme overstek (dat tijdens de bouw bij een storm deerlijk werd gehavend) en ten tweede door de muren. Deze waren namelijk gepleisterd en voorzien van kie zelstenen. Het huis is in 1919 gebouwd voor de familie H.P.G. den Tex; de archi tect was S. de Clerq. Een ander pand dat er uit sprong en ook aan de Boulevard was gelegen, was De Zeedroom. De muren waren gepleis terd en gewit, het dak was van rode lei pannetjes, een benaming die op de bouw tekening staat. Alle ramen waren voor zien van groen geschilderde luiken met Vier blauwdrukken van karakteristieke vooroorlogse woningen. a. De Wijde Blik, in 1913 aan de Boulevard gebouwd. Architectenbureau Vorkink en Wormser. Een stolpachtige bouw, waarbij de gevels aan de onderzijde breder uitlopen. Het was met leien gedekt en werd in 1943 gesloopt. b. De Zeedroom aan de Boulevard, in 1916 ont worpen door architect A.H. Wegeriff Gzn. c. De Scholekster, in 1919 eveneens aan de Boulevard gebouwd. Door architect S. de Clerq ontworpen voor de familie H.P.G. den Tex. Een van de drie woningen in Bergen aan Zee die vóór de Eerste Wereldoorlog met plat dak werden gebouwd. In 1943 op last van de Duitsers gesloopt. d. Villa Acma (later Hotel Trianon), vóór de Eerste Wereldoorlog ontworpen door de archi tecten Vorkink en Wormser. b verschillend beslag, en als bijzonderheid diverse decoraties bestaande uit fantasti sche zeedieren en -planten. Aan de voor zijde was een balkon van siersmeedwerk. Het pand werd gebouwd voor mevrouw mr. V. van Peski - in 't Veld te Rotter dam. Architect was A.H. Wegeriff Gzn. te Apeldoorn, die het in 1916 tekende. Zeer vermeldenswaard is natuurlijk de Theekoepel van de dames Sterken, die in 1909 werd gebouwd. Architect was de heer Mauve. Volgens de bouwtekening werd de koepel voorzien van een wind wijzer in de vorm van een soort bazuin engel. Het pand genoot de twijfelachtige eer in november 1942 het eerste slacht offer te zijn van de afbraak ten behoeve van de Atlantikwall in Bergen aan Zee. Heel interessant waren de huizen Westerlicht en Hotel Trianon (voorheen de villa Acma) van de architecten Vorkink en Wormser. Ze vielen op door allerlei ingewikkeld metselwerk en houtpartijen. De bouwdatum ligt nog vóór de eerste wereldoorlog, zoals alle huizen van dit architectenbureau. In de jaren dertig zijn er nog enkele prachtige landhuizen neergezet. Zoals Saenden aan de Rehbockweg, in 1935 9

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 9