Vooroorlogse bouwvormen in Bergen aan Zee Herman Roos Bergen aan Zee is zodanig door de oorlogsvernielingen van gedaante veranderd, dat het moeilijk is ons voor te stellen hoe dat rustige badplaatsje er ooit heeft uitgezien. Alleen foto's kunnen iets van het beeld van de jaren 1906-1941 weergeven. Daarnaast geven bouwkundige archieven veel details van de vooroorlogse bouwvormen en over de architecten die er ontwierpen. Interessant is in dit verband verder met welke namen de villa's en woonhuizen door hun eigenaren werden bedacht. Hoe het groeide De gehele vooroorlogse bouwperiode van Bergen aan Zee duurde slechts van 1906 tot 1939. In die tijd zijn er 110 huizen, hotels, pensions en winkels verrezen, een gemiddelde van ruim 3 panden per jaar. Hierbij hebben we de loodsen aan de Witteweg en de opstallen in het Parnas- siapark en dergelijke niet meegerekend. Het begon in 1906 met de Prins Maurits en Villa Ulysses en het eindigde in 1939 met de Flat, Zeldenrust en Duinhorst. Sommige jaren lagen flink boven het gemiddelde, zoals 1911, 1912 en 1913 met elk zes huizen. Zelfs in 1916, midden in de Eerste Wereldoorlog, kwamen er acht huizen bij, net als in 1919. Daarentegen waren er uiteraard ook perioden met wei nig bouwactiviteiten, zoals midden in de jaren twintig, of helemaal geen (1922). Een groot gedeelte van de villa's werd gebruikt als vakantieverblijf; het begrip 'tweede woning' is dus al oud. De vaste vooroorlogse bevolking bestond uit zo'n vijftien tot dertig gezinnen; het inwoner aantal varieerde van tachtig tot honderd personen. Je keek bijna vreemd op als je tijdens een wandeling buiten het badsei zoen iemand tegenkwam. De ontwerpers Op stedebouwkundige en landschappelij ke basis van respectievelijk H.P. Berlage (1909) en L.A. Springer (1907) werd een gevarieerde bebouwing gerealiseerd. Wanneer het onderwerp 'vooroorlog se bebouwing' ter sprake komt is er van de diverse architecten die in Bergen aan Zee huizen ontworpen hebben, één naam die hier als een rode draad doorheen loopt. Dat is die van de heer P. Elders, de plaatselijke architect. Hij wist als geen ander wat het betekende in de zeereep te bouwen. Van de 110 huizen, hotels en pensions die Bergen aan Zee vóór de oor log telde, kwamen er dertig van zijn tekenbord. Dat wil wel iets zeggen. Zijn Bergen-aan-Zeese periode duurde van 1914 tot 1939. Een goede tweede was het architec tenduo Vorkink en Wormser uit Amster dam. Ze ontwierpen tien woningen en het koloniehuis aan de Verspyckweg voor de 'Deutsche Hilfsverein'. Het kenmerk van diverse van hun huizen was dat de voor- en achtergevels aan de onderzijde breder uitliepen, hetgeen een soort stoer effect gaf. Verder zijn er nog enkele architecten uit Bergen in de badplaats werkzaam geweest, te weten de heren Wildeboer, J.C. Leijen, J. van Exter en De Heer- Kloots. Daarnaast waren er tientallen andere architecten die slechts één of een enkele maal twee panden hebben ontwor pen. Ook kwam het in de beginjaren wel voor dat een huis door een aannemer 'in eigen beheer' werd gebouwd, voor de verkoop of voor verhuur. Er is nog een andere naam onverbre kelijk verbonden met het vooroorlogse bouwen in Bergen aan Zee, namelijk die van Wieger Bruin. In Amsterdam zetelde toendertijd de 'Adviescommissie der Noordhollandse Gemeenten voor Bouw ontwerpen en Uitbreidingsplannen'. Wieger Bruin was architect-leider van dit bureau. Hij had al of geen 'bezwaar' tegen het uiterlijk aanzien van een bepaald bouwplan. Ook al was men het volledig oneens met zijn ideeën: zijn wil was wet. (Wieger Bruin is ook verant woordelijk voor het na-oorlogse weder- opbouwplan van Bergen aan Zee. Geen wonder dat velen met gemengde gevoe lens tegenover zijn plannen stonden). Daarnaast hield ook de N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee (B.E.M.) een stevige vinger aan de pols. Grondverkoop vond pas plaats nadat de B.E.M. als verkopende partij goedkeuring aan het bouwplan had verleend. Een merkwaardig fenomeen naast het systeem van bouwvergunningen, die door de ge meente worden verleend. Karakteristieke woningen Aan het feit dat er geen twee huizen iden tiek waren, dankte het dorpje mede haar charme. Maar ook doordat praktisch alle woningen vrijstaand waren en daardoor goed tot hun recht kwamen. De veel in Bergen toegepaste zgn. 'gebroken kap'-constructie kwam aan zee heel weinig voor. Van de in de oorlog afgebroken panden bezaten De Blinkert, het postkantoor en het hotel 'Dubbel' Bakhuis een dergelijke vorm. Nu nog (1996) bestaan in deze vorm de dubbele woning en de voormalige garage met woonhuis van Kuitwaard, alle gelegen aan de Witteweg. Hun dagen zijn in verband met de geplande nieuwbouw geteld. Wo ningen met een plat dak waren er maar drie: De Scholekster aan de Boulevard en De Longroom aan de Patijnstraat. Beide woningen werden in 1943 afgebroken. De Kubus aan de Elzenlaan heeft de sloop overleefd. Met lei gedekte huizen waren er wei nig. We hadden Marijke aan de Pier Pan derstraat, De Wijde Blik en De Zeedroom 8

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 8