Louise Grimmelt I Interview met Thijs Ravenhorst de eerste aan zee geboren jongen Thijs Ravenhorst is op 12 juni 1915 in Bergen aan Zee geboren uit het huwelijk tussen Mees Ravenhorst en Neeitje Jansen. Mees was de eerste permanente bewoner van het nog piepjonge Bergen aan Zee. Naar hem werd vorig jaar een nieuwe straat genoemd. Hij werkte als huisknecht bij de familie Zeiler in Hotel Nassau-Bergen. Dit stond, zoals bekend, op de plaats waar nu het Zee-aquarium is gevestigd. Trouwfoto van Thijs en Lies, 20 maart 1939 (foto: collectie Mien Duin-Ravenhorst). Mees en zijn vrouw kregen vijf kinderen. Hun oudste, Neeitje, is op 15 april 1908 in het souterrain van Hotel Nassau- Bergen ter wereld gekomen. Ze was de eerstgeborene in Bergen aan Zee. Daarna kwam Gijsbertje (1909), toen Matthijs (Thijs, 1915) daarna Wilhelmina (Mien, 1917) en tenslotte in 1923 Cornelis (Kees). Zo was Thijs de eerste jongen die 'aan zee' werd geboren. Omdat hij zulk donker, krullend haar en donkere ogen had vertelde z'n vader hem dat hij was aangespoeld in een sinaasappelkistje. Er waren in die tijd weinig kinderen om mee te spelen: de kinderen Zeiler en Schotten waren zijn kameraadjes. Thijs ging in Bergen-Binnen naar school in de Schoolstraat, op de plaats waar nu garage Smit staat. Hij liep naar school of ging met de tram. Als klein jongetje mocht Thijs niet in zee zwemmen omdat hij last had van zijn oren, maar hij deed het toch stiekem. Op het strand konden immers badpakken gehuurd worden... Thijs hield absoluut niet van school, dus ging bij meteen na de lagere school aan het werk. Zo plantte hij, onder toe zicht van de heren Schotten en Wokke, dennen in de duinen en in het bos van de familie Van Reenen. Ook werkte hij in de duinen en tuin van de familie Barnaart op 't Woud. Hij woonde bij zijn ouders in de Kerkstraat 5 'aan zee'. Er moest hard gewerkt worden, van zes uur 's morgens tot zeven uur 's avonds, zes dagen per week en 's zondags hielp hij zijn vader in Hotel Nassau-Bergen. Thijs leerde in Bergen aan Zee zijn vrouw Lies kennen. Elisabeth Wünsch (1912-1981) kwam uit Duitsland en zou gaan werken in de Duitse kolonie aan de Verspyckweg 3. Toen zij in Bergen aan Zee arriveerde was er echter geen werk in de Duitse kolonie. Ze bleef toch en vond werk bij de familie A. Passer in pension Wilhelmina. Dit pension annex winkel stond ongeveer op de plaats waar nu het flatgebouw aan het Van der Wyckplein staat. Lies werkte er als dienstmeisje. De kennismaking tussen Thijs en Lies verliep niet voorspoedig: ze begonnen met ruzie, maar al gauw vond Thijs haar een lief 6

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 6