Lunchroom Juliana, gebouwd in 1919. Ook daar kon men in pension. Thans is er Hotel-Restaurant Monsmarem gevestigd (foto: collectie Gerard Meyer, Bergen aan Zee). sloten op het Europese spoorwegnet. (Van 1925 tot en met 1930 hebben er zomers zelfs doorgaande treinen gereden naar Amsterdam). Het jaar 1912 leverde ons het post kantoor (aan de Van Hasseltstraat; Herman Gorter, die in de Verbrande Pan woonde, was er de eerste klant) en in 1913 werd Bergen aan Zee aangesloten op het electriciteitsnet (nog een paar weken eerder dan Alkmaar!). In datzelfde jaar was ook het door Berlage ontworpen stratenplan vrijwel gereed en waren er tal van villa's gebouwd; 1913 was ook het jaar waarin het laatste gedeelte van hotel Nassau-Bergen - eveneens een ontwerp van Berlage - gereed kwam. Wat na 1913 volgde was afronding: de voltooiing van de Boulevard in 1914, de bouw van het majestueuze kasteel Russenduin in 1916/17, de Vredeskerk in 1918, het fietspad langs de Zeeweg in 1927. Wat helaas niet van de grond kwam was een school; alleen veel later, in de jaren vijftig, is er enige tijd een kleuter schooltje geweest, en het noodzakelijke op-en-neer reizen over een afstand van vijf kilometer is voor de schoolkinderen altijd nog een handicap, zelfs in deze tijd waarin bijna iedereen in Bergen aan Zee een auto heeft. Maar toch kunnen we 1913 noemen als het jaar waarin het dorp zijn voltooi ing kreeg. De nederzetting in de wildernis was uitgegroeid tot een dorp met straten, straatverlichting, hotels, pensions en hui zen, winkels, postkantoor, een politie post, openbare voorzieningen, een straat weg en een spoorweg. Het Parnassiapark en het Engelse Park waren aangelegd. Vol trots kon de familie Van Reenen in de wervingsadvertenties voor Bergen aan Zee schrijven: DUINWATERLEIDING EN ELECTRISCH LICHT POST- EN TELEGRAAFKANTOOR De zeven moeilijke pioniersjaren waren voorbij. iüiiiftinüww Een viertal 'vroege' villa's. In het midden villa Acma aan de Boulevard; links villa Primula (gedeeltelijk zichtbaar) en villa Tine; rechts pension Bakhuis, dat in 1925 Hotel 'Oud' Bakhuis werd (foto: collectie Frits Zeiler). 5

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 5