Pioniers in de wildernis Frits Zeiler Hoe eenzaam het in het begin was... Midden: Hotel Nassau-Bergen, links op het duin de villa Ulysses en rechts café Prins Maurits (foto: collectie familie Van Reenen). 'De wildernis': dat was nog tot in de achttiende eeuw de aanduiding voor het duingebied onder Bergen. Mensen woonden er niet. De mens kwam er alleen om te jagen, een recht dat voorbehouden was aan de Heren van Bergen en aan hem die van de Heren een jachtvergunning had gekregen. In de 'Camera Obscura' lezen wij hoe Teun de Jager op de grens van Bergen en Schoorl - het punt is nog terug te vinden - zijn hond terug riep toen die zich op Bergens gebied wilde begeven. En nog de negentiende-eeuwse jachtregisters van de familie Van Reenen maken melding van talrijke afgeschoten patrijzen en 'phaisanten'. Café Prins Maurits, in 1907 geopend als boerderij met gelag kamer (foto: collectie familie Van Reenen). Al vóór 1918 was Prins Maurits ver groot en kon men er 'en pension'. A. Passer was in die tijd de bedrijfleider (foto: collectie Gerard Meyer, Bergen aan Zee). Pas na de aanleg van de Zeeweg in 1906 kwam de mens zich naast de phaisanten nestelen: de pioniers van het eerste uur. Terecht zijn er in het zeedorp straten naar hen genoemd. De legendarische Klaas Min met zijn zeven zonen was hen voor gegaan door de 'wildernis' met helm te weerhouden van verstuiving. Een straat naam konden deze helmplanters echter niet krijgen, want in Bergen-Binnen is al een laan naar hun oudere familielid Ide Klaas Min genoemd. De voortrekkers streken in 1907 op het nest neer. Gerrit Spruit was de eerste, maar hij werd geen blijver; na korte tijd in het hotel Prins Maurits te hebben gewoond maakte hij plaats voor de eerste vaste bewoners, het echtpaar Ravenhorst - Jansen, waarover elders in dit nummer meer wordt verteld. Tegelijk kwamen ook de hotelhouder C.F. Zeiler (de vader van schrijver dezes) en diens zuster, maar die woonden alleen zomers aan zee. In dat eerste zomerseizoen van 1907 kwam er een kelner-kok bij, die vanwege zijn dub bele functie 'de amphibie' werd genoemd. Zo kon C.F. Zeiler die zomer schrijven: "de metropool heeft nu vijf inwoners". En er stonden die zomer al drie huizen: het reeds genoemde Prins Maurits, de zomervilla Ulysses (waar nu het nieuwe hotel Nassau-Bergen staat) en het nieuw gebouwde café-restaurant Nassau, dat vanaf 1907 zou uitgroeien tot het eerste hotel Nassau-Bergen (dat in 1943 is ge sloopt bij de aanleg van de Atlantik-wall). Openbare voorzieningen waren miniem. Voor de verlichting gebruikte men petroleum, en straatverlichting was 3

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 3