Bergen aan Zee 90 jaar Fotoverhalen 12 Themanummer De 'Bergense Kroniek' heeft in haar eerste vier nummers slechts enkele artikelen gewijd aan de geschiedenis van Bergen aan Zee. Het feit dat de badplaats dit jaar negentig jaar bestaat, is een prachtige aan leiding de schade in een apart nummer, een Themanummer, in te halen. Omdat de herinneringen van vele Bergenaren nog teruggaan - meestal via hun ouders - tot de stichting van ons zeedorp, is er over de geschiedenis van de negentig jaren die sindsdien zijn verstreken, buiten gewoon veel bekend. Veel is al in de loop van deze periode in boeken, tijdschriften en documenten vastgelegd, vooral in het boek 'Bergen aan Zee, badplaats sinds 1906', dat in 1981 verscheen. Maar menig detail wacht nog op publikatie, en de redactie hoopt in de toekomst in iedere Kroniek een artikel over Bergen aan Zee te kunnen opnemen. Bij het doorbladeren van dit nummer zal blijken dat het accent sterk op de jaren 1906- 1940 is gelegd. De opbouw vanuit het niets, het strandleven van vroeger dagen, evenals de bouw en de aanleg van woningen en talloze andere voorzieningen, zijn in woord en beeld vastgelegd. Maar ook de oorlogs jaren, die het uiterlijk van Bergen aan Zee ingrijpend hebben veranderd, alsmede de periode daarna, zijn niet vergeten. Al met al komt het beeld naar voren van een fascinerend zeedorp, met alweer bijna een eeuw geschiedenis. Dit is tevens de plaats om hen te be danken die uit collecties en privé-albums de foto's afstonden waarmee de geschiedenis van de badplaats Bergen aan Zee in een nieuw mozaïek zichtbaar werd. In alfabeti sche volgorde: Bert Buizer, Mien Duin- Ravenhorst, Gemeentemuseum Het Sterkenhuis, Eddy Hopman, Henk Jellema, Gerard Meyer, Piet Mooij, de familie Van Reenen, Herman Roos, Trees Staarink- Bruinsma en Frits Zeiler. En tot slot dank aan Gustaaf Verburg die ook van dit tweede themanummer belange loos de vormgeving verzorgde. De redactie Inhoud Frits Zeiler Pioniers in de wildernis 3 Louise Grimmelt Interview met Thijs Ravenhorst 6 de eerste aan zee geboren jongen Herman Roos Vooroorlogse bouwvormen in Bergen aan Zee 8 Bert Buizer en Frits David Zeiler Oude namen en nieuwe straten aan zee 20 Frits Zeiler Het Russenduin en de verdwenen schulpweg 22 2

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 2