Het Russenduin en de verdwenen schulpweg De villa Russenduin kort na de afronding van de bouwwerk zaamheden. Opvallend is de toren - hier nog op originele hoogte - en de ingang van de royale garage. De beplanting bevindt zich nog in een heel pril stadium (foto: collectie Gerard Meyer, Bergen aan Zee). Bronnen De huzaren van Castricum. Een geschie denis van de Nederlandse Republiek van 1780 tot 1800, A. Alberts, Amsterdam, 1973 Geeft een goed overzicht van de campagne van 1799). Russen en Engelsen in Noord-Holland. E.Walsh, Ned. vert. H.G.D. Eysink Smeets, Schoorl, 1983 (Is, althans wat Bergen betreft, historisch onbetrouwbaar). In 1932 werd begonnen met een om vangrijke verbouwing naar de hand van architect Harry Elte. Hij wist met grote piëteit het werk van zijn voorgangers Van Gendt aan te passen. Zo werd onder meer de ingangspoort, waar de 12-cilinder Packard in en uit placht te rijden, dichtge bouwd en werd een overdekt zwembad aan het bijgebouw gerealiseerd. Op 1 juli 1933 werd het 'Bio-Vacan- tieoord' feestelijk geopend. Iedereen sprak al dadelijk van 'de Bio', een naam die ook nu nog wel wordt gehoord. In de oorlogsjaren werd het werk van het va kantieoord onderbroken door de Duitse bezetting. In die tijd werd de toren ver hoogd voor het aanbrengen van een radio- en uitkijkpost. Het gebouw heeft nog groot gevaar gelopen toen in 1943 door kortsluiting brand in de toren ont stond. De schade bleef echter beperkt. Wonderlijk genoeg zijn de prachtige tegeltableaus en de gebrandschilderde ramen er goed vanaf afgekomen. Na de oorlog heeft het vakantieoord nog een flink aantal jaren dienst gedaan. Vooral uit die tijd zullen nog veel lezers zich het bekende collecteritueel in de bioscopen herinneren. Deze collectes waren een heel effectief middel: aansluitend op de hoofd film werd er een filmpje vertoond van het Russenduin. Er kwam een arts op het scherm die vertelde hoe goed het was dat stadskinderen in deze vakantiehuizen ver bleven om aan te sterken. Daarna ver scheen een klein meisje met een collecte bus op het doek die sprak: "Dames en heren. Hebben jullie goed gehoord wat de dokter gezegd heeftI D'r zijn een héééleboel arme kindertjes. En die moeten allemaal naar buiten toe. Toe, doe uw best voor onze arme vriend jes en vriendinnetjes. Daarna rammelde ze met de collecte bus en op hetzelfde moment begonnen op verschillende plaatsen in de bioscoopzaal de collectanten met hun bussen te ramme len. Wie durfde de beurs dicht te houden na zo'n roerend appèl? Het einde van Bio-Vacantieoord Langzamerhand echter was er door de verbeterde sociale voorzieningen en geste gen welvaart geen behoefte meer aan zo veel vakantieoorden voor 'bleekneusjes'. Bovendien diende het gebouw opnieuw op kostbare wijze aan de moderne eisen aangepast te worden. Het is verkocht aan de tegenwoordige eigenaar, de Vereni gingskerk en heet nu 'Huize Glory'. 26

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 26