Het Russenduin en de verdwenen schulpweg Grote belangstelling bij de eerstesteenlegging van villa Russenduin op 9 september 1916. De oorkonde die werd ingemetseld was getekend door August Janssens dochter Melly Ifotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). aan Zee - hij nam onder meer deel in de financiering van Hotel Nassau-Bcrgen in 1909 - en besloot daar een zomerverblijf te bouwen. Van de familie Van Reenen kocht hij het Russenduin, groot 13 hekta- ren en liet daarop een 'zomerhuisje' bou wen. Het werd ontworpen door de archi tecten gebr. Van Gendt. Op 9 september 1916 werd de eerste steen gelegd door zijn dochter Melly waarbij een koker met oorkonde onder de gedenksteen in één van de muren werd gemetseld. Meer dan een jaar is men met de bouw bezig geweest. Hierbij moesten allerlei technische problemen worden opgelost. Zo moest er een speciale voor ziening worden getroffen om de water druk op de leiding te verzekeren: het ge bouw lag hoger dan de toenmalige water toren. Al het bouwmateriaal, dat met 'Bello' werd aangevoerd, moest vanaf het station aan de Jacob Kalffweg naar boven worden gebracht. Misschien alleen nog wel met paardentractie, want vrachtauto's waren er in 1916 nog niet veel. Kosten noch moeite zijn bij de bouw gespaard. Zo zijn er de prachtige tegelta bleaus, mogelijk afkomstig uit het atelier aangeboden aan de toenmalige ULO- school aan de Beemsterlaan. Schrijver dezes heeft les gehad over het menselijk skelet aan de hand van botten van een onbekende soldaat wiens heupbeen een groot kogelgat vertoonde. Als schoolkin deren vonden we dat heel gewoon, maar het is toch wel een luguber idee. Ook zijn hier en daar uniformstukken opgegraven. In het stedelijk museum te Alkmaar be waart men een koperen plaat van een Russische soldatenmuts met het opschrift 's nami Bog' - God met ons. Voor de dra ger van deze muts is die wens niet uitge komen. Bouw van de villa op het Russenduin De bouw van de monumentale villa dan ken wij aan August Janssen, een schatrijke thee-importeur uit Baarn. Zijn vader was P.W. Janssen, een Duitser afkomstig van het Oostfriese eiland Wangerooge. Hij was directeur van de Nederlandsche Deli Maatschappij en in Amsterdam blijft zijn naam bewaard in het Janssenhofje. Naar hem is ook de P.W. Janssenlaan in het Engelse veld vernoemd. De jonge August zag toekomst in het opkomende Bergen 24

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 24