duinen gelegen laten liggen als hun voor gangers. In ieder geval staat vast dat vanaf 1815, toen de heerlijkheid in het bezit kwam van jhr. W.P. Barnaart, de 'Heer' niet meer op het Hof woonde. Hij was burgemeester van Haarlem en woonde op het huis Vogelenzang (bij Bennebroek), dat nu nog wordt bewoond door zijn achterkleinzoon. Hoe het ook zij, de duinen waren een stuivend gebied waarin pas na 1851 de Van Reenens de beplanting zijn gaan her stellen. Door dat stuiven is niet alleen het vermeldt ook de datum van de slag in de duinen. Maar op het massagraf van deze slachtoffers van een mislukte expeditie staat geen monument, tenzij we de monu mentale villa als zodanig beschouwen. Een Rus in de les Niet alle in de duinen gesneuvelde Russen liggen in het massagraf begraven. Er zijn er ook nog hier en daar in de duinen ver geten en intussen vergaan. Al in de notu len van de municipaliteit van 19 maart 1800, vijf maanden na de slag in de dui- Russische massagraf onder het zand ver dwenen, maar zelfs het gehele westelijke deel van de Schulpweg. In 1851 brengt de landmeter van het kadaster de duinen in kaart. Hij tekent nog wel de Schulpweg vanaf De Franschman als afzonderlijk pad op, maar dat loopt dood op het duin dat nu Russenduin heet. Dit duin is dus een militaire begraafplaats en de naam herin nert ons daaraan. Een grafmonument ont breekt. Zeker, het monument aan de Rus- senweg dat 'ter eeuwige nagedachtenis' aan de gesneuvelde Russen is opgericht, nen, vinden we het volgende: 'Op aan schrijving Departementaal bestuur Texel zal Jan Leijen aanstaande zaterdag met Arie en Joris Rodenburg en Jan de Boer van 't Woud de door verstuiving in de duinen te voorschijn gekomen lijken van gesneuvelden opnieuw begraven.' Ook later is er nog wel het een en ander opge graven. Zo heeft omstreeks 1916 jhr. W.P. Barnaart, kleinzoon van de vroegere heer van Bergen, in het duin een vrijwel kom pleet skelet gevonden. Hij heeft dit later ten dienste van het biologie-onderwijs 23

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 23