Het Russenduin en de verdwenen schulpweg Frits Zeiler Bergen aan Zee is gesticht in 1906 op een plaats waar tevoren nog geen enkel huis stond, en de Zeeweg is aange legd in de winter van 1905/1906. Zo staat het in de boekjes en dat is ook helemaal juist, maar dit Bergen aan Zee en deze Zeeweg hebben wel een voorloper gehad. Hierop, en op het Russenduin en de daarop staande villa wordt in dit artikel ingegaan. Wat laat de kaart van Blaeu zien? Op de beroemde kaart van Blaeu uit om streeks 1660, waarvan bijstaand een frag ment is gereproduceerd, zien we vanaf het punt waar nu de voormalige boerderij De Franschman staat, een pad afgebeeld met de naam Schilp Slagh (schelpenpad) naar zee toe. Aan het einde hiervan staan enke le vissershutjes, een 'wachthuys' en een 'vierboet', een primitief soort vuurtoren tje. Dit strandbuurtje vormde de voor ganger van Bergen aan Zee. Zoek niet naar de resten ervan: sinds de dagen van Blaeu is de kust ongeveer driehonderd meter teruggeweken en de plaats waar eens het 'wachthuys' stond, ligt nu ver in zee. Het buurtje was in 1799 al lang weg gespoeld, maar het Schilp Slagh, of de Schulpweg zoals het pad later heette, lag er nog wel. Het was het pad waarlangs schelpenvissers hun vracht reden naar de loswal nabij De Franschman. De schelpen werden hier overgeladen in platte schui ten die door de Roosloot en de Berger ringvaart voeren naar de kalkbranderijen in Alkmaar en Egmond. Het eerste stukje van de Schulpweg ligt er nog steeds: het gedeelte van De Franschman tot de Uilenvangersweg. Daar maakt de Zeeweg nu een bocht naar links, maar de Schulpweg liep rechtdoor en ging een eind benoorden de tegen woordige weg door naar zee om ongeveer ter hoogte van villa Horizon op het strand uit te komen. De slag bij Bergen in 1799 Om het bezit van die Schulpweg is in 1799 verwoed gevochten. Nederland, dat toen Bataafse Republiek heette, was bondge noot van Frankrijk en in oorlog met Engeland en Rusland. In augustus 1799 hadden de legers van deze laatste twee staten een landing uitgevoerd bij Grote Keeten ter noorden van Callantsoog, en de Kop van Noord-Holland bezet. Engeland had de zeemacht geleverd, het opperbevel en de organisatie, maar het grootste deel van de soldaten waren Russen. De 'Bataven' (Nederlanders) en de Fransen hebben zich verdedigd en de aan vallers teruggeslagen. Frankrijk eiste de eer ervan op: in Parijs, op de Are de Triomphe, zijn de plaatsen genoemd waar het Franse leger heeft gezegevierd. Daar bij staat ook 'Alkmaar', een verwijzing naar de gevechten bij Bergen en Castri- cum. De eerste stoot echter is opgevangen door de Bataven alleen, en die hebben in deze veldtocht een beslissende rol ge speeld. De eerste grote slag, op 19 september in Bergen, werd door de Bataven en Fransen gewonnen. Op 2 oktober deden de Engelsen en Russen een tweede aanval, die vooral in de duinen tussen de zee en De Franschman werd uitgevochten. Wederom waren het meest Russen die als kanonnenvoer dienden. Zij wonnen de slag, maar de vreugde was van korte duur. Vier dagen later werd het invasieleger bij Castricum verpletterend verslagen. Die slag in de duinen, van 2 oktober 1799, is veel minder bekend dan de slagen bij Bergen-Binnen en Castricum; kenne lijk omdat de Fransen die niet als over winning konden vieren! Ze is echter veel harder en bloediger geweest dan de ande re twee. Terwijl aan de Russenweg bij het monument vijfhonderd gesneuvelde Russen begraven liggen, zijn er naar men zegt, drieduizend in de duinenslag geval len en begraven ongeveer ter hoogte van het huidige Russenduin. Men heeft dit massagraf ongetwijfeld aangelegd vlak aan de Schulpweg, want dat was de enige weg, of liever karre- spoor, waar men met wagens langs kon. Dat zal tevens wel de reden zijn waarom men om deze weg zo hard gevochten heeft. Misschien heeft men er destijds een gedenkteken op gezet, maar daarbij is het gebleven. Een massagraf in het stuivende duin In de achttiende eeuw moeten de Berger duinen welig begroeid zijn geweest. De toenmalige heren van Bergen, de graven van Nassau-Bergen, hebben kennelijk grote zorg aan hun duin besteed. Zo werd de konijnenstand laag gehouden en de aanplant bevorderd. Een ongetwijfeld veel natuurlijker waterregime heeft dit laatste mogelijk beter doen slagen. Een rapport uit het eind van de 18e eeuw prijst de Berger duinen als de best onderhouden duinen in Noord-Holland. Maar in een rapport uit 1824 van jhr. mr. Daniël Theodore Gevers van Ende geest worden juist de Bergense duinen beschreven als een troosteloze woestenij van stuifzand, waarin de berkenbossen onder het zand verdwijnen. Vanwaar die enorme verandering? Wij moeten wel aannemen dat de gevechten van 2 oktober 1799 een verwoestende invloed hebben gehad op de kwetsbare duinvegetatie. Zo is ook de naam Verbrande Pan, die in de 18e eeuw nog onbekend was en in het begin van de 19e eeuw opduikt, wellicht een herinnering aan deze verwoestingen. Mogelijk hebben de heren van Bergen zich in die tijd niet meer zoveel aan de 22

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 22