Koloniehuizen Het koloniehuis van de vereniging 'Voor Jong Nederland', dat in 1911 in gebruik werd geno men en 32 kinderen kon herbergen. Het was ontworpen door A.D.N. van Gendt. De eerste foto laat het plezier zien van de stadse bleek neusjes; de tweede toont de door G. Arendsen en J.W.F. Hartkamp ontworpen lighal achter het gebouw. De hal, gebouwd op basis van een driekwart cirkel was bestemd voor rust in de buitenlucht. De kinderen verbleven er elke dag enige uren in bedden. Thans is deze lighal een provinciaal monument. Bergen aan Zee kreeg al spoedig ook het karakter van een herstellingsoord voor kinderen. Aan de Verspyckweg werden drie vakantieoorden naast elkaar gebouwd. De stukken grond waren een geschenk van burgemeester Jacob van Reenen. Deze foto laat zien hoe fijn de kinderen dankzij de gevulde collectebus op een van de dakterrassen van het vakantieoord konden zonnebaden. Het koloniehuis 'Zeehuis', herstellingsoord van het Burgerweeshuis te Amsterdam. Het pand, op de foto in aanbouw (1908), bood plaats aan 40 tot 50 kinderen. Architect was P. Heyn uit Amsterdam. Sinds 1994 is het een provinciaal monument. Het vierde vakantieoord van Bergen aan Zee, het 'Bio-Vacantieoord', lag bovenop het Russenduin. Het werd in 1930 door de Nederiandsche Bioscoopbond gekocht als vakantieoord voor circa 100 kinderen. Op 18 mei 1913 opende het koloniehuis van de 'Deutsche Hilfsverein' haar poorten. Het werd ontworpen door de architecten Vorkink en Wormser en bood plaats aan 36 kinderen. 16

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 16