gebouwd voor de familie Keijzer; archi tect J. Kakes. Verder Corbenkeebar aan de Julianaweg, genoemd naar de vier zonen van de familie Ingwersen van het gelijknamige architectenbureau uit Am sterdam; bouwjaar 1930. In 1935 ver scheen op een duintop achter het Parnas- siapark het huis De Ruyter voor de fami lie Verkade. De architect van dit prachtige verblijf, van waaruit men een schitterend uitzicht had over het gehele dorp, was Bruynzeel-Kabel. Het sluitstuk aan de Boulevard was de villa 't Hoge Duin, in 1933 gebouwd voor de familie Honig- Meeverts, getekend door architect v.d. Berg. De villa's en hun namen Bij een dorpje, zo omringd door zee, dui nen en bosschages, ligt het voor de hand dat er veel namen van villa's aan de na tuur ontleend werden. Aan voorbeelden geen gebrek. De 'flora' was het voorbeeld voor Magnolia, Primula (beide verdwenen), Duinviooltje, Pirola, Elzenhof, De Distel, De Dennen,Parnassia, Duinroosje en 't Klaverblad. Sommige zijn inmiddels her doopt. De 'fauna' werd de naamgever voor De Scholekster, Albatros en De Dolfijn, die alle verdwenen zijn. Gebleven zijn: De Stormvogel, De Zeemeeuw, De Kie vit, De Lijster, De Nachtegaal en 't Sterntje. Het woordje 'duin' kwam voor in 't Hoge Duin, De Duintop, Schelpduin, Duinrode en Opduin. De Blinkert is ook een benaming van een duin. Verder Rus senduin, De Duinhut, Duinzicht en Duinhorst. Alleen de laatste vier hebben de sloop overleefd. Met 'de zee' hadden de volgende na men te maken: Golfzang, De Zeedroom, Huize Mare, De Kokkel, De Zeevonk, De Branding en Het Zeehuis. Van deze reeks bestaan de laatste drie nog. De 'natuur in het algemeen' gaf naam aan de volgende villa's: Aan de Zonzij, De Wijde Blik, Westerlicht en Aurora, die alle verdwenen zijn. Nog wel bestaan: Zephyr, 't Zonnehuis, Sandy Corner en Windy Ridge. Van enkele huizen was de vorm bepa lend voor hun naam: De Longroom en De Kubus. De Ruyter moest uiteraard het Verkadelogo verwoorden. Tenslotte zijn enkele meisjesnamen gebezigd, waarvan de oorsprong niet helemaal duidelijk of te achterhalen is. Er waren ook panden (meest winkelpanden) die het zonder benaming moeten stellen. Nog een typisch voorbeeld van bouwwijzen in Bergen aan Zee: Hotel Dubbel Bakhuis, met gebroken kap (foto: collectie Bert Buizer). Nabeschouwing Hoe klein het vooroorlogse Bergen aan Zee ook was, het vertoonde toch een zekere samenhang en het had een vriende lijk karakter. Symbolisch gezien werd het in het westen als het ware 'beschermd' door het grote Hotel Nassau-Bergen, in het oosten door Russenduin. De grootste ramp die het liefelijke dorpje trof was de afbraak van 45 panden in augustus-november 1943. Dat was op een totaal van 110 huizen meer dan veer tig procent. Die slag is het dorp eigenlijk nooit te boven gekomen. Wel werd er na de oorlog vol enthousiasme aan de weder opbouw begonnen, maar er zijn wel en kele fouten gemaakt, en sommige aspec ten zijn over het hoofd gezien, resp. niet uit de verf gekomen. Zo is nu de algemene mening dat de Alexanderflat een minder geslaagd ge bouw geworden is. De vrij zouteloze bebouwing van na de oorlog is slechts een zeer zwakke afspiegeling van hetgeen ze moest vervangen, al zijn er natuurlijk wel uitzonderingen zoals het nieuwe hotel Nassau-Bergen en verschillende andere villa's. Velen vinden dan ook dat de villa- bouw in het na-oorlogse Bergen aan Zee nooit meer de sfeer van vroeger zal krij gen. Ook de verdwijning van de dennen aanplant beïnvloedde dit beeld. Misschien dat de jongste nieuwbouwplannen en de voorgenomen herinrichting daar verande ring in kunnen brengen. Villa De Dennen, in 1909 gebouwd. Hotel Nassau-Bergen werd er in 1946 tijdelijk in gehuisvest (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). 11

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 11