«J.van Reenen, Houtveiling' te Bergen, Bergens Nieuws 100 jaar geleden A.A. Veer Burgemeester van Bergen, Berichten voor u opgezocht in de Aikmaarsche Courant van 1896, januari t/m juni 8 januari «Aan het rijkstelephoonkantoor zijn gedurende het jaar 1895 510 telegrammen behandeld.» 12 januari «De nieuwjaars-collecte bracht op ƒ245. Aan 82 gezinnen kon hiervan eene onder steuning worden uitgereikt.» 15 januari «De bevolking dezer gemeente bestond op 31 december 1894 uit 751 m. en 719 vr., totaal 1470 personen. In 1895 zijn geboren 15 m. en 16 vr., totaal 31; ingeko men van elders 45 m. en 55 vr., totaal 100; vertrokken 113 personen, overleden 16, zoodat de bevolking op 31 december 1895 bestond uit 755 m. en 717 vr., te zamen 1472. Er werden 16 huwelijken gesloten, n.L: 14 tusschen jongmans en jongedoch- ters, 2 tusschen weduwnaars en jonge- dochters.» 22 januari «Overeenkomstig het besluit van den gemeenteraad van Bergen om langs den openbare weg, die deze gemeente met Alkmaar verbindt, boomen te planten, is men sinds eenigen tijd met het eerste gedeelte tot aan de Veerebrug daarmede bezig. Reeds is de weg over dat gedeelte op verschillende plaatsen door aankoop van aangrenzend land en vergraving van de sloot belangrijk verbreed. Eenige rijen krachtige wilgepooten, snel uit den grond schietend, naar te verwachten is, beloven de boompjes, geleverd door den heer C. Smit Cz., te beschutten voor de snerpen de zeewinden, die aan het geboomte in onze omgeving zooveel schade doen. Alles is verder van den weg afgescheiden door stevig draad aan ferme palen vastge hecht, zoodat van beschadiging, tenzij moedwillige, geen sprake behoeft te zijn. De bedoeling is, bij het welslagen dezer poging, het werk langs den geheelen weg, in gedeelten voorttezetten, waarmede men rekent in drie jaren gereed te zijn. Als het plan gelukt, waaraan wij bij de oordeelkundige uitvoering niet twijfelen, dan zal in de toekomst menige wandelaar meer dan thans het geval is, zeker zijne schreden richten naar dit liefelijk gelegen oord, dat tot de schoonste punten van ons land behoort.» 26 januari «Den 23 gaf Bergen's mannen- en meis jeskoor, onder leiding van den heer P. van Hoorn, eene zeer goed geslaagde uitvoe ring in de kolfbaan van den heer W. Veenhuijsen. Door een talrijk publiek werd de uitvoering der verschillende nummers met belangstelling gevolgd.» 22 mei «Den 20 werd alhier op de gebruikelijke wijze wederom het deelbroodsfeest ge vierd. Aan 300 kinderen werd een brood uitgereikt.» 24 mei «In de vergadering der vereeniging "Schoolbond", den 21 alhier gehouden, is besloten, om op 9 juni a.s. met de drie hoogste klassen der openbare lagere school een rijtoer te doen over Egmond aan Zee, Castricum, Heiloo en Alk maar.» 29 mei «Bij de op den 26 alhier gehouden paar- denkeuring werden 17 paarden van Bergen en 23 van Schoorl ter keuring aan geboden. Van Bergen werden er 3 en van Schoorl 5 voor den dienst bij het leger goedgekeurd.» Door vele Kiezers in het Kiesdistrict SCHAGEN, wordt dringend aanbevolen hunne- stem voor een Lid van de Provinciale Sta ten uit te brengen op den heer die geheel bekend is met de belangen onzer provincie, betreffende landbouw en polderzaken. Namens vele Kiezers, J. LEI JEN Sr. Jb. 0LDENBUEG. L. TOP. Bergen Januari 189G. 21 juni «De twee laagste klassen der openbare lagere school vierden den 16 het jaar- lijksch schoolfeest in de gemeente. Ook dit feest slaagde uitnemend, zoodat de vereeniging "Schoolbond" weder met genoegen op haar werk mag terugzien.» Op deze foto kijken we richting Bergen en we zien dat de bomen die op 22 januari 1896 werden geplant, fors zijn opgescho ten. Op de smalle Veerbrug - de 'Veer- bregge' zegt de kaart van Blaeu - fietst Herman Meijer de klompenmaker richting Alkmaar. Links van de brugleuning de buis die het leidingwater van de duinen naar Alkmaar bracht. Rechts de vroegere melkfabriek 'Wilhelmina' (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). om contant geld, op Donderdag, den 30 J a n u a r i 1896, '9 morgens ten 10 ure van 60 parken extra zwaar eiken en berken HAKHOUT, liggende ge hakt aan den Buurtweg, nabij W. Bakhuis. 3

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 5