Frits Zeiler I Herinneringen aan drie leraren Nogmaals de Beemster-ULO in het zoeklicht Het interessante artikel van Th.J. Brommer in het nummer van november 1994 riep oude herinneringen bij mij op. De schrijver heeft de leraren Leistra en Schuil meegemaakt, dat was dus in het begin van de jaren dertig. Zelf was ik op deze school in de jaren 1925/27 en uit die tijd kan ik een paar aanvullingen geven. Een school met sfeer Karei Colnot, die in hetzelfde november nummer zijn jeugdherinneringen vertelt, denkt niet met zoveel genoegen aan de school terug, behalve dan - maar hoe kan het ook anders - aan de lessen en excur sies van Bert Schuil. Mijn indruk was een andere: ik vond het een heerlijke school. Niet alleen om de lessen, maar ook om het gebouw, dat toen gloednieuw en modern was (welk een verschil met de lagere school aan de Schoolstraat/Ruïne laan), vol licht en kleur. Als ik mijn ogen sluit, voel ik mij nog in de schoolbank zitten, schrijvend aan het werk, in een stil lokaal met de zon door de open ramen en buiten ook stil, behalve de tonen van het draaiorgel dat langzaamlangs de Kruisweg rijdt met het nu vergeten liedje: 'O Kath- arina, jij krijgt de bons, ik ga naar China'. Uitgebreid lager onderwijs In het artikel van Brommer wordt al opgemerkt, dat na de invoering van de 'Lager-onderwijswet 1920' in de jaren twintig de ULO nog gerekend werd tot het lager onderwijs, anders dan de tegen woordige Mavo, die deel is van het voort gezet onderwijs. Dat kwam niet alleen tot uiting in de titel van de leerkrachten, die toen onderwijzer heetten en geen leraar, maar ook in de benaming van de leerja ren: in plaats van eerste, tweede en derde klas spraken wij in mijn jaren nog steeds over de zevende, achtste en negende. Maar toch was er al een klein verschil in rang: terwijl de onderwijzers van de lage re school nooit anders dan 'meester' wer den genoemd, heetten ze op de ULO 'meneer'. Niemand zou het in zijn hoofd halen om te spreken van meester Baretta, zoals hij nog had geheten toen hij hoofd was van de lagere school! Drie leerkrachten In de jaren waarover ik hier spreek had de school maar drie leraren (pardon: onder wijzers). Daarnaast was er nog wel een juffrouw voor de handwerklessen, maar die zagen we als jongens natuurlijk nooit. Brommer steekt terecht de loftrompet over Baretta. Die was een begenadigd docent. De discipline in de klas berustte helemaal op zijn natuurlijk overwicht: een streng woord had hij nooit nodig, en boos heb ik hem nimmer gezien. Daarbij had hij een goed gevoel voor humor. Hij wist veel meer dan de doorsnee-onderwij zer van zijn tijd, en kon dat op de leerlin gen overbrengen. Zo heeft hij mij, tijdens de 'achtste' klas, met bijlessen Latijn klaargestoomd voor de overstap naar het gymnasium. En hij had kennelijk ook zelf plezier in het vak. Bij zijn afscheid in 1957 is nog opgehaald dat men hem des tijds had gepolst voor een baan als inspec teur van het lager onderwijs,maar dat hij daarop nee had gezegd omdat hij liever voor de klas stond. De tweede leerkracht, Kamermans, was niet zo'n veelzijdige figuur. Maar hij was wel grondig. De geschiedenis van de Franse revolutie behandelde hij niet aan de hand van een boek, maar op dictaat: iedere les een stukje, als een spannend vervolgverhaal. Zijn boekhoudlessen waren droog, maar degelijk: ik heb er vandaag de dag nog profijt van. Na zijn pensioen in 1959 is hij in dat vak privéles- sen en cursussen blijven geven: een hele generatie Bergense winkeliers is door hem opgeleid voor het middenstandsdiploma. Tot op hoge leeftijd - hij werd ruim negentig - is hij actief geweest. De bij naam 'kale Jan' werd in mijn tijd nog niet gebruikt: onze klas kwam niet verder dan 'Kamerolifantje'. De derde man was Ter Brugge, af komstig uit Dedemsvaart, die onder meer Nederlandse taal en Duits gaf, de Duitse lessen op een zeer moderne manier, waar bij iedere leerling het eigen tempo kon bepalen. Waar het in de lessen te pas ge bracht kon worden, waarschuwde hij de leerlingen voor de gevaren van alcoholge bruik. Ook gaf hij de eerste, nog simpele Bij het afscheid van meneer Baretta in 1959 werd hem door een comité van oud-leerlin gen een televisietoestel aangeboden. Toen een formidabel geschenk! Links op de foto de heer en mevrouw Baretta, daarnaast W.C. Kofman. Rechts de leraar J.J. Kamermans en F. Zeiler. Waarschijnlijk werd de foto genomen door mevrouw Zoll, die eveneens lid was van de af scheidscommissie (foto-archief Piet Mooij, Bergen NH). 12

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 14