Men had moeite vrijwilligers te werven omdat niet duidelijk was welke sociale voorzieningen voor iemand bestonden als hem als vrijwilliger een ongeval over kwam. De feitelijke schietactiviteit was door het Nationaal Instituut swg onderge bracht in een Nationale Schietvereniging 'De Vrijheid', die ca. 600 plaatselijke afde lingen had, alle met de naam 'De Vrij heid'. Op 26 oktober 1956 werd in Bergen een plaatselijke swg-vereniging 'De Vrijheid' opgericht met als voorlopig bestuur Jan H. Kollmer, voorzitter, Cor Blom, secre taris-penningmeester, en als verdere be stuursleden Gerrit Dieckmann, adjudant- groepscommandant van de Rijkspolitie (de 'opper'), Nico J. Grooteman en Bouke D. Wijsma. Het was een vereni ging, geen commissie, maar toch werd de Bergense 'De Vrijheid' op 7 november van dat jaar door het Nationaal Instituut swg als 'plaatselijke commissie' erkend. Piet J. Borst, wethouder, nam het voorzit terschap over en Willem Denker volgde Cor Blom op als secretaris-penningmees- ter. Het schieten vond aanvankelijk zowel binnen als buiten plaats, namelijk in de aanbouw achter 'Duinvermaak' bij Dirk Bruin, en op twee buitenbanen op het ter rein van de pwn bij de plek waar nu het nieuwe pompstation staat. Het schieten op buitenbanen was al gauw afgelopen. Het lood in de kogels belastte de natuur te veel. Men heeft achtereenvolgens geschoten in 't Wapen van Bergen bij Piet van Campenhout aan de Breelaan, in het Patronaatsgebouw 'St. Jan' bij de r.k. kerk, bij Gerrit Nieuwendijk van 'De Oude Herberg' aan de Dorpsstraat, later eigendom van resp. Arie Hilhorst, Karei van Oldenmark en Theo Bosma ('Herberghe Marijke') en in 'De Betstee' van Piet Bet en Eric Baltus. In 1958 heeft men 'De Vrijheid' nog omgedoopt tot 'De Insteekloop', maar die naam was geen lang leven beschoren. In de loop der jaren verdwenen de politietaken van 'De Vrijheid' naar de achtergrond en werd er geheel en al voor het plezier geschoten. Sinds vier jaar maakt de schietclub deel uit van de Berger Sport Vereniging bsv. In de kantine van bsv wordt gescho ten. bsv is blij met 40 nieuwe leden en 'De Vrijheid' kan beschikken over een mooie accommodatie. Literatuur Onze schuttersvendels en schutterijen van vroeger en later tijd, dr. C. ter Lintum, Den Haag1910. Wakkere burgers; de Alkmaarse schutterij 1400-1795, Paul Knevel, Alkmaar 1991. Wet op de Schutterijen enz., Den Haag en Amsterdam, z.d. [1830]. De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld, 2e uitgebreide druk, Bergen, 1948, blz. 25. Op 26 oktober 1961 bestond 'De Vrij heid' vijf jaar en iedereen moest op de foto. Achterste rij v.i.n.r.: Jan van Veen, Gerard Roosloot, Huib Verwey, Siem Smit, Alex Waslander, Jaap Leijen, Frans van 't Hof, Bert Koops, H. Smit, Niek Kleverlaan, Jan Lont, Hans Dekker, mevr. Map Grooteman en Nico Grooteman. Op de voorgrond: Henk Groenewoud, Jaap van Baar, Willem Smit, Kees v.d. Mand, Jan Louwe, Ron Waggendorf, Arie Bosch man en Cor de Haan. Twee van de schut ters houden het zgn. 'Flobertgeweer' vast waarmee geschoten wordt. li

Bergense kroniek | 1996 | | pagina 13