Van de boekenplank bekleedden: S.C.S. Holland, J. Helder, J. van Reenen, mr.H.D.A. van Reenen, J. Lovink (waarnemend burg.), W. Huygens, L.J. de Ruiter en - nog in funktie - J. Rits- ema. Als hulpstrandvonders, allen beë digd door de Commissaris der Koningin, traden op D. Haasbroek, C. (Cor) Schot ten en A.(Bep) Hollenberg. Op 20 mei 1989 volgde Welmoed Hollenberg, eerste vrouwelijke strandvonder in ons land, haar vader op. Burgemeester-strandvon der J.Ritsema sprak vader en dochter op die dag, tijdens de opening van het bad seizoen, toe. Tot op heden bekleedt zij het ambt. Hoewel de burgemeester de jure strandvonder is, waren de hulpstrandvon ders het de facto. Sommige oudere lezers zullen zich Cor Schotten nog herinneren als strandvonder. Hij is per slot van reke ning ruim een halve eeuw in dienst ge weest van de familie Van Reenen en de Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee (BEM). Dit bedrijf bezat opslag mogelijkheden en was (en is) eigenaar van het strand; de strandvonderij was er onlos makelijk mee verbonden, evenals met de familie Van Reenen. Van de na-oorlogse generatie zullen velen zich Bep Hollenberg goed herinne ren. Na Schotten was hij gedurende enke le tientallen jaren het gezicht van de strandvonderij. We herinneren ons hem als menner van Harold, het 'badpaard' voor de platte wagen. Later werden dat een halftruck en een zware tractor, of als schipper van z'n motorzeilvlet. Het ge beurde wel dat er tijdens noordwester storm telefonisch een melding binnen kwam. Dan ging je samen naar 't strand: hij in monteycoat of NATO-jack voorop, jij d'r achteraan: onvergetelijk! Aan hulpvolk waren er velen in al die jaren, vooral sjouwers zoals Cor en Thijs Ravenhorst, Jan Stam, Aris en Engel Gravenmaker, Jan Swart, Cees en Joop Krijgsman en in deze tijd Gerrit Groen en Gerard Meyer. Vaak was een sjouwer tevens aanbrenger en kon aldus aanbreng premie èn sjouwersloon incasseren. Epiloog Werd alles bij de strandvonder aangege ven? Die onderkaak van een mens, die mooie drijver of die enkele balk? Dit arti kel kwam tot stand aan een werktafel gezaagd uit wat mooie battems. Op 9 januari 1989 eindigt het strandvonderij- register voorlopig met de registratie van een partij beukehout, volgnummer 170, 38e blad. Er is nog te gaan tot het 204e blad. Bronnen Regionaal Archief Alkmaar. Oud- en Nieuw archief gemeente Bergen. Diverse stukken betreffende de strandvonderij. Strandvonderijregister en bijbehorend dossier, gemeentehuis Bergen. Het Berger strand vóór 1906, F.D. Zeiler, in: H. Jellema (red.): Bergen aan Zee, badplaats sinds 1906, Schoorl, 1981. Waar de kunst kermt en bloeit; Bergen 1900-1995 Dit boek, geschreven door Kees Komen, geeft een overzicht van allerhande kunst uitingen in de aangegeven periode 1900- 1995. Na een Ten geleide' opent het met een historisch overzicht onder de titel 'Bergen in vogelvlucht'. Begrijpelijk dat juist dit hoofdstuk voor onze historische vereniging met extra aandacht werd gele zen. Dat geeft aanleiding tot enkele op merkingen zoals: - de heerlijkheid kwam niet al in 1285 aan de Van Haemstedes; zie: Hoog en Vrij blz.39 e.v. en: De eerste heren van Bergen in de 'Bergense Kroniek' van mei 1994; - niet in 1425 maar in 1428 verkreeg Bergen de status van hoge heerlijkheid; - de Kerkbuurt was geen buurtschap zoals de overige genoemde buurtschappen van waaruit schepenen zitting hadden in het dorpsbestuur; - er was geen wettelijk voorschrift dat aan het bezit van de heerlijkheid het burge meesterschap was verbonden. Nog een laatste opmerking: in het hoofdstuk 'Kunstenaars op de vlucht' (blz. 17 e.v.) laat Komen vluchtelingen uit de Eerste Wereldoorlog in 1918 het 'Vredes- kerkje' bouwen in Bergen aan Zee. Dat is natuurlijk niet juist; het kerkje is gebouwd in opdracht van mevrouw M.A.D. van Reenen-Völter. De ramen en het houtsnij werk aan de preekstoel zijn ontworpen resp. uitgevoerd door vanwege de oorlog gevluchte c.q. geïnterneerde kunstenaars. Aldus werd door de stichteres de vredes- gedachte in praktische vorm uitgedragen. 'Uiteindelijk gaat dit boek over kunst en kunstenaars' zegt Komen en dat is zeker waar. Op een vlotte manier laat hij ons kennismaken met de vele schilders, dichters, schrijvers, beeldhouwers, musici enz., die ons dorp bevolk(t)en. Zo brengt hij voor de lezer het kunstenaarsdorp Bergen tot leven en verklaart tevens wat hij onder het begrip 'Bergense School' verstaat. Met de opname van bij voor beeld Adriaan van Dis in het boek trekt hij de lijnen vanuit het verleden door tot in deze tijd. Het schrijven over kunst en kunste naars vat hij ruim op, zoals blijkt uit het hoofdstuk over de Amsterdamse School en Park Meerwijk. Daarin besteedt hij onder meer aandacht aan de landschaps architect Leonard A. Springer en het ste debouwkundig plan voor Bergen aan Zee van de hand van H.P. Berlage. Als Bergense architecten komen J.H. Roggeveen en Maarten Min aan bod, waarmee de aansluiting met het heden weer is gemaakt. Ook daardoor is het een prettig leesbaar boek, dat een helder beeld geeft van het reilen en zeilen van kunstenaars in ons dorp en hun invloed op de lokale gemeenschap. Het boek is uitgegeven door VHS Bergen (voorheen Stichting Volkshoge school), 1995, en heeft een kundige grafi sche vormgeving. A.A. Veer 31

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 9