In het bijzonder de ingezetenen van Bergen aan Zee werden er op attent gemaakt dat het strengste verboden is goederen op bet strand aangespoeld te ver nietigen, weg te halen of te ontvreemden' Met het veranderen van de scheeps bouw en de daarbij gebruikte materialen verdwijnen ook de masten en de ra's. We treffen daarvan geen meldingen meer aan na de jaren veertig. Tropisch hardhout spoelde nooit in partijen aan; het was vuren, grenen, beuken, eiken of berken wat we in die tijd aantroffen. Wat eens deklast was is nu in dichte containers gestuwd danwel dat de goede ren in bulk in het ruim vervoerd worden: 't kan verkeren. Geestrijk vocht De droom van iedere jutter is een vat wijn of sterker voor eigen gebruik te bergen Daarover gaan vele verhalen onder het kustvolk. In Bergen aan Zee spoelden geregeld vaten met een dergelijke inhoud aan. Ongetwijfeld een hoogtepunt was het jaar 1917. In oktober spoelden binnen een week vier vaten drank aan: een vat wijn, gemerkt 'Espana', 250 1. inhoud; een vat gedistilleerd gemerkt 'Waterloo Trinidad (British West-Indies) Crop 1916 Gall', 460 1. inhoud, 71%; een dito vat AM 65 Gall 1915', 211 1 van 53,3%, en een ongemerkt dito vat van 250 1, 71 Zo af en toe deed een enkel vat wijn de strandvonder besluiten Gedeputeerde Staten te verzoeken totonverwijlde onderhandschen verkoop, aangezien het vat lek is en het langer bewaren in strijd is met het belang van rechthebbenden' De verkopingen van de in 1917 gestrande en geborgen goederen beliep in totaal circa 3150 waarin inbegrepen ƒ161 voor het vat wijn en 1500 voor de rum. Hiervan moest 1263,87 aan accijnzen en invoerrechten worden afgedragen. Voor de openbare verkopen moet er twee maal worden geadverteerd; dat gebeurde in Het Parool, het Handelsblad, De Duinstreek of anders, al naar gelang de aard van het goed. Hierop komen potentiële kopers, en de openbare ver koop kan van start gaan. Het gebeurde echter ook wel dat er eerst om informatie werd gevraagd of dat men zich beleefd aanbeval. In 1938 schrijft N.V. Van den Heuvel Co's Wijnhandel tc Rotterdam 'Het is bekend, dat enige jaren geleden een schip met ca. 1500 vaten wijn is ver gaan, en indien deze wijn niet van het zeewater te lijden heeft gehad kan hij nog wel goed zijn. Het is een Algierse wijn die uitsluitend geschikt is voor de groothandel Het alcoholpercentage is ongeveer 12 terwijl bij invoer een accijns van 24 cent per liter zal moeten worden betaald Diverse andere firma verzoeken om monsters of willen in het vervolg op de hoogte worden gesteld. Voor deze partij wijn reclameert echter ook de firma De Vos Zoon, assurantiën: de wijn is af komstig uit het wrak van de SS 'Briseis', op 1 oktober 1937 ten noorden van Guernsey gezonken en in Bergen aan Zee aangespoeld. De vier vaten wijn, elk zo'n 600 liter, waarvan wordt aangenomen dat ze van dit schip afkomstig zijn, leverden bij openbare verkoop op 28 februari 1938 samen 240 op. Het voorlopig laatste vat wijn werd in 1952 geborgen. Zoals blijkt kan dus door of namens de rechtmatige eigenaren wor den gereclameerd; het goed of de netto opbrengst wordt hun dan ter hand gesteld. Ook dat is wettelijk geregeld. Andere etenswaar Naast wijn en gedistilleerd zijn er in de loop van de tijd vrij veel partijtjes andere voor de consumptie geschikte of geschikt te maken goederen aangespoeld. Cocos, cacaobonen, kistjes margarine gemerkt 'J.S.Crelos', 'Anker' of 'Duifje/Golden Pheasant', boter, een vaatje cranberries en een vat gedroogde appelen. Voor al deze goederen kan een spoedprocedure wor den aangevraagd om snel tot verkoop over te gaan in verband met bederf: de gedroogde appelen zijn nog juist op de grens om nog voor consumptie te worden verkocht' (Keuringsdienst van Waren, Alkmaar; alle voor consumptie geschikte goederen dienen door deze instantie te worden onderzocht alvorens tot verkoop kan worden overgegaan). Deze Ameri kaanse appelen leveren 1 op. Ook hier is de fiscus er als de kippen bij. Van een aangespoeld vat lever dient nader te worden vermeld, van wel ken dieren deze afkomstig is en of zij in verschen, gezouten, gedroogden of ge- rookten staat zijn ingevoerd. Alleen visch- lever is vrij Technische vetten, chemicaliën en ander spul Een baal hennep, een baal hocdenstroo, vaten olie, stuk talgvet, een kist sigaretten in blik, vaten teerpek, vaten smeerolie en benzine, consistentvet, 'marinekabel', lege drums, het zijn allemaal artikelen die tot in de jaren veertig, vijftig met zekere regelmaat aanspoelden. Al dit materiaal wordt in het openbaar verkocht. Veel levert het niet op en een plaatselijke gara gehouder komt zo nog eens eens aan goedkope smeerolie. In de zomer van 1952 spoelt er veel vet aan. Het was niet helemaal de bedoe ling dat de verificateur van 's Rijks belas tingen deze partij aantrof technisch vet. U dient de soort (beendervet, rund- vet, paardenvet, gemengd vet, plantenvet enz.) nader aan te geven' Deze partij blijkt buiten kennis van de strandvonder verkocht aan een derper en de opbrengst werd verdeeld onder personeel van het strandbad. Juist op tijd wist de strand vonder in te grijpen: 'Hierbij moge ik U verzoeken voor een bespreking ten raad- huize op Vrijdag 22 augustus 1952 des Voor het vervoer van een ca. 1918 aangespoeld vat rum werd gebruik gemaakt van een van de onderstellen die Jacob van Reenen van het leger had gekocht om er, met behulp van paardentractie, jaarlijks de badkoetsjes heen en terug mee te vervoeren tussen het strand en de winterstalling in de Groene Schuur van de Van Reenens aan de Witteweg. De houten wielen waren, om slijtage op de klinkerwegen tegen te gaan, voorzien van ijze ren banden. Links Cor Wokke, rechts Cor Schotten (foto-archief Piet Mooij, Bergen NH). 29

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 7