Wie weet...? Van de boekenplank In nr. 2/1994 werd op bladz. 24 een foto geplaatst van een boerderij met koeien en een boerengezin. In nr. 1/1995 werd aan gekondigd dat de redactie uitsluitsel zou geven over deze foto, die zoals we schre ven, uiteenlopende reacties had opgele verd. Mevrouw J. van Wonderen- Spandaw en de heer W. Henneman waren van mening dat het gaat om de boerderij van Obbo Swaan op de Kerkedijk hoek Westerweg. Maar bij Piet Mooij en de redactie blijven twijfels bestaan over dit antwoord. De foto is genomen van de achterkant van de boerderij en volgens kenner Piet Mooij was deze situatie daar op de Kerke dijk hoek Westerweg niet terug te vinden. Hij wordt in deze mening gesteund door mevrouw R. Swaan, dochter van Obbo Swaan. Ook zij herkent in de bewuste foto niet haar ouderlijk huis. De redactie sluit zich hierbij aan, maar blijft daardoor met de vraag zitten: 'Wie Weet...?' Dus wie het (nog beter) weet mag het zeggen. Het wordt steeds span nender! Vervolgens de foto die in nr. 1/1995 op bladz. 13 werd geplaatst. Daarop kwamen veel reacties binnen, o.a. van mevr. C. de Jonge-van den Berge, Saenehofl9/a, mevr. T. Munk-van de Weert, Komlaan 20 en de heer B. van de Zwaag, Komlaan 19. Deze lezers wisten veel bijzonderheden te vertellen. We noemen de voornaamste. De foto toont villa 'Amazone', Kom laan 15, waarvan de ingang recht tegen over de Hertenlaan lag. Ze was eigendom van Gen.-majoor b.d. W. Vosmaer. Aan het begin van de jaren '30 ging het pand over in handen van mr. A.M. Ledeboer, die er tot de evacuatie in 1943 met zijn gezin heeft gewoond. Na de bevrijding betrok de familie F.L. Driessen de villa. Rond 1970 is ze gesloopt. Sinds 1993 staat op dezelfde plek (nu nr. 19) een nieuwe villa. Tenslotte de nieuwe vraag. Wie weet iets te vertellen over hetgeen op de bij staande foto wordt afgebeeld? Uw ant woord graag aan het redactie-adres: zie voorin het blad. Heerlijk Bergen!?; Bergen, Bergen aan Zee, Bergermeer en binnenduinrand: terugblik en toekomst. Dit boek is te danken aan het 75-jarig bestaan van de Vereniging Berger Scholengemeenschap in 1994. De vereni ging heeft zichzelf én de Bergenaren met deze uitgave een herinnering van blijven de waarde gecreëerd. Het eerste deel 'Terugblik' behandelt allereerst de ontstaansgeschiedenis van ons dorp en het 'Zeegat' van Bergen. Daarna volgt een beknopte historische geografie, met aandacht voor het wat jon gere verleden. Vervolgens de geschiede nis van de bedijking van de Bergermeer, met daarin een verklaring van allerlei veldnamen uit deze polder. Jammer dat de kaarten van de onbedijkte en bedijkte Berger-meer zijn verwisseld. Tenslotte volgt nog een bijdrage over Bergen aan Zee, haar stichters en inwoners. In het tweede deel 'Toekomst' worden o.m. het natuurbehoud besproken, het waterbeheer en de waterkering, alsmede de drinkwaterwinning en recreatie in het Berger duin- en bosgebied. Tenslotte de geologie en de gaswinning in de conces sie Bergen. Jammer genoeg is de literatuuropgave achterin het boek niet zo praktisch inge richt. Omdat bij de tekst niet direkt daar naar wordt verwezen, blijft onduidelijk in welk verband de literatuur is gebruikt. Ook de systematiek is niet altijd juist toegepast. De fameuze kaart van Blaeu wordt geda teerd op ca.1660, terwijl bij de teksten sprake is van: 17e eeuw (blz.35), midden 17e eeuw (blz.37), 1641 (blz.49) en ong. 1650 (blz.63). Dat schept voor de lezer ver warring; persoonlijk houd ik het op ca. 1650. De maker van de kaart van de onbe dijkte Berger- en Egmondermeer heet hier Louris Pietersz? (met een vraagteken), ter wijl blz.54 hem vermeldt als Lourens Pietersz zonder vraagteken. Het is natuur lijk geen vraag dat het hier om één en dezelfde gaat. Onvolkomenheden die onge twijfeld door werkdruk over het hoofd zijn gezien. Tenslotte zijn de topografische kaarten uit 1897 en 1990 op het voor- resp. achterschutblad veelzeggend. Het vergelijk geeft een wereld van verschil! Heerlijk Bergen!? vind ik een heerlijk boek dat ik met veel plezier heb gelezen. Voor de redactie van het boek tekenen Jan Nobbe en Tom Borst. Uitgave: Berger Scholengemeenschap, Bergen, 1995. A.A. Veer 47

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 25