Grenspalen tussen Bergen en Schoorl Op zoek naar de grenspalen Bij de voorbereiding van dit artikel over grenspalen kwam ook een kaart uit 1926 ter tafel, getiteld 'Wandelkaart van Schoorl en de Rijks-Schoorlsche Duinen', waarop met Romeinse cijfers de locatie wordt aangegeven van 16 'limietpalen' op de grens van Schoorl met Bergen. Het meest zuidelijke deel van deze kaart wordt hieronder gereproduceerd. De kaart wekte de nieuwsgierigheid van ons lid Henk Min, o.a. bekend om zijn voorliefde voor topografie en alles wat daarmee samenhangt. Hij wilde wel eens 'in het veld' zien wat er zo allemaal nog te vinden was van de grensscheidingspalen op die wandelkaart uit 1926 en van de Namense palen uit 1770. Te zamen met zoon Ide is hij op 10 augustus 1994 van oost naar west door het duingebied getrokken. Hieronder volgt in het kort het resultaat van hun speur werk, waarbij allereerst de bevinding moet worden aangetekend dat de 16 limietpalen van beton zijn met ingekerfde Romeinse cijfers waaronder soms de letter B. - paal I, niet gevonden. - paal II, in de omgeving waar deze paal had moeten staan, wel een paal gevonden op een hoekscheiding van 'De Zandhoeve' maar zonder inscriptie; paal II werd ge vonden op de plek waar paal IV had moe ten staan. Deze paal II is voorzien van inscriptie Romeinse II en werd waarschijn lijk naar een verkeerde lokatie verplaatst. - paal III, niet gevonden. - paal IV, niet gevonden. Op deze lokatie staat paal II, langs de weg naar het Provinciaal Waterleidingsbedrijf, recht tegenover het begin van de Uilenvangers- weg. - paal V, gevonden op de goede lokatie, onder een eikeboom; inscriptie: Romeinse V. - paal VI, gevonden boven op een duin langs het hek, op de juiste lokatie en met inscriptie Romeinse VI. - paal VII, gevonden langs het daar lopen de paardenpad in de Staatsbossen; paal staat in een bosje, op de goede lokatie en voorzien van Romeinse inscriptie VII (zie bijstaande foto 4). - paal VIII, niet gevonden. - paal IX, niet gevonden. - Tussen paal IX en X staat een Namense grenspaal, met wel een wapenschild aan beide zijden, maar geen wapens erop. - paal X, niet gevonden. - paal XI, niet gevonden. - paal XII, gevonden op de goede lokatie, voorzien van inscriptie Romeinse XII. - paal XIII ligt in tweeën gebroken op het duin, wel in de buurt waar hij had moeten staan: reparatie is op zijn plaats. Eén stuk is voorzien van inscriptie Romeinse XIII. - paal XIV, gevonden op juiste lokatie, voorzien van inscriptie Romeinse XIV. - paal XV, gevonden iets ten oosten van fietspad Schoorl/Bergen aan Zee op de grensscheiding en de goede lokatie; voor zien van inscriptie Romeinse XV. - paal XVI, gevonden op een duintop en op goede lokatie; voorzien van inscriptie Romeinse XVI. Vanaf paal XV richting kust werden nog drie trottoirbanden gevonden, rechtop staand in het zand en voorzien van wit Foto 4. Betonnen limietpaal VI (foto Henk Min). geschilderde koppen (alternatieve grens palen blijkbaar). Voorbij paal XVI een Namense grens paal, met wapenschilden, doch zonder ingebeitelde wapens. Deze grenspaal staat ca. 12 m noordwaarts van de huidige grensscheiding. Iets oostelijker staat een houten paal met 22 erop geschilderd, en 16 m westelijker een dikgeteerde spoor rails, rechtop in het duin, eveneens noordelijker dan de grensscheiding. Zuidelijke strook van een wandelkaart uit 1926, getekend door K.P. Zuurbier, met de plaatsaanduiding van 16 'limietpalen'. Het valt op dat de grens bijna pal westwaarts loopt. Dat is echter al op de kaart van Blaeu te zien. Rond de 16e eeuw was een aldus in de jonge duinen lopende grens alom gebruikelijk (F.D. Zeiler in 'Hoog en Vrij', blz. 87). Thans is deze rechte scheidingslijn zoals bekend niet alleen de grens tussen de gemeenten Bergen en Schoorl maar ook tussen het Noordhollands Duinreservaat beheerd door de nv pwn ten zuiden en de Boswachterij Schoorl van Staatsbosbeheer ten noorden. Op de kaart zien we ook de veelzeggende benamingen: Grensvlakte, Grensblink, Grensstuk en Scheiblink. 46

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 24