Foto 3. Namense grenspaal aan de weg Bergen/Schoorl. Omdat de ingehakte wapens hier en daar verweerd zijn, worden ze in de vorm van tekeningen weergegeven. Links: het wapen van Nassau met als hartschild het wapen van Bergen. Rechts: het wapen van Dirk van Foreest, ambachtsheer van SchoorI en Camp (foto Henk Jellema). Provinciale monumenten Bovengenoemde palen zijn in 1988 bij het vaststellen van de Provinciale Monumen tenlijst over Schoorl door schrijver dezes aan de provincie doorgegeven. De onder 1 t/m 3 genoemde zijn daarna op deze lijst geplaatst. De motivatie van de pro vincie luidt: 'De grenspalen zijn van cul tuur-historische betekenis als elementen uit de geschiedenis van het openbaar bestuur in Noord-Holland, in casu van de markering van de gemeentelijke territoria. Tot het monument behoort al hetgeen door bestemming of anderzins rechtens onroerend is'. dingsweg stond. De paal heeft in de laat ste wereldoorlog erg te lijden gehad van de beschietingen aldaar. 2. In het verlengde van de Schoorlse Julianalaan, een paar honderd nieter rich ting Bergen, staat in het duin een Namense grenspaal (zie foto 2). Ook daarvan zijn de wapenschilden onbewerkt gebleven, vermoedelijk een vorm van geldbesparing in verband met de weinig toegankelijke situering. 3. Aan de Duinweg nabij 'De Zand- hoeve' bevindt zich de derde Namense grenspaal (zie foto J). Aan de Bergense kant is het wapenschild te zien van Willem Lodewijk van Nassau-Bergen (1727-1792), heer der vrije heerlijkheid Bergen. Het stelt het gevierendeelde wapen van Nassau voor, met als hart schild het wapen van Bergen. Aan de Schoorlse kant is het wapen afgebeeld van jonkheer mr. Dirk van Foreest (1729- 1782), ambachtsheer van Schoorl en Camp, voorstellende een schild beladen met een uitgetande dwarsbalk. 4. Aan het einde van de Bergense Schapenlaan, waar deze doorloopt in de Schoorlse Westgrasdijk en Teugelaan, bevindt zich rechts van de weg, ter hoog te van de Banscheidingsloot, een beton nen grenspaaltje, waarop slechts de aan duiding Schoorl/Bergen is ingebeiteld. Foto 2. Hardstenen paal in het duinbos ten zuiden van de Schoorlse Julianalaan. Bronnen Archieven van het dorpsbestuur Schoorl, 1507-1813, inv. nr. 25, Regionaal Archief Alkmaar. Bergen dorp vol Monumenten, Frits- David Zeiler, Amsterdam, 1975, blz. 168 en 169. Grenspalen in Hollands Noorderkwar tier, mr. Belonje, in: De Speelwagen, 6e jaargang, 1951, blz. 266-276 en 305-312. Grenspalen in Nederland, T. Brouwer, Zutphen, 1978, blz. 42 en 43. Grenspalen langs onze gemeentegrenzen, Wil Janssen, in: Scoronlo, 5e jaargang nr. 9, augustus 1993, blz. 6-9. De heerlijkheid Bergen in woord en beeld, M. van Reenen-Völter, Alkmaar [1903], blz. 95. Inventaris van de archieven van de fami lies Van Foreest, Van Egmond van de Nijenburg, enz., mr.J.H. Rombach, Alkmaar, Regionaal Archief Alkmaar, 1992. Provinciale Monumenten Noord-Holland, Concept-register Schoorl, Provinciaal Bestuur van Noord-Holland, maart 1988, blz. 20 en 21. Schoorl in Architectuur, L.F.M. Landzaat, W.S. Janssen, Schoorl, 1984, blz. 164 en 165. 45

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 23