Kermis te Bergen. Een onbekende kaart van de Bergermeer uit 1671 Van de boekenplank Bergens Nieuws 100 jaar geleden P. HILBRAND. Lombaerts huijs (en ook geschreven als 'De Noest'), werd grotendeels als Bergens erkend. Ter oriëntatie nam de landmeter op zijn getekend verslag ook nog een 'bos' in de Egmondermeer op, 't Huijgenbosch genaamd. Hier lag nog aan het begin van de twintigste eeuw een flink boerenbedrijf met de enigszins verbasterde naam 'Huig en Bosch' (strikt genomen was dit niet het voormalige eilandje; dat lag iets zuidelij ker). De vogelkooi in de zuidwestelijke Bergermeer werd in 1671 volledig tot Bergen gerekend; de uitoefening van het kooirecht zal trouwens al genoeg voeten in de aarde hebben gehad binnen één rechtsgebied. Zoals gezegd: ook Heijmenbergh's zorgvuldige opmeting en kartering heb ben voor de Alkmaarse aanspraken niet het gewenste resultaat gehad. De kaart is vervolgens los van zijn historische context geraakt en heeft lange tijd een verborgen bestaan geleid. Dit artikeltje wil hem zijn plaats teruggeven naast het pronkstuk van Anthonisz. uit 1568, de hierop geïnspi reerde 'Bergermeers-caerte' van 1629 en het onvolprezen werkstuk van Dou en Blaeu van omstreeks 1660. Mede door zijn precisie en zijn rijkdom aan details is deze onbekende kaart de moeite van het bestu deren meer dan waard. Bronnen, literatuur, voetnoten Regionaal Archief Alkmaar, kaartverza meling ongen.: Kaart van een deel van de Bergermeer door J. Heijmenbergh, 1671. RAA, Stadsarchief Alkmaar 1254-1815, inv.nr. 2179: Stukken betreffende de pro cedure tussen de stad Alkmaar en de heer van Bergen inzake de jurisdictie in de Bergermeer, 1686-1696; met retroacta, 1592-1603. Perfect gemeten. Landmeters in Hollands Noorderkwartier ca. 1550-1700, C. Streef kerk e.a. (red.), Z.pl. 1994. De Viaan: 'een Sijpschen molen anno 1579 op den Bergermeer opgericht', F.D. Zeiler, Alkmaar 1976. 1. Royende: grens aangevend. 2. In de Bergermeer waren vier 'notwe- gen'. 3. Verpondboek: register van belasting op gronden en huizen. 4. Lommerd: oorspr. Lombardiër, bank van lening, pandjeshuis. Remembrance and Friendship Bergen NH 1939-1945. We kondigen hier alvast een boek aan, dat nog moet worden uitgegeven en waaraan onze plaatsgenoot, J.J. Kroon, de laatste hand heeft gelegd. Zoals bekend zet deze stichting zich al jarenlang in voor het levend houden van de herinnering aan hen die zich voor de bevrijding van Nederland hebben ingezet. O.a. organi seert de stichting bijeenkomsten en reü nies en draagt bij aan herdenkingsmani festaties ten behoeve van onze bevrijders. Nu, vijftig jaar na dato, wil de stichting haar aktiviteiten boekstaven. Na een voorwoord van o.a. Z.K.H Prins Bernhard, zal het boek in verhalen, brieven, foto's, archiefdocumenten enz. de geschiedenis van Remembrance and Friendship vastleggen. Het boek zal in november a.s. verschijnen; de kostprijs bedraagt 27,50. Belangstellenden kun nen voor dit boek intekenen bij de kanto ren van de VVV, De Duinstreek en op de adressen Eikenlaan 12 en Ruïnelaan 20. A.A. Veer Berichten voor u opgezocht in de Alkmaarsche Courant van 1895, juli t/m december Dit tweede halfjaar van 1895 kenmerkt zich door gebrek aan nieuwsberichten over Bergen. Welgeteld twee keer een bericht met een betrekkelijk geringe nieuwswaarde in de krant. Dat houdt dus niet over, ondanks de kermisadvertentie. Ongetwijfeld was er in Bergen meer van doen dan deze schaarse berichten sugge reren. Misschien had de plaatselijke nieuwscorrespondent het te druk met andere besognes. 25 augustus De heer J. de Boer heeft met gunstig gevolg het examen voor de hoofd-acte afgelegd. 18 september Door de vereniging 'Schoolbond' alhier was het besluit genomen om aan de kin deren der drie hoogste klassen der open bare school die geen enkele maal hadden verzuimd, twee planten ter op-kweking te geven. Zo werden aan 85 kinderen plan ten meegegeven, die afgelopen zondag in de kolfbaan van de heer Veenhuijsen waren tentoongesteld. Liefhebbers van een mooie plant kon den hier een koop doen; ook met de tom- Café „de Hoop", 25 26 en 2? AUGUSTUS 1895 MUZIEK en DANS. Aanbevelend bola kon voor een gering bedrag een fraaie plant worden gewonnen. De gehele dag werd de tentoonstelling druk bezocht en 's avonds vulde zich de gehele kolf baan opnieuw met belangstellenden om getuige te zijn van de prijsuitreiking voor de fraaist opgekweekte planten. Na opening door de voorzitter van 'Schoolbond', de heer J. Francken werden de prijzen uitgereikt. Ie Prijzen werden toegekend aan: C. Becldman, M. Nanne, T. Liefhebber, A.W. van Hoorn, G. Zwakman Kd. en C. Bijwaard. 2e Prijzen waren er voor: C. Bijwaard, G. Zwakman Pd., A. Beeldman, P. Baltus, J. Briefjes en M. Leijen. 3e Prijzen voor J.H. Meijer Cz., M. Plomper, M. Nanne, S. Roobeek, J. Roosloot en M. Plomper. Na dit gedeelte werden enkele num mers gezongen door het mannen- en meisjeskoor o.l.v. de heer P. van Hoorn. Het is te hopen dat 'Schoolbond' in deze richting voorwaarts streve. De opvoeden de strekking dezer Vereniging zal er te ruimer door worden. (ingekort) A.A. Veer 42

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 20