Consternatie en sentimentaliteit Het besluit uit januari 1953 dat 'Bello' in de zomer van 1955 zijn laatste rit moest maken, heeft onnoemelijk veel reacties losgemaakt. En niet alleen in Bergen en omgeving. Aandoenlijk was een brief van 8 oktober 1954 van de 'Haagse Ooievaartjes' gericht aan de HoogEdelAchtbare Heer Burgemeester der Gemeente Bergen NH, waarin de 'door Badio en Grammafoon bekende klepperclub' een liedje aanbood ter nagedachtenis aan 'Bello'. Het liedje werd door kinderen van 6 tot 13 jaar gezongen en geklepperd 'in het rythme van het denderend treintje, dat helaas op stal is gezet'. Enkele regels: De locomotief trekt al puffend, de last door het blinkende duin. De bel blijft altijd maar bellen, het treintje wordt juichend begroet. Uit alle ramen hangen de kinderen met vrolijk vertier. Want straks aan de zee en stranden herademt het jeugdig gemoed. Ook de kranten uit onze regio wisten raad met het slechte nieuws. Enkele koppen: Houding van oppositie in de Bergerraad fel bekritiseerd "DIT IS LOSBANDIGHEID EN ANARCHIE" Wildste geruchten gingen aan Bello's laatste reis vooraf "ZE LATEN DE TRAM UIT DE RAILS LOPEN" En op 1 september 1955 schreef de Alkmaarsche Courant o.a.: Het besluit tot opheffing heeft de laatste weken de oude stoomtram getrokken in de aandacht van het gehele Nederlandse volk en sentimenten te voorschijn gebracht, die voortsproten uit gevoelens van sympathie voor een vervoermiddel, dat honderd duizenden vacantiegangers in de loop van een halve eeuw door één der mooiste streken van Nederland heeft gedragen. en over de laatste reis: De passagiers puilden uit de ramen van de aftandse rijtuigjes, zó groot was de belangstelling voor Bello's laatste rit. Politiemannen hielden op de daken een oog in het zeil. Uit de 'Duinstreek' van 31 augustus 1955: Overal in Bergen kon men gis teren, op de afscheidsdag van Bello, de volgende rouwadver tentie zien aangeplakt: Heden is op de leeftijd van 50 jaar en 42 dagen van ons heengegaan onze trouwe vriend BELLO stoomtram van Alkmaar naar Bergen en Bergen aan Zee. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven. De treurende badgasten en Bergenaren. Bergen, N.H., 31 Augustus 1955. Bergenaren en badgasten, die iets willen bijdragen in de kos ten van plaatsing in enkele dag bladen van nevenstaande over lijdensadvertentie, kunnen hier voor terecht bij de Kiosk-houder. Hei begrafenis-comité. Zeer fraai is het rijm dat de redactie van de 'Bergense Kroniek' in het Regionaal Archief Alkmaar aantrof en dat met eer biedige verontschuldiging was opgedra gen aan Maria Lécina en Dieuwertje Diekema en hun respectievelijke vaders J.W.F. Werumeus Buning en Kees Stip: De steenkool is zwart in Kerkrade en de nacht in Heiligerlee, maar zwarter nog dan de nacht en kolen is ons trammetje naar zee. Ik ging naar Londen met de nachtboot en naar Bagdad vaak per k.l.m., maar liever nog wil ik naar Oostdorp reizen in onze zo geliefde tram. Ik voer per stoomschip naar Gibraltar per vliegtuig vloog ik naar Milaan, maar liever wil ik toch met Bello opnieuw weer naar de Sparrenlaan gaan. In Huizen suizen de lichtgasbuizen en de waterleiding in Woudrichem, maar nimmer kan een buis zo suizen als mijn hoofd, na een rit met onze tram. Een wolkbreuk in Siddeburen of een overstroming in Yemen, is minder natdan bij wat regen de wagons in onze trouwe tram. Wie heeft afgerekend met het leven en lacht om de dood en om zijn stem, die heeft geen reden om te lachen om de n.s. en om de tram. En toch; een stewardes heeft me verzorgd ach, hoe 'k door haar vertroeteld werd, maar liever nog blijf ik me scharen onder de hoede van Ome Gert. Ik zag de schepen aan de kade en de koeien zag ik in Koedijk, en Bello in jouw vette kussens voelde ik me als Faroek zo rijk. Mocht er echter ooit iets overschieten in de kas van de n.s., Directeuren in mijn goedheid geef ik U gratis deze les: Onze goeie tram vernieuwen is voor U niet louter scha. Sterker nog durf ik U voorspellen: 't Brengt zeker centen in Uw la". BELLO 36

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 14