Janny Schutte, een leven lang muziek... pionnen versierd. Ik trok er met man en kinderen heen, de hele familie op z'n zon dags aangekleed. Dan was er het bloemencorso, ook altijd mooi weer... en een feest waar het hele dorp - met name alle verenigingen - aan meededen. Ik was bij de koorvereni ging en we tuigden met elkaar een wagen op in de garage van de fam. Kerkmeer in Huize Melatti aan het Hertenkamp. Het was gigantisch veel werk. We hebben nog eens een wagen met 5000 papieren rozen opgetuigd bij de fam. Akerboom aan de Buerweg. De versierders van de wagens begeleidden die ook; soms werd een wagen door een paard getrokken, maar soms door mensen die vóór of onder de wagen liepen. De tocht ging door het hele dorp en van heinde en ver kwamen men sen kijken. Ik kom - zoals ik al vertelde - uit een muzikaal gezin, speelde piano en zong, en toen ik naar Bergen kwam werd ik lid van het 'Motet en Madrigaal Vrouwen koor' o.l.v. Cornelis Jonker. We oefenden één middag per week bij Van Campen- hout - nu 't Wapen van Bergen het wapen staat overigens in spiegelbeeld op de gevelj. Ik rolde eigenlijk meteen in het bestuur en werd secretaris. Het Madrigaal koor is in 1954 opgeheven. Toen werd ik lid van de 'Koorvereniging Bergen'. Daar werd ik ook al gauw in het bestuur ge vraagd. Met de Koorvereniging deden we mee aan concoursen, we reisden bijvoorbeeld naar Rotterdam en Haarlem en wonnen veel prijzen. In die dagen maakten we nog gebruik van de muziektent bij de Ronde Kom, hoek Eeuwigelaan/Komlaan. Het verhaal gaat dat tijdens de pauze van een uitvoering de bassen en tenoren een wandelingetje maakten, ze liepen over het houten bruggetje dat daar stond en zak ten er met z'n allen doorheen - grote hila riteit! Behalve dat ik in het bestuur van de Koorvereniging zat kwam ik in 1963 in het bestuur van de VVV, waar ik zo'n beetje alle functies heb bekleed. Ook heb ik ruim 40 jaar de ritmische gymnastiek vereniging en later de huisvrouwengym nastiekclub op de piano begeleid. In 1955, toen begonnen werd met de restauratie van de Ruïnekerk (architect Rooyaards, begaafd maar lastig; aanne mer Jan Kroon), kwam ik in de Kerke- raad. We organiseerden van alles om geld bij elkaar te krijgen voor de restauratie. Tijdens de jaarlijkse verlichtingsavond verkochten we loten, trekking dezelfde avond, men hoorde meteen of er iets gewonnen was. Dat was een groot succes. Ook hebben we bij bakker Zweep eens 5000 oliebollen gebakken, die we dan op straat uitventten. In 1961 was de restauratie van de Ruïnekerk gereed en zijn we samen met de vader van Ds. Bekius begonnen de kerk open te stellen voor het publiek. We zochten in papieren en archieven wetens waardigheden en maakten een stencil. Samen met mevrouw Maartje Inia geef ik rondleidingen in de kerk en wij doen dat nog steeds met veel plezier". Even rechtzetten In de 'Bergense Kroniek' van mei jl. be lichtte Sjoerdjan Schaper in een uitge breid artikel de aanleg van het Oude Hof. Daarbij plaatste de redactie o.a. een kopie van de handgeschreven aantekening uit het 'memorij boeck' (oud archief Bergen, inv. nr. 4) over de aanplant van de eerste boom op 14 oktober 1643. In de rubriek Toen Nu op blz. 21 van hetzelfde mei nummer werd een foto van de 'dikke boom' opgenomen, met verwijzing naar genoemde aantekening van de eerste aan plant. Voor Sjoerdjan was dit aanleiding ons te schrijven; aan zijn brief ontlenen wij het navolgende: "De aantekening uit het 'memorij boeck' is van groot belang, omdat het de enige vermelding is van het begin van de aanleg van het Hof. Wat is het daarom jammer dat uw bijschrift de lezers op een verkeerd spoor zet! Uit de tekst van deze aantekening blijkt dat de eerste boom 'aende suijerste regel van de nieuwe doot- wech' stond. Deze nieuwe doodweg was een deel van de tegenwoordige Eeuwige- laan-Hoflaan. De oude (Westdorper) dood weg liep over het terrein waarop het Hof zou worden aangelegd, en werd daarom opgeruimd. In plaats daarvan zou, met de tegenwoordige Mosselenbuurt, de brede oost/west-as van het Hof, nu het begin van de Eeuwigelaan, gaan dienen als lijk- weg van de buurtschap Westdorp. Met de 'suijerste regel' werd de meest zuidelijke van de tien rijen bomen aan deze nieuwe doodweg bedoeld. Daarbij betrof het 'de vierden [boom] van't westen in', de vier de boom dus aan de zuidzijde van de Eeuwigelaan, gerekend vanaf de westzijde van het Hof. De westzijde van het Hof wordt gevormd door de tegenwoordige Mosselenbuurt-Jan Willemlaan, voorheen Westerlaan geheten. Ten overvloede vermeldt het 'memorij boeck' dat de eerste boom 'opte noort- westen'dat wil zeggen op het noord-wes ten van de plantage stond. Deze plantage was het geheel met bomen beplante, vier kante deel van het Hof ten zuiden van de Eeuwigelaan, te onderscheiden van de vier onbegroeide, rechthoekige wildbanen ten noorden daarvan. Met het 'noordwes ten' werd dus de hoek Mosselenbuurt- Eeuwigelaan aangeduid. Daar, aan de noordhelling van de 350 jaar oude zand- wal, die er op miraculeuze wijze tot op de huidige dag is blijven liggen, ter hoogte van de westflank van de Katteberg, moet deze gedenkwaardige boom, die helaas allang ooit eens is omgehakt, gestaan hebben. Met de oude bomen is ook het dubbele-quinconcepatroon van de oor spronkelijke laanbeplanting verdwenen [quinconce bomen die in groepen van vijf bijeen zijn geplant. Red.]. Het is natuurlijk heel goed mogelijk dat ook de oude 'dikke boom' die voorheen bij de kerkruïne stond, geplant is rond de tijd van de aanleg van het Hof. Maar de 'eer ste boom' was het niet. Ook het kadertje 'jaartallen' op blz.5 behoeft correctie: - Van Zurck werd niet in Antwerpen maar in Amsterdam geboren. - De 'voorbereidingen' in 1642 (en 1643) betroffen voorlopig alleen de tuinaanleg; met het herenhuis werd waarschijnlijk pas aan het einde van de jaren 1650 begon nen, toen de opgroeiende bomen al enige beschutting boden tegen het woeden der elementen." Tot zover de brief van Sjoerdjan; wij sluiten ons graag aan bij zoveel deskun digheid. De redactie 33

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 11