Bergenaren vertellen over vroeger Wie kent haar niet, 'mevrouw Schutte van de Ruïnekerk', voor bekenden Janny Schutte. 86 jaar en nog altijd actief. Ze werd in Den Helder geboren als dochter van G.J. Dunk en J.H. Abbenes en woont nu zo'n 62 jaar in Bergen. Een vrouw die vele gaven heeft, waaronder die van het vertellen. Niet alleen over de bijzonderhe den van onze mooie Ruïnekerk, maar ook over de kleine dingen van het leven vroe ger in Bergen. Alle reden voor de redactie om haar eens in de 'Bergense Kroniek' aan het woord te laten. Mevrouw J.P. Schutte-Dunk ver telde over haar leven in Bergen. Louise Grimmelt schreef het op "Ik ben geboren en getogen in Den Helder en was enig kind. Mijn vader was van beroep gymnastiek- en sportleraar. Mijn beide ouders waren zeer sociaal bewogen én muzikaal! Ik kreeg pianoles toen ik 11 jaar oud was en vond dat meteen leuk. In Alkmaar heb ik de oplei ding verpleegkundige gevolgd in het Centraal Ziekenhuis. Ik begon de opleiding als 17-jarige, eigenlijk was dat een jaar te jong, maar omdat ik een EHBO-diploma bezat en er dringend behoefte was aan veipleegsters werd ik toch aangenomen. We droegen witte gesteven schorten, en o wee als die niet kraakhelder waren. We werden meteen gesommeerd een schoon schort te halen! Ik leerde daar mijn man kennen, Gerrit-Jan Schutte, hij lag als patiënt in het ziekenhuis. Hij was jachtopziener bij het PWN in Bergen en kwam uit Orvelte (Dr.) waar zijn vader ook jachtopziener was. De zuster van mijn man, Hendrika, was getrouwd met W. Akerboom, en woonde in het kleine witte huisje, Buer- weg 15. Ze hadden daar een olie- en ben zinestation en een kippenbedrijf. We trouwden in 1933 en gingen op huwelijksreis naar Drente op de motor - een Ariel. We betrokken een dienstwoning van het PWN in de duinen aan de Zwarte- weg. Er stonden vier huizen, bewoond door vier gezinnen, allemaal werknemers bij het PWN. We woonden er heerlijk, midden in de natuur, 19 jaar lang, tot het overlijden van mijn man in 1952. We moesten de dienstwoning verlaten en kwamen terecht op de eerste etage van een huis op de Berkenlaan. Deze huizen zijn direct na de Eerste Wereldoorlog gebouwd voor dubbele bewoning. Ik moest ontzettend wennen na het heerlijke wonen in de duinen. Pensioenen waren toen nog niet zo goed geregeld: ik werd particulier verpleegster. Ik had de zorg voor mijn drie kinderen! Mijn kinderen zijn geboren toen we daar dus zo heerlijk in de duinen woon den. Wim, de oudste in 1934, mijn dochter Anneke in 1936 en de jongste, weer een zoon, Gert, in 1945. Mijn beide zoons zijn overleden, mijn dochter woont in Canada. We woonden een eindje van het dorp en we fietsten veel. De kinderen zaten op de Bosschool - die was het dichtst bij - en ik deed boodschappen in de Stationsstraat. Op de hoek Stationsstraat/Prinsesselaan, waar nu een bloemenwinkel is, was in die dagen de fiets- en reparatiewinkel van Plomp, daarnaast de bloemenwinkel van Roozendaal, daarnaast de kruidenier Cor Jongens, dan de stoffenwinkel van Bakker en dan, waar bakker Baltus nu een win kel heeft, was de bakkerij van H.G.A. Bakker. Wij noemden hem H.G.A., want in de Dorpsstraat op nr. 118 was nog een bakker Bakker! We liepen vaak naar het strand, met de bolderkar voor de kinderen. Ik was doodsbang dat ze te ver in zee gingen; ze hebben dan ook zwemmen geleerd in zwembad Pesie, in de oorlogsjaren toen we niet meer naar het strand mochten. Dat waren echte dagjes uit, spullen mee voor de hele dag! Bergen was in de jaren van vóór de oorlog een mooi en rustig dorp, er waren praktisch geen auto's. De grote trekpleis ter was Bello. We gingen met Bello naar Alkmaar en Bergen aan Zee. Als je een witte jurk aan had was die in Bergen aan Zee zwart van het roet! Als er veel men sen in Bello zaten moest iedereen aan de voet van het Vlagduin uitstappen, en als Bello hijgend en puffend op het hoge duin aan kwam sprong iedereen er weer in. De zomerfeesten waren voor ons echt feest!! Eerst de verlichtingsavond, een attractie voor de toeristen, maar wij geno ten er zelf ook van en waren trots op dit festijn. Het hele dorp was met oranje lam Ook op 2 augustus 1950 nam de Koorvereniging Bergen met een wagen aan het bloe mencorso deel. Het thema was: 'ik heb 't Hef, mijn dorpje klein'. Deze aanhef van 'Het lied je van de Bergenaar' stond afgebeeld tussen de eerste, in bloemen gezette muziekmaten. De foto werd genomen op de hoek Van Reenenpark/Kastanjelaan bij 'Pension 't Hoekje' (foto-archief Piet Mooij, Bergen NH). 32

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 10