De Pier Panderstraat in Bergen aan Zee, een van de straten die op last van de Duitsers in oktober 1943 geheel werden gesloopt. De strijd wordt harder Een voor vele gezinnen ingrijpende maatregel was de invoering van de verplichte arbeidsinzet - pijler van de Duitse oorlogsindustrie - in april 1943. De eerste oproepen voor mannen van de jaargangen 1921-1924 zich te melden voor de 'Arbeitseinsatz' verschenen in de zomer van 1943. In de loop van 1944 kreeg de arbeidsinzet een steeds grimmi ger karakter. Het hoogtepunt werd bereikt op het eind van 1944 toen raz zia's Duitsland moesten helpen aan arbeidskrachten (die in Bergen greep plaats op 18 december 1944). Het voorjaar van 1943 luidde een nieuwe fase in. Langzaam haalden de Duitsers de touwtjes strakker aan na de deportatie van de Joodse inwoners, de evacuatie van een deel van de Bergense bevolking en de vordering van radiotoe stellen (op 13 mei 1943). Zelfs de ver trouwde Alkmaarsche Courant ver dween uit het zicht. Per mei 1943 ont vingen de abonnees van de Alkmaarsche Courant een gelijkgeschakelde krant onder de naam Dagblad voor Noord- Holland, editie Alkmaar. Onder deze omstandigheden kon een toeneming van het verzet niet uitblijven. Verzet In november 1942 was de Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers (LO) ontstaan. De LO wilde een coördinerende taak vervullen in het verlenen van onderdak aan Joden en andere onderduikers. In april 1943 verrees de Raad van Verzet (RW). In augustus 1943 volgde de oprichting van de Landelijke Knokploeg (LKP) ter ondersteuning van de activiteiten van de LO. Het thans georganiseerde verzet én de verharde opstelling van de Duitse bezetter, zorgden voor een aanzienlijk grimmiger oorlogsbeeld. Het zou evenwel even duren eer ook op lokaal niveau vaste contacten werden onderhouden met het LO-district Alkmaar en samenwerking tot stand kwam met de sabotage- en overvalploe- gen van de KP-Alkmaar en de RW- Alkmaar. Mevrouw Tengbergen, de vrouw van het hoofd van de Luchtbeschermingsdienst, zou in deze zaken een centrale rol in spelen. Vooralsnog bestond het verzetswerk (en speciaal het onderduikerswerk) in Bergen uit een netwerk van contactper sonen zonder dat de naam van een orga nisatie de boventoon voerde. Een aantal mensen was doorlopend op zoek naar betrouwbare onderduikadressen. De onderduikers werden voorzien van deugdelijke papieren en op de adressen ondergebracht. De LO'ers in de grotere plaatsen verschaften de plaatselijke medewerkers naast valse persoonsbewij zen de nodige distributiebonnen en geld. Verder steunde het onderduikerswerk zwaar op een leger naamloze boeren en anonieme burgers. Onderduikers Onderduikers kon men in catego rieën scheiden: De vervolgde Joodse landgenoten, de ondergedoken verzets mensen (veel verzetsmensen doken onder om hun verzetswerk voort te kunnen zetten), de personen die zich wilden onttrekken aan tewerkstelling in Duitsland en - na de proclamatie van de Spoorwegstaking van september 1944 - de spoorwegstakers. Hel verbergen van Joodse onderduikers was de meest risi covolle onderneming. Bij ontdekking zouden de ondergedoken Joden recht streeks naar het concentratiekamp Mauthausen gestuurd worden; zij die Joden ondergedoken hielden zouden eveneens naar Duitse kampen worden afgevoerd. Bergen herbergde talrijke Joodse onderduikers zoals de hieronder beschreven, bekende gevallen laten zien. - Cor Sijpheer en zijn vrouw Hcnny Breedewoud kregen hun eerste Joodse onderduikster, Hanny, door bemidde ling van dokter Jan Blok. Aanvankelijk zat zij in de Bergcrmecr ondergedoken. Later kwamen ook de moeder en de tante van Hanny naar hun huis aan de Notweg nummer 11. De heer Sijpheer fungeerde als contactpersoon om onder duikadressen te voorzien van bonkaar ten, geld en levensmiddelen. Als incas seerder bij het Gemeentelijk Energie Bedrijf beschikte hij over een Ausweis en kon hij zich bij nacht en ontij vrij op straat begeven. - De familie F.G. Vrasdonk in de Karei de Grootelaan hield op hun zolderka mer de Joodse familie Waterman verbor gen. Een opmerkelijk gegeven was dat de heer Vrasdonk in Bergen zo'n beetje alle kranten rondbracht. Ook de Duitse bladen en het NSB-blad Volk en Vaderland. De dochter van de familie 9

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 9