OPSCHRIFTEN OP MUREN EN SCHUTTINGEN Bergen in de jaren '40-'45 Westerbork) de eerste transporten begonnen naar de vernietigingskampen Auschwitz en Sobibor. Driekwart van de Nederlandse Joden kwam in deze kampen om het leven. Verdere militarisering en ontruiming van Bergen aan Zee De ene maatregel stond de ander geenszins m de weg want de militarise ring van Bergen ging onverminderd voort. In maart 1942 verrees tussen villa Ulysses en de Theekoepel in Bergen aan Zee een nieuw militair steunpunt: Een radarpeilmast, codenaam 'Wassermann'. Dank zij de mast kon het radarpeilsta- tion op een afstand van 280 km vijande lijke doelen signaleren. Voor huisvesting van het bedienend personeel van het sta tion werd opnieuw een fiks aantal woningen gevorderd. In december 1942 werd de gehele Nederlandse kust tot 'Sperrgebiet' ver klaard. Bergen aan Zee werd evenals andere plaatsen aan de kust tot steun punt verkozen in een verdedigingslinie. De aanleg van de zogeheten 'Atlantikwall' - het stelsel van kustver- dedigingswerken - zou de Duitsers bescherming moeten bieden bij een eventuele Geallieerde aanval uit zee. Een brede strook langs de kust werd van bebouwing ontdaan. De Theekoepel was reeds afgebroken. Van de 104 hui zen in Bergen aan Zee werden er 46 ge sloopt. In de maanden juli en augustus 1943 vielen hotel Nassau-Bergen, pen- Naar aanleiding van het feit, dat blijkens ambtelijke mededeling, in den laatsten tijd in sommige gemeenten op muren, schuttingen en andere dergelijke objecten opschriften worden aangetroffen, welke als Duitsch-vijandig kunnen worden aangemerkt, hetgeen uiteraard niet geduld kan worden, doet de Burgemeester van Bergen (Nh.) een beroep op alle ouders en verzorgers van kinderen in deze ge meente om de jeugd te wijzen op het verkeerde en nuttelooze van dergelijke baldadigheid, die geen enkel waarachtig belang van ons volk dient en in strijd is met de houding, welke tegenover de be zettende macht in acht genomen dient te worden. De Burgemeester van Bergen (Nh.), Mr. H. D. A. VAN REENEN. sion Aurora, pension Wilhelmina, het postkantoor en tenslotte ook villa Ulysses ten prooi aan de slopershamer. In september volgde de sloop van villa De Ruyter, een maand later 39 wonin gen. De juweeltjes aan de kust maakten plaats voor bunkers en zware stellingen in het duinlandschap. De wachtpost bij De Franschman fungeerde als slot op de deur: zonder Ausweis kwam niemand Bergen aan Zee nog in. Bij de fortificering van Bergen wer den ook boeren ingeschakeld die met hun paard en wagen palen, ijzeren sta ven en stenen moesten vervoeren. Op het strand, maar ook op open stukken in het veld, werden houten palen en ijzeren staven schots en scheef de grond inge dreven. De palen werden met ijzerdraad met elkaar verbonden - soms zelfs voor zien van cxplosieven. Dit al om een eventuele invasie van Geallieerde zijde te bemoeilijken. In de Mosselcnbuurt werd begin 1944 begonnen met de bouw van VI- lanceerplaatsen. De V-l's (de nieuwste vinding van de Duitsers - later gevolgd door de Scud-achtige V-2's) waren vlie gende bommen die voornamelijk op Londen werden gericht. De lancering van de eerste V- l geschiedde in juni 1944. De bouw van lanceerplaatsen in de Mosselenbuurt bleef steken bij het stor ten van de fundamenten. Evacuatie fase-I Met het uitroepen van Bergen aan Zee als steunpunt in de 'Atlantikwall' vond (mede uit oogpunt van veiligheid) in de maanden januari en februari van 1943 de eerste grote evacuatie plaats. Alle inwoners van Bergen met uitzonde ring van boeren, land- en tuinbouwers (in verband met de voedselvoorziening) en een aantal personen wier verblijf noodzakelijk werd geacht, werd bevolen de gemeente verlaten. De oproep van de NSB-burgemecster, de oud-gemeentese cretaris G.J.H. Fijn - burgemeester mr.H.D.A. van Reenen was in juli 1942 als gijzelaar opgebracht - vond veel weerklank. Naar schatting drieduizend Bergenaren vertrokken en vonden onderdak in Alkmaar, Heiloo, Koedijk, Sint Pancras en de andere plaatsen. Tenminste 2500 inwoners kregen op grond van onmisbaarheid dispensatie. Uiteraard waren er ook Bergenaren die geen gehoor gaven aan de oproep en clandestien achterbleven. Een aantal inwoners uit Bergen aan Zee verruilde hun huis voor een woning in Bergen zelf.

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 8