Bergen in de jaren '40-'45 Een deel van de boulevard in Bergen aan Zee in de herfst van 1939. Twee gemobili seerde soldaten duwen een handkar (met oorlogsmateriaal? voedsel?) (Fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). aan dc Sluislaan een kampement van barakken voor vliegveldpersonecl en Duitse legereenheden. Het Duitse barakkenkamp was geheel gecamou fleerd en vanuit de lucht bijkans onher kenbaar. Vanuit de lucht leek het een bos. De kleuren van het over het barak kenkamp getrokken scherm werden steeds aan de kleur van de jaargetijden aangepast. Voor het opknappen van het vliegveld, het graven van loopgraven en de bouw van (munitie)bunkers, onder komens en paardestallen werden aanne mingsbedrijven uit de omgeving inge schakeld en werd personeel uit Alkmaar, Bergen en andere dorpen geworven. Collaboratie en de Nederlandse Unie Een kleine minderheid van natio- naal-socialisten zag in de komst van de Duitsers een mogelijke oplossing voor de crisis in de voorliggende jaren. Het Groepshuis van de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland, Groep Bergen, was gevestigd op de Karei de Grootelaan 13. In deze 'gemoe delijke periode van de bezetting', wer den dc propagandisten van de NSB in vele gevallen gevaarlijker geacht dan de Duitsers. In deze fase van de bezetting kwam het initiatief om te streven naar enigerlei vorm van samenwerking met de bezet tende macht. Het initiatief mondde in de zomer van 1940 uit in de oprichting van de landelijke Nederlandse Unie. De Unie aanvaardde in beginsel de Duitse hegemonie en wilde 'in contact' met de bezettingsautoriteiten het Nederlandse volk dienen. De gedachte van de Unie ontmoette veel sympathie en velen slo ten zich aan. De Bergense afdeling van de Nederlandse Unie, het Plaatselijk Comité, bestond uit dominee A.C. dc Regt, secretaris mr. F. Zeiler, penning meester Nico M.M. Sluijter, propagan daleider J. Euwen en de bestuursleden mejuffrouw A.S. van Stam en de heer N. Henneman. Het Uniehuis was gevestigd aan de Karei de Grootelaan 20 te Bergen. Het Plaatselijk Comité mocht rekenen op brede steun onder de Bergense bevolking. Evenwel, de bezet ter kreeg niet die greep op de Nederlandse Unie die zij verwachtte en weldra werden de mogelijkheden van de Unie beknot. In november 1941 werd dc Nederlandse Unie tot verboden organi satie verklaard. Hetgeen de Duitsers niet lukte met de Nederlandse Unie, gelukte lange tijd wel met de Winterhulp Nederland. De Winterhulporganisatie, opgericht in oktober 1940, had ten doel behoeftige Nederlanders te steunen, maar diende feitelijk de Duitse propaganda. De Bergense afdeling van Winterhulp Nederland, onder leiding van de Plaatselijk Leider, burgemeester mr.H.D.A. van Reencn en secretaris G.C.J. Ros, hield haar eerste Winterhulpactie op 29 en 30 november 1940 met een straat- en een huis-aan- huis collecte. Vóór de wintercollectes van 1941 een aanvang namen viel de Bergense afdeling uiteen. Prominente Bergenaren als mr.F. Zeiler haakten af. Zij rekenden de Winterhulp Nederland evenals de 'a-politieke' Nederlandse Arbeidsdienst en de Arbeiders- en Boerenorganisaties tot mantelorganisa ties van dc NSB. De burgers Na de eerste chaos in de meidagen van 1940 normaliseerde de situatie zich enigszins. Hulp kon worden geboden bij de opvang van tientallen geëvacueer- den uit Den Helder die na het bombar dement op de marinestad op 21 juni 6

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 6