Boulevard. Ook vereerde hij het vlieg veld met een bezoek. Op 1 december 1939 kon in Bergen aan Zee het barakkenkamp Taets van Amerongen in gebruik worden geno men. Daarmee kwamen weer vele hotels en woonhuizen vrij. Slechts het Tiende Depot Grensbataljon bleef gebruik maken van een aantal aan de Boulevard gelegen woonhuizen. Het restaurant van het hotel Nassau-Bergen bleef dienst doen als militaire kantine. De militaire aanblik van Bergen werd nog eens versterkt door de bouw van barakken op de Vinkcnkrocht aan de Breelaan. Daar streken militairen neer van het Eerste Depot Bataljon. Naar mate de oorlogsdreiging toenam werden ook de Rustende Jager, het Oranje Hotel aan de Breelaan en diverse schoolgebouwen voor het leger gerek- wireerd. De oorlog Op vrijdag 10 mei 1940 meldde de radio dat de Duitsers de grenzen waren overgetrokken. Voorafgegaan door Duitse verkenningsvliegtuigen versche nen om 4.00 uur de eerste Duitse Heinkel-111 bommenwerpers van de 'Luftwaffe' boven het vliegveld Bergen en het Vliegveld De Kooy in Juliananadorp. Het vliegveld Bergen met de twaalf Fokker G-lA's en de tien ver spreid opgestelde en gecamoufleerde Fokker CX-toestellen vielen ten prooi aan een drie kwartier durend bombarde ment. De stad Alkmaar dreunde op haar grondvesten. Het gemeentebestuur gelastte een onmiddellijke gedeeltelijke ontruiming van het Bergerkwartier. Bij het eerste bombardement verloor het vliegveld Bergen acht Fokker G-lA's. Het landingsterrein vertoonde vele bomkraters. Bij een tweede bombarde- mentsvlucht werd de nachtverlichting vernield. Op zaterdag 11 mei 1940 omstreeks 14.15 uur volgden nog eens twee Duitse aanvallen. Bij de bombarde menten kwamen twee soldaten om het leven: De dienstplichtige soldaat D. van der Munnik(20) en luitenant P.H. Collard(22). Vier militairen raakten (zwaar) gewond. Op 14 mei 1940 verlie ten de laatste Nederlandse Fokkers het vliegveld. De ringdijk rond het vliegveld werd op elf plaatsen doorstoken. Met de militairen op het vliegveld vertrokken op 18 en 19 mei 1940 ook de elders in de gemeente Bergen gestationeerde mili tairen. Intussen waren de eerste evacuées uit het strijdgebied Amersfoort op het station in Alkmaar gearriveerd. Op 12 mei 1940 meldden zij zich in Bergen bij het Oranje Hotel. Op 18 en 19 mei 1940 keerden de Amersfoortcrs weer terug naar hun woonplaats. Als dank voor de ontvangst en de opvang van de 6.000 evacuées uit Amersfoort bood het Comité 'Aandenken Bergen' de Bergense bevolking een jaar later een Herinneringsbank aan, die om de eeu wenoude lindeboom van Studler van Surck aan het begin van de Hoflaan kwam te staan. De Duitse bezetting Op 17 mei 1940 trok de eerste colonne van ongeveer vijftig Duitse militairen per fiets Bergen binnen. De 'Ortskommandant' van Bergen, Wienier, nam zijn intrek in het huis van hotel houder J.D.P. Rosier bij de Hertenkamp. De officieren van het Duitse leger vonden huisvesting in gevorderde villa's. Duitse eenheden zaten op de Zuidergeest. Voor de huis vesting van de Duitse militairen werden ook scholen en hotels gevorderd. De aanwezigheid van het vliegveld en de nabijheid van de kust zorgden voor een relatief grote bezettingsmacht. Eind oktober 1940 vestigden zich 120 Duitse soldaten uit Cherbourg (Frankrijk) in het koloniehuis Jong Nederland te Bergen aan Zee. Een maand eerder was villa Ulysses te Bergen aan Zee betrok ken door een afdeling van het Doodskoppenregiment van de SS. Ook het Bio-Vakantieoord Russenduin werd door de 'Wehrmacht' in gebruik geno men. De bezetting van Bergen was rustig verlopen. Hotels (zoals Hotel Stroomcr aan de Zeeweg) en restaurants werden ingericht als ontspanningsruimten voor de Duitse militairen. In het weekend werden ze vermaakt met muziek en theater. Het dorp, de duinen en het strand genoten een grote aantrekkings kracht. Het mag illustratief heten dat de Duitsers hun eerste doden betreurden in het weekend van 18 op 22 juli 1940 toen vier Duitsers bij het baden in zee ver dronken. Onder supervisie van de 'Wehrmacht' werd in de zomer van 1940 begonnen met het herstel van het gebombardeerde vliegveld Bergen. Voor zware vliegtuigen was het militaire vliegveld ongeschikt. Het werd ingericht voor Duitse jagers. Het vliegveld Bergen fungeerde als onderafdelingsvliegveld van het vliegveld Leeuwarden. In de eerste maanden van 1942 verrees 20 september 1939. Prins Bernard op inspectie in Bergen aan Zee. Rechts van de prins kolonel M. Rutgers van der Loeff, de garnizoenscommandant. Op de achter grond Hotel Nassau-Bergen (achterzijde), dat later op bevel van de Duitsers zou wor den gesloopt (Fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). 5

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 5