Een dagboek van oorlog en bevrijding 1942 Sinds Eddy in september 1939 als telegrambesteller in losse dienst was aan genomen, deed hij steeds vaker dienst "in de bestelling bij ziekte of verlof of wanneer de wegen onbegaanbaar waren door de sneeuw. Reeds lang was me beloofd dat ik benoemd zou worden als hulpbesteller als oproepkrachtDe ambtelijke molen maal de langzaam en na de eedsaflegging en na de ariërverklaring (niet joods zijndete hebben afgelegdwerd ik op 19 juni 1942 benoemd. Alle thuiswonenden namen dan als ik dienst had de telegrammendienst waar. "Er was dat jaar in het geheel geen sprake van een badseizoen. Om 'schoots veld' te verkrijgen werd veel duin afgegraven en het gehele duingebied tot 'sperrge- biet' verklaard. Een groot aantal gezinnen moest de badplaats verlaten. "Jan was - op 1 oktober 1942 - de eerste in ons gezin die gedwongen werd in Duitsland te gaan werken. In een vliegtuigfabriek te Neumunster. Wat ik ook zo vernederend vondwas de omwisseling van koperen in nik kelen munten. De Moffen konden het koper best gebruiken voor de 'Krieg'. Tenslotte konden ze alles gebruiken. Ging het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. Inleveren moest je. Ze begonnen bijvoorbeeld fietsen te vorderen. Ze pikten ze van de straat op maar gingen ook deur aan deur. Alleen de mensen in de vitale bedrijven mochten hun fiets behouden. Van het bedrijf kreeg ik zo'n verklaring van noodzakelijkheid. Deze dingen gaven je het gevoel geestelijk en financieel te worden uitgekleed en verergerden de geestelijke druk en de persoonlijke onvrijheid. 1943 "In alle opzichten was het jaar 1943 een zeer enerverend jaar. De gebeurte nissen volgden elkaar in een vaak zeer hoog tempo op. Het was bovendien een jaar vol stille hoop en verwachting dat de oorlog toch echt niet meer zo lang zou kunnen duren. "Het was als een donderslag bij heldere hemel: we moesten evacueren naar elders. Ja, waarheen En hoe moet het met de kunsthandel? En met de fotozaak van Martien en niet te vergeten de zaak van Antoon in Bergen aan Zee? Ik zelf vond het - als 20-jarige - wel interessant dat we nu noodgedwongen iets heel anders zouden moeten gaan ondernemen. Mijn vader, die een grandioze natuur had, nam de tijd om de zaak even rustig te overzien: niet jammeren en handelen naar omstandigheden. Vader's taak was dus om in de omgeving van Bergen een vrij grote woning te zoeken én zo mogelijk een winkelpand in Alkmaar. Het gezin Hopman kreeg een huis in Heiloo toegewezen. "In het begin voelde je de terughoudendheid van de inwoners van Heiloo ten opzichte van de Bergenaren sterk. Het werd langzaam wel beter, maar je bleef toch altijd een 'indrin ger'. Op zich begrijpelijk, want de eigen inwoners moesten immers wijken voor die Bergenaren, die toch enigszins de naam hadden van 'kouwe kak lui'. "Op 27 februari zijn de laatste Bergenaren die waren aangewezen om te evacueren, vertrokken. Sommigen bleven er stiekum wonen, deden gordijnen en plan ten weg en gingen in de achterkamer, boven, of zo mogelijk in het zomerhuis wonen. Op 8 februari moest Martien zijn zaak aan de Dorpsstraat sluiten. Hij trok met zijn gezin naar Spanbroek. En op 29 februari moest Antoon uit Bergen aan Zee evacueren. Hij ging naar Oterleek. "Vader - steeds actief - kon in Alkmaar in de Langestraat een pand huren op nr. 56. Gezamenlijk hebben we wat afgesjouwd!" Op een dag moest Eddy een kwitantie van een bunkerbouwer bij de Duitsers innen. Het was er een van 1000. "Ik werd van het ene naar het andere Duitse bureau gedirigeerd en kwam tenslotte bij de barakken in de Sluislaan terecht bij hoge officieren. Ik kreeg gelijk als antwoord: 'Niet bij ons!' (in het Duits dan). Door het vele tijdverlies antwoordde ik wrevelig: 'ik moet hier zijn en nergens anders!' De Mof wond zich onmiddellijk zichtbaar op en vol woede riep hij uit: 'Du, du, moet hier niet zijn, en als ik nog meer te vertellen had, dan liet hij me einsperren' Veel Duits kende ik toen nog niet, maar dat verstond ik dondersgoed, en hevig geschrokken maakte ik me uit de voeten... De eerste realistische kennismaking met onze zogenaamde 'Duitse vrienden'... "Nico Grooteman en Jan Noort moesten voor de keuring voor uitzending naar Duitsland. Een vriend van mijn broer Jaap, genaamd Siem Houtenbos, kwam bij het zwemmen in een rivier in Duitsland om het leven. Jammer, het was een leuke knul!" "Op 6 maart kreeg ik een oproep voor de keuring van de 'Nederlandse 30

Bergense kroniek | 1995 | | pagina 30